گروه: اخبار استان خبر: 142652 / تاریخ انتشار : 1398/10/28 ساعت : 16:43

کهگیلویه در حال گذر از طایفه گرایی در انتخابات

ملاک انتخاب هر شخص باید تهذیب اخلاقی، توان اجرایی، قانون مداری، مقاومت دربرار دشمن، حکمت و تدبیر، داشتن درد مردم و سلامت مالی در تبلیغات باشد نه طایفه و قبیله آن ها.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس از دیر باز تاکنون استان کهگیلویه و بویر احمد یکی از استان هایی است که مردم را با نام قبایل و طایفه های آنها می شناسند و همین امر نیز باعث شده تا ارتباطات شکل منظم تر و متعارفی بگیرند،چراکه شناخت طایفه و یا قوم خاصی موجب شناخت برخی از ویژگی های رفتاری و تعاملات بهتر بین افراد می شد.

 
در استان کهگیلویه و بویر احمد طایفه های زیادی وجود دارد که بسیاری از آن ها برای همه مردم شناخته شده و برخی دیگر نیز کمتر شناختی از آن ها وجود دارد. 
 
 
اما همان طور که خداوند متعال در قرآن کریم میفرمایند:" ای مردم! ﻣﺎ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻳﻚ ﻣﺮﺩ ﻭ ﺯﻥ ﺁﻓﺮﻳﺪﻳﻢ، ﻭ ﺗﻴﺮﻩ ﻫﺎ ﻭ ﻗﺒﻴﻠﻪ ﻫﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻳﻢ، ﺗﺎ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﺭﺍ ﺑﺸﻨﺎﺳﻴﺪ، ﻭﻟﻰ ﮔﺮﺍﻣﻴﺘﺮﻳﻦ ﺷﻤﺎ ﻧﺰﺩ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﺎﺗﻘﻮﺍﺗﺮﻳﻦ ﺷﻤﺎﺳﺖ، ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺩﺍﻧﺎ ﻭ ﺧﺒﻴﺮ ﺍﺳﺖ" پس ملاک ارزش گزاری انسان ها باید تقوا باشد نه قوم و قبیله و نژاد و طایفه.
 
 
با توجه به اینکه  یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را نیز در پیش داریم لزوم توجه همه مردم به این مسئله بیش از پیش باید احساس شود و ملاک انتخاب افراد، داشتن شاخص های کاندیدای اصلح باشد نه طایفه گری که ریشه در تفکرسنتی و و قدیمی گذشتگان دارد و همین امر می تواند موجب پس رفت استان در مسائل سیاسی باشد.
 
 
ملاک انتخاب هر شخص باید تهذیب اخلاقی، توان اجرایی، قانون مداری، مقاومت دربرار دشمن، حکمت و تدبیر، داشتن درد مردم و سلامت مالی در تبلیغات باشد نه طایفه و قبیله آن ها.
 
 
در مجلس شورای اسلامی کسی به طایفه کسی کار ندارد و همه در آنجا به چشم قانون گذار دیده می شوند. پس شخصی که قرار است با انتخاب ما به مجلس ورود کند چه بهتر که شخصی باشد که ملاک های بالا را داشته و علاوه بر این که برای مردم شهرستان موثر باشد تصمیمات او در مجلس به نفع همه مردم ایران باشد.
 
 
از این نکته نیز نباید غافل شد که استان کهگیلویه و بویر احمد قبیله ای است و طوایف در آن شناخته شده هستند و اکثرا تعصب قومی و‌قبیله ای در بسیاری از مسائل در استان حرف اول را میزند و برخی از کاندیدا ها نیز بر این مسئله واقف بوده و از همین طریق متعصب مردم را بر می انگیزند و از این طریق خود را در دا مردم جای داده و رای آن ها را به سمت خود سوق می دهند.
 
 
اما نکات مهمی که بسیاری از آن غافل بوده اند این است  جوانان شهرستان کهگیلویه دیگر به صورت تعصبی و کورکورانه پای صندوق های رای نمیرند و هر کدام بر اساس ملاک ها و معیارهای مخصی کامدیدای خود را انتخاب می کنند و سطح سواد آن ها مهمترین عامل در عدم تعصب و طایفه گرایی آن ها در انتخاب کاندیدای مورد نظرشان است.
 
 
پس بهتر است که کاندیداها به جای دو قطبی و چند قطبی کردن جامعه بیشتر به فکر ارائه گزارش عملکرد صحیح و درست و بدور از غلو و زیاده روی و دروغ باشند تا مردم بتوانند در فضایی آرام و به دور غبارهای سیاسی کاذب کاندیدای خود را انتخاب کنند.
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.