گروه: اخبار استان خبر: 142645 / تاریخ انتشار : 1398/10/28 ساعت : 12:32

هشدار دادستان مرکز استان برای ورود رسانه ها به دسته بندی های سیاسی/با عامل از بین برنده وحدت برخورد می کنیم

علی ملک حسینی گفت: سیاست ما در دستگاه قضایی پیشگیری از این‌ موارد است و عاملی که سبب‌از بین بردن وحدت است را دنبال خواهیم کرد، سیاست این است در‌جایی که نیاز به برخورد قضایی است با قید فوریت گام برداشته شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست کارگروه فضای مجازی کمیته انتخابات استان گفت: در‌ چند روز گذشته وارد مرحله اجرایی انتخابات بعد از تایید صلاحیت ها شدیم که محدودیت هایی در‌ این عرصه وجود دارد.علی ملک حسینی گفت: اگر در‌ گذشته مولفه اصلی قدرت سلاح و مهمات بوده اما امروز به مولفه های رسانه تغییر پیدا کرده است و رسانه نقش مهمی دارد، اگر دشمن در‌ حوزه جنگ سخت حرفی برای گفتن ندارد در‌ عرصه جنگ رسانه فعال است.

 


وی افزود: امروز بحث سواد رسانه ای مطرح است، در‌ این موضوع گاهی آحاد جامعه توانایی تحلیل اخبار را ندارند بنابراین خبری که حتی دروغ است به راحتی د‌ر جانعه منتشر می شود، در‌ این خصوص رسانه ها می توانند با اقدام‌مناسب در‌ جهت خنثی سازی بازتاب این اخبار گام بردارند.
 

ملک حسینی بیان کرد: رسانه ها می توانند با الگوگیری از اخلاص شهید سلیمانی، خلوص و صداقت داشته باشد، از ایجاد جو تخریب و تهمت جلوگیری کند و با بصیرت باشد که از جمله موضوعاتی که رسانه باید داشته باشد بصیرت است.

 

دادستان یاسوج گفت: انتخابات سمبلی برای پایبندی مردم به انقلاب است، رسانه باید نقشه های دشمن در کاهش مشارکت در انتخابات را از طریق معرفی و شناسایی ظرفیت ها به جامعه خنثی کند.


وی افزود: برخی از رسانه ها خطاهایی انجام می دهند و وارد دسته بندی های سیاسی می شوند که وارد شدن به این دسته بندی ها سبب تهدید و ایجاد اختلاف و دنبال کردن حتی برنامه های دشمن می شود.

 

ملک حسینی بیان کرد: دشمن پیام ملت ایران را در تشییع سردار سلیمانی گرفت و درصدد است با این پیام به مقابله برخیزد، نقش رسانه ها پیامبر گونه است، باید با هوشیاری قلم زده و از ایجاد کوچکترین مطلب که سبب تفرقه در‌جامعه شود پرهیز کرد.

 


وی‌ افزود: تقویت جو‌ مشارکت و حضور مردمی سیاست دستگاه قضایی است که از طرفی سبب افزایش اعتماد مردم به نظام می شود، با شروع مدیریت آقای رئیسی جو اعتمادی در بدنه کشور شروع شده است، سیاست حداکثری دستگاه قضایی  برگزاری انتخابات پرشور و فعال است، از امروز تا ایام انتخاب این فضا رصد می شود.دادستان ادامه داد: اقدامات پیشگیرانه در‌حوزه فضای مجازی داریم و در دستگاه های قضایی کسانی که تخلفاتی را داشتند با احضار آنها سعی بر پیگیری تخلفات شده است، در یک مورد رسانه ای تیتر جنجالی زده شد با اینکه اقرار به اشتباه کردند اما تشکیل پرونده دادند و با مشاهدات و کارشناسی ها بیان کرده بود که یکی از کاندیداها پیروز قطعی انتخابات است؛ این در حالی است که این جو‌ در‌سال ۸۸ سبب ایجاد فتنه ۸۸ شد.

 


ملک حسینی گفت: سیاست ما در دستگاه قضایی پیشگیری از این‌ موارد است و عاملی که سبب‌از بین بردن وحدت است را دنبال خواهیم کرد، سیاست این است در‌جایی که نیاز به برخورد قضایی است با قید فوریت گام برداشته شود.

 

وی تاکید کرد: نظرسنجی های بی پایه و اساس ممنوع است چرا که سبب ایجاد جو هیجان کاذب می شود؛ هدف این است که هیجان های کاذب کاهش پیدا کند، رسانه ها برای‌ نظر سنجی ها متناسب با قوانین گام بردارند و باید در‌ ایجاد جو ارام و مشارکت بالا در‌انتخابات گام بردارند و نقش رسالت گونه خود را ایفا کنند.

 

در ادامه مراسم خبرنگار ایلنا گفت: در عرصه رسانه با توجه به بافت عشیره ای که در استان وجود دارد، فعالیت های پشگرانه متناسب با این فضا برای تاثیر گذاری بیشتر باید صورت گیرد، از طرفی در استان اغلب اتفاقاتی که رخ می دهد ناشی از عدم اطلاعات افراد رسانه ای، از وضعیت دوره های حقوقی است.

 

علیبازی بیان کرد: اغلب افراد رسانه ای فاقد اطلاعات حقوقی هستند، که باید در دوره های مختلف از طرف کمیته فضای مجازی، دوره های ارشاد در قالب  دوره های فشرده های حقوقی برای آنها برگزار شود.

 

در ادامه مراسم خبرنگار صبح زاگرس با اشاره به فعالیت های این پایگاه خبری در خصوص افزایش مشارکت در انتخابات گفت: رسانه صبح زاگرس با دنبال کردن برنامه های مختلف کاندیدا ها و پوشش رسانه ای خود،  برنامه های افراد را بدون لحاظ گرایش سیاسی   به سمع و نظر مخاطبان و مردم استان برای شناسایی گزینه اصلح، می رساند

 

بهمنی گفت: یکی از موضوعاتی که به مردم جهت انتخاب اصلح کمک می کند، معرفی معیارها است، در این خصوص موضوع انتخاب کانید طایفه ای مطرح است، که این رسانه با راه اندازی کمپین نه به انتخاب کاندید طایفه ای و گفت و گو باشخصیت های مختلفی سیاسی فرهنگی و هنری استان در جهت شناسایی آسیب های این نوع از انتخاب، گام برداشته است.

 

وی افزود: یکی از موضوعاتی که به نظر می رسد در انتخابات  آسیب محسوب شده،  وجود سایت ها با گرایشات سیاسی خاص مربوط به افراد خاص است، که بدون در نظر گرفتن مصالح دیگران اخبار مختلفی را منتشر می کنند.

 

در ادامه مدیر مسوول سایت نسیم دنا گفت: رسانه ها باید دقت کافی رادر ارائه مطالب داشته باشند، و خیلی از موضوعات لازم نیست رسانه ای شود شاید حریم خصوصی افراد باشد.

 

موسوی بیان کرد: رسانه رسالت آگاهی بخشی دارد، در شرایط حاضر نگاه بخشی به رسانه ها وجود داشته بنابراین باید رسانه ها همه جانبه گر باشند.

 

 

فعال فضای مجای و مسوول فضای مجازی استان گفت: سایت ها و رسانه ها دو نگاه به مقوله انتخابات دارند  یک نگاه مستقیم است و نگاه دیگر غیر مستقیم است.

 

محمدی بیان کرد: رسانه ها با به تصویر کشیدن یک کاندید و جماعت حامی او بدون تیتر زدن مفهوم  و هدف خود را می رساند، یعنی فرد با چقه و چناره و تفنگ برنو از خود تصویری منتشر می کند، یا در یک نمونه دیگر  در شورای شهر یاسوج نفر اول با 4 نفر، نفر دوم با 20 نفر، نفر سوم با چقه و چناره حاضر می شود و نفر چهارم با اسب آمد این جو به صورت غیر مستقیم گسترش داده شد.

 

 

وی اضافه کرد: اینفلوئنسرها یا فعالان فعالان مجازی در سطح استان وجود دارد که کارکرد بیشتری از فضای رسانه دارند، به عنوان مثال موضوعی منتشر می شود و در حدود 100هزار بازدید کننده دارد، بخشی از این نیروها برای سیستم ها ناشناخته  هستند و این موضوع تهدیدی برای سیستم انتخابات بوده از طرفی پروسه شناخت آنها شاید هفته ها یا ماه ها طول کشیده که در توییتر، اینستاگرام و دیگر شبکه ها فعالیت می کنند.

 

محمدی گفت: برخی از فعالان مجازی تاثیرگذاری فراوان تری نسبت به رسانه ها دارند، بنابراین سایت هایی که شناسنامه دار می شوند، و  سایت هایی که بالای 50 هزار مخاطب داشته باید شناسایی شده و در راستای پاکسازی و تلطیف فضا و شفافیت گام برداشته شود.

 

انتهای پیام/

 

 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.