گروه: اخبار استان خبر: 142285 / تاریخ انتشار : 1398/10/20 ساعت : 12:31
مروری بر عملکرد کرمی در دادستانی مرکز استان؛

دادستانی که در مقابل دانه درشت ها کم نیاورد/از اقدام قاطعانه در ماجرای پتروشیمی سقاوه و کارخانه قند تا احضار مدیران متخلف و مردمداری+تصاویر

دادستان سابق مرکز استان یکی از کسانی بود که حامی رسانه های مطالبه گر و پیگیر حقوق عامه مردم فارغ از تخریب ها و مسائل سیاسی بود و همیشه از رسانه های دارای نقد سازنده و افشاگر حقایق نهفته دفاع می کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس روز گذشته و با حضور دادستان کل کشور آیین تکریم و معارفه دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد و علی ملک حسینی جایگزین مهرداد کرمی شد.

کرمی از مردادماه سال 94  با دستور رئیس وقت قوه قضائیه به عنوان دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد منصوب شده بود، وی پیش از آن ریاست سازمان بازرسی استان کهگیلویه و بویراحمد و ریاست دادگستری شهرستان کهگیلویه را در کارنامه خود داشت.

 

دادستان سابق مرکز استان یکی از کسانی بود که حامی رسانه های مطالبه گر و پیگیر حقوق عامه مردم فارغ از تخریب ها و مسائل سیاسی بود و همیشه از رسانه های دارای نقد سازنده و افشاگر حقایق نهفته دفاع می کرد.

 

وی در سال های اخیر علاوه بر حمایت از رسانه ها، تعامل خوبی با اصحاب رسانه داشته است البته اگر برخی رسانه ها حق را زیر پا می گذاشتند و به دنبال تهمت و افترا و تشویش اذهان عمومی بودند، برخورد جدی و بدون اغماض کرده است.

 

کرمی در سال های اخیر مدافع حقوق مردم بوده است و در راستای تحقق عدالت تلاش های زیادی انجام داد؛ ورود به برخی پرونده های مهم مانند کارخانه قند و پتروشیمی سقاوه از جمله مواردی بود که دادستان سابق مرکز استان به طور جدی دنبال کرد.

می توان گفت اولویت نخست کرمی مردم بوده و به عنوان مدعی العموم هر جا حقی از مردم ضایع می شد یا ذره ای تعرض به بیت المال و منافع مردم صورت می گرفت با عاملان آن به شدت برخورد کرد و از تضییع حقوق مردم جلوگیری کرده است.

 

کرمی در خصوص پرونده پتروشیمی سقاوه گفته بود: رای پتروشمی سقاوه از باب حقوق عامه و تکالیف مدعی‌العموم دادخواست را تقدیم دادگاه عمومی دادیم که یک کار بی نظیر در سطح کشور است .

 
وی همچنین در ماه های اخیر خبر از استرداد  اراضی ملی واگذار شده در پتروشیمی سقاوه داد و اعلام کرد وقتی در کاری جعلی صورت گرفته  ثبت شرکتی جعلی باشد باید این قرارداد منحل و باطل شود که البته این واگذاری در کمیسیون واگذاری صورت گرفته است.
 
 
نظارت بر بازار از جمله دیگر کارهایی بود که کرمی در دو سال اخیر نوجهی زیادی به آنه داشت و حتی یک دادیار را مامور نظارت و رصد شرایط بازار کرده بود تا روزانه شرایط را رصد و کنترل کند، و کار به جایی رسید که رئیس وقت سازمان صنعت و معدن استان را احضار کرد.
 

کرمی در این باره گفته بود " مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان به دلیل عدم انجام وظایف قانونی و جلوگیری از اجرای قانون دربحث نظارت بر بازار و واحد‌های تولیدی احضار و تفهیم اتهام شد. "

دادستان مرکز استان در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی نیز اقدامات خوبی انجام داد به طوری که در سال 97 بیش از ۱۷ هزار و ۹۴۰ مترمربع مناطق حفاظت شده از دست سود جویان و متعرضین به این عرصه‌ها گرفته شد و حدود ۳۳۲ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شد و به بیت المال بازگشت، همچنین بیش از ۵۸ هکتار از حریم رودخانه‌ها آزاد شد.

 

کرمی در موضوع سقوط هواپیمای یاسوج، تخلفات آب، وضعیت بنگاه های خودرو و مسکن نیز ورود کرد، او برای احقاق حقوق مردم، ضمن بازدید ها و نظارت مستمر و مستقیم خود بر این موارد، بازخواست مسئولین مربوطه در این حوزه ها را نیز در دستور کار قرار داد و به گواه سخنان مردم، او جزو معدود مسئولان قضایی است که بارها بی واسطه با مردم دیدار و خود شخصاً پیگیر درخواست های آنان بوده است.

مهرداد کرمی ترتیب جلسات و گفت و گوهای رو در رو با مردم در محل های عمومی را نیز در دستور کار قرار داد، او معتقد است به جای نشستن در اتاق و سخت کردن دیدار با مردم باید به جمع آنها رفت و در فضایی باز و راحت به مردم فرصت نقد و صحبت هر چند  تند و نیش دار  را داد، جالب توجه است مردم نیز در دیدارهای عمومی با او بدون هیچ واهمه ای به بیان تند ترین نقدها و انتظارات خود می پرداختند.

 

همچنین اعضا و کارکنان موسسه منادیان بصریت استان کهگیلویه و بویراحمد در اوایل سال 96 با دادستان مرکز استان دیدار کردند و در خصوص مسائل مختلفی بحث و اظهارنظر شد؛ کرمی در این دیدار با بیان اینکه رسانه ها باید از مدیران بخواهند که پاسخگو و مطالبه گر باشند، یادآور شد: رسانه باید مدیران را به چالش بکشد و ما در چند سال اخیر برای این کار از همه رسانه ها در راستای ارزشهای انقلاب شفاف حمایت کردیم و این مورد ادامه خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.