گروه: اخبار استان خبر: 142258 / تاریخ انتشار : 1398/10/23 ساعت : 22:46
بررسی ابعاد حقوقی ترور سردار سلیمانی در گفتگو با پژوهشگر حقوق بشر:

رئیس جمهور آمریکا جنایتکار بین­ المللی تلقی می شود/ حمله پهپادی به اهداف انسانی نقض فاحش حقوق بنیادین بشر

کارشناس ارشد حقوق بشر ادامه داد: این اقدام طبق بند 2 ماده 5 اصلاحی اساسنامه دیوان بین­ الملل کیفری مصوب 2010 جنایت محسوب و رئیس جمهور آمریکا که مستقیما دستور این عملیات را داده است و سایر عاملین آن، جنایتکار بین­المللی تلقی شده و قابل تعقیب کیفری هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، ترور سردار سلیمانی و اینکه آیا آمریکا اجازه این کار را داشت که در کشور عراق ترور  انجام دهد مسئله مهمی است که باید مورد تحلیل قرار بگیرد و اینکه آیا کشور ایران می توانست بعد از اقدام آمریکا از خود دفاع کند سوالاتی است که این روزها ذهن خیلی ها را درگیر کرده است.

در همین خصوص و برای گرفتن پاسخ این سوالات با رضا عسکرپور کارشناس ارشد حقوق بشر ، پژوهشگر حقوق و حقوقدان گفت و گویی داشتیم که در زیر می خوانید.

عسکر پور گفت: ترور سردار قاسم سلیمانی به عنوان یکی از مقامات رسمی و نظامی جمهوری اسلامی ایران در سرزمین عراق آن­هم در منطقه سبز (امن) با عاملیت ارتش آمریکا و آمریت رئیس جمهور کشور آمریکا از مسائلی است که واجد آثار حقوقی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگیست و این اقدام آمریکا آثاری تبعی به همراه دارد.

وی به دلیل حضور نظامیان کشورهای مختلف در خاک عراق  گفت:  با سقوط رژیم صدام حسین در سال 2003 عراق همزمان با متلاشی شدن دستگاه سرکوب در این کشور، تنش­های قومی و مذهبی بالا گرفت؛ القاعده به این کشور پای گذاشت و ابو مصعب رزقاوی و پیروانش با تاسیس «دولت اسلامی در عراق» شالوده خلافت داعش را در سال­های بعد پی ریختند. فعالیت نظامی این گروه در عراق با اعلام رسمی ابوبکر البغدادی ایجاد شد.

کارشناس ارشد حقوق بشر ادامه داد: گروه داعش در مدت خلاف خود سرزمین­های اشغالی مرتکب جنایات جنگی، نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بین­الملل شد،  طبق گزارش جلسه 31 شورای حقوق بشر در سال 2016، تحت عنوان نقض­های شدید حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین­المللی در عراق، داعش مرتکب جنایات جنگی در عراق شده است، به طوری که ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق به موجب نامه­ای به شورای امنیت در سال 2017 درخواست کمک­های بین­المللی برای پیگرد جنایات بین­المللی ارتکابی گروه داعش نمود

وی گفت:  در این راستا شورای امنیت به اتفاق آرا، قطعنامه 2379 را تصویب کرد که به موجب آن از دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش خواست تا برای حمایت از تلاش­های ملی در مسئول شناختن داعش در قبال نقض­های ارتکابی در عراق، تیمی تشکیل دهد؛ همچنین، شورای امنیت درخواست کرد یک تیم تحقیقاتی برای جمع­آوری، حفظ و نگهداری مدارک از اقدامات داعش در عراق که ممکن است جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت یا ژنوسید(نسل کشی) باشد تشکیل شود.

عسکر پور تصریح کرد: گزارش­های رسمی متعددی وجود دارد که داعش مرتکب نقض فاحش حقوق بشر در محدوده تحت کنترل خود در عراق شده است. کمیساریای حقوق بشر در گزارش مارس 2015 خود مقرر داشت که اعضای داعش مرتکب ژنوسید و جنایت علیه بشریت علیه شهروندان عراقی شده­اند.

پژوهشگر حقوق گفت:  مطابق با گزارش یونامی(United Nations Assistance Mission for Iraq (UNAMI))، داعش، اعضا و نیروهای نظامی دولت عراق، افسران پلیس، روزنامه­نگاران را بدون برگزاری محاکمه و وحشیانه، نظیر آتش­زدن، زیرگرفتن با ماشین و زیر دیوار قراردادن اعدام کرده است.گزارش­ها همچنین از حجم بالای آدمربایی بالاخص کودک­ربایی و استخدام آن­ها به­عنوان سرباز حکایت دارد.

وی افزود: در بین غیرنظامیان، اقلیت­های قومی و مذهبی بالاخص ایزدی­ها، مسیحی­ها، ترکمن­ها و شیعه­ها بیشتر مورد آزار و اذیت داعش قرار گرفته  اند ، کارشناسان سازمان ملل در سال  2016 اعلام کردند که داعش به شهر سنجار، شهر ایزدی­ها حمله کرد و مرتکب ژنوسید، اعدام­های دسته­جمعی و خشونت جنسی شد.

 

عسکرپور گفت: داعش ایزدی­ها را تکفیر نموده و آنها را مجبور به تغییر دین به اسلام یا اعدام کرده است، در مواردی نیز زنان و دختران آن­ها را برده گرفته یا مشمول تجاوز و خشونت جنسی شدید قرار داده است. به گزارش یونامی، تنها حدود  2200 نفر از  5800 ایزدی­های ربوده­ شده، از دست داعش رهایی یافتند ولی جسد حدود 120 ایزدی در نوامبر  2015 خارج از منطقه سنجار کشف شد.

کارشناس ارشد حقوق بشر  عنوان کرد: به دلیل گستردگی جبهه­های جنگ و حرکت سریع گروه داعش، دولت­های حاکم توان مقابله­ با این گروه را نداشتند و شهر­ها یکی پس از دیگری سقوط می­کرد، کشور ایران از پیشتازان مبارزه با گروه داعش بود و در این راه علاوه بر کمک­های مستشاری در امور نظامی، تجهزات نظامی، مالی، پزشکی و .....  ارسال می­کرد.

وی گفت:  حضور سردار قاسم سلیمانی در کشور عراق و سوریه به عنوان نیروی نظامی ایران در جبهه­های جنگ علیه داعش در جایگاه فرمانده و مستشاری موثر معادلات داعش را منقلب کرد و به اقرار فرماندهان گروه داعش، حضور شخص سردار سلیمانی در جبهه مقابل آن­ها باعث تضعیف شدن نیرو­های داعش می­شد، اما علی­رغم شکست و سرکوب گروه داعش، عناصری از این گروه همچنان در بخش­های از سرزمین عراق، سوریه در حال انجام اقدامات تروریستی خود هستند که همچنین، حضور سربازان مبارز علیه این گروه را توجیه می­کند.

عسکرپور ادامه  داد: برای روشن کردن ماهیت گروه داعش و ارزش حضور ایران در کشورهای عراق و سوریه و جایگاه فرمانده ایرانی در این نبرد باید با قاطعیت گفت  ترور سردار قاسم سلیمانی در عملیات مسلحانه نیروهای امریکای در خاک عراق علاوه براین اینکه نقض مسلم حاکمیت ملی کشور عراق است، «تجاوز» نیز محسوب می­شود؛ لذا، دولت عراق می­تواند با کمک نیروهای ایرانی مبادرت به دفاع مشورع در چارچوب منشور ملل متحد علیه امریکا کند.

کارشناس ارشد حقوق بشر ادامه داد:  این اقدام طبق بند 2 ماده 5 اصلاحی اساسنامه دیوان بین­ الملل کیفری مصوب 2010 جنایت محسوب و رئیس جمهور آمریکا که مستقیما دستور این عملیات را داده است و سایر عاملین آن، جنایتکار بین­المللی تلقی شده و قابل تعقیب کیفری هستند.

 این پژوهشگر حقوق تصریح کرد: مطابق ماده 8 اساسنامه دیوان کیفری بین المللی هرگونه نقض فاحش قواعد آمره و عرف­های مسلم حقوق بین الملل و اصول مخاصمات مسلحانه، جنایت جنگی محسوب شده و دولت جمهوری اسلامی ایران و نیز دولت عراق می­توانند با استناد به این نقض­ها در دیوان کیفری بین المللی نیز اقامه دعوا نمایند.

وی ئگفت: مطابق بند ۷ ماده ۲ منشور ملل متحد  دولت­ها مجاز هستند از دولتی دیگر درخواست یاری کند یا اجازه استفاده از زور در قلمرو و مرزهایش را بدهد،  در همین راستا دولت عراق به کشورهای ائتلاف مجوز حضور در کشور عراق و توسل به زور در قلمرو و مرزهایش را جهت سرکوب و نابودی عناصر داعش دادند و این مجور دولت عراق نباید به گونه تفسیر گردد که احدی از دولت­های ائتلاف به خود اجازه دهد علیه نیروهای شبه­ نظامی اما رسمی (حشد الشعبی) که بر اساس مصوبه مجلس عراق ذیل نیروهای رسمی و دفاعی آن کشور محسوب می‌شوند و نقشی بی‌بدیل در مبارزه با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی داشته‌اند، توجیهی مشروع تلقی نمی شود.

وی ادامه داد: بر اساس ماده ۱ منشور ملل متحد که یکی از اهداف اصلی ملل متحد، حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است و همچنین، بند 4 ماده 2 منشور ملل متحد، اصل منع توسل به زور علیه تمامیت ارضی و یا استقلال سیاسی و حاکمیت، اقدام نیروهای آمریکایی در هدف قرار دادن چندین باره نیروهای حشد الشعبی ضمن نقض حاکمیت عراق و بالاتر از آن، نقض اصول اساسی منع سلب حیات بدون دلیل و نامشروع (به‌عنوان قواعدی آمره) است؛ علاوه بر آن، به دلیل نقض مصونیت از هرگونه تعرض یکی از فرماندهان رده بالای ایران که به دعوت رسمی دولت عراق در آن کشور حضور داشت، نقض حاکمیت ایران نیز تلقی می‌شود.

 

عسکرپور تصریح کرد: از آنجایی که سردار قاسم سلیمانی به دعوت دولت عراق و به صورت قانونی و خارج از شرایط جنگی وارد خاک عراق شده، حضور وی حضور در میدان جنگ تلقی نمی­شود و مطابق اصول حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه با فرض صحت شرایط جنگی، حمله پهپادی به اهداف انسانی، ناقض حق حیات، اصل کرامت انسانی و نقض فاحش حقوق بنیادین بشر به شمار می­رود.

کارشناس ارشد حقوق بشر گفت: با لحاظ جمیع مواردی که تشریح شد، حمله پهپادی ایالات متحده امریکا، تحت فرمان رئیس جمهور این کشور، به فرمانده نیروی قدس جمهوری اسلامی ایران در خاک عراق، تجاوز آشکار به خاک کشور عراق تلقی می­شود و دولت عراق می­تواند با استناد به حق دفاع مشروع جمعی، ذیل ماده 51 منشور ملل متحد، به صورت انفرادی یا با استفاده مجدد از تئوری مسئولیت حمایت با کمک کشورهای منطقه از جمله ایران، مبادرت به دفاع مشروع علیه آمریکا نماید.

وی گفت:  دولت ایران و عراق می­تواند با استناد به وقوع عملیات تروریستی، مطابق مفاد کنوانسیون ممانعت و مجازات تروریسم 1937 (کنوانسیون ژنو 1937) ، در چارچوب مسئولیت بین المللی دولت 2001، مستقلا، اقدام متقابل علیه اقدام تروریستی آمریکا یا مواضع آن در هرکشوری نماید.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.