گروه: اخبار استان خبر: 142199 / تاریخ انتشار : 1398/10/18 ساعت : 14:28

ورود سامانه بارشی جدید به کهگیلویه و بویراحمد/هشدار هواشناسی به کشاورزان و باغداران

کارشناس اداره کل هواشناسی استان از ورود سامانه جدید بارشی به کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

ولی بهره مند در گفت و گو با  پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، گفت: بر اساس آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی طی امروز تا بعد از ظهر شرایط جوی در استان نسبتا پایدار خواهد بود اما از اواخر وقت امروز با ورود سامانه جدید بارشی به جو استان در اکثر مناطق استان شاهد بارش باران و گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد و گاهی باد شدید خواهیم بود.

 

 وی گفت: پیش بینی می شود بارش ها در ارتفاعات و مناطق سردسیری عمدتا به شکل برف باشد.

 

کارشناس اداره کل هواشناسی استان تصریح کرد: این سامانه بارشی تا روز جمعه به تناوب تقویت و تضعیف می شود از لحاظ دمایی نیز با توجه به ماهیت سرد سامانه مذکورشاهد کاهش دما خواهیم بود، لازم به ذکر است تا اواسط هفته آینده همچنان شرایط یخبندان صبحگاهی در اکثر استان حاکم است.

 

بهره مند عنوان کرد: روز پنجشنبه نیز هوای استان ابری همراه با بارش در مناطق مستعد و سردسیری بارش برف، گاهی وزش باد همراه خواهد بود و روز جمعه نیز هوای استان ابری همراه با بارش باران، در مناطق مستعد و سردسیری بارش برف و گاهی وزش باد شدید پیش بینی شده است.

 

وی در توصیه خود به کشاورزان استان در مناطق سرسیری گفت: از گلخانه ها، سالنهای پرورش قارج و مرغداری ها در برابر وزش باد محافظت کنند، همچنین با توجه به کاهش دما، از هر گونه هرس در باغات خودداری کنند.

 

 بهره مند عنوان کرد: کشاورزانی که کلزای آنها کمتر از 8 برگی است برای جلوگیری از سرمازدگی نسبت به محلول پاشی با کودهای پتاسیم بالا و کودهای کاهش دهنده استرس اقدام کنند.

 

کارشناس اداره کل هواشناسی استان ضمن توصیه های پیشگیرانه در مناطق گرمسیری استان گفت: علاوه بر اینکه از گلخانه ها و سایر موارد ذکر شده در بالا در مقابل سرما محافظت کنند با توجه به افت  دما به زیر صفر، باغداران مرکبات اقدام حفاطتی لازم را انجام، و هر چه سریع تر  نسبت به برداشت میوه اقدام کنند.

 

بهره مند گفت: کشاورزان علاوه بر انجام موارد ذکر شده برای کاهش استرس در مزارع کلزا  با توجه به احتمال بارش در روزهای آینده از محلول پاشی و سمپاشی خودداری کنند.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.