گروه: اخبار استان خبر: 141897 / تاریخ انتشار : 1398/10/14 ساعت : 12:23
فعال سیاسی در گفتگو با شناسنامه 100(بخش دوم):

نقطه مشترک اصولگرایی و اصلاح‌طلبی، انحصارطلبی است/روایت درخشنده پور از دردسری که نماینده بویراحمد درست کرد/زارعی خروجی عدم رای آوری دیگران بود/توصیف جالب از هدایتخواه، تاجگردون و روشنفکر

نستور درخشنده پور از فعالین سیاسی بویراحمد و دنا در گفتگو با برنامه شناسنامه 100 به موضوعات مهمی همچون انتخابات آینده مجلس، عملکرد استانداران دولت های مختلف، شخصیت های سیاسی حوزه بویراحمد و دنا، جوانگرایی در مدیریت استان پرداخته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس برنامه شناسنامه 100 مستندی تلوزیونی اینترنتی بوده که در این برنامه سعی شده با نگاهی متفاوت و دعوت ازسیاسیون، نخبگان سیاسی و کارشناسان از گروه های مختلف اصلاح طلب، اصولگرا و حتی دیگر گرایشات فکری و جناحی پیرامون 100سال تاریخ استان کهگیویه بویراحمد و اشاره به مسائل مهم منطقه ای، سیاسی، تاریخی، فرهنگی و حتی اجتماعی تبادل نظر صورت گیرد.

 

این برنامه در قسمت‌های مختلف در حال تهیه و نگارش است و توانسته فضای سیاسی استان و حتی نخبگان را به چالش بکشد به طوری که حتی ذائقه مخاطبان را در بسیاری موضوعات مهم و مبهم به خود جلب کرده است.

 

این برنامه در هشتمین قسمت خود میزبان نستور درخشنده پور، تحلیلگر مسائل سیاسی -اجتماعی و دانشجوی دکترای مدیریت و برنامه ریزی شهری  بود که در این مصاحبه نظرات وی در سه اصل مهم این برنامه که برگرفته از سیر تاریخی 100ساله استان کهگیلویه وبویراحمد، مسائل فرهنگی-اجتماعی و مسائل سیاسی است پرداخته شده است.

 

بخش اول این گفتگو را از اینجا بخوانید

 

در ادامه بخش دوم و جنجالی این گفتگو در ادامه امده است:

 

درخشنده پور در پاسخ به اینکه کدام استاندار کهگیلویه و بویراحمد را موفق می دانید،گفت: اعتقاد بنده این است که آقای رجا یکی در دولت سازندگی یکی از بهترین استاندارهای ما بود. اگر بناست بین تمام استانداران کهگیلویه و بویراحمد بهترین ها را انتخاب کنیم، هر چند شرایط سنی بنده کفاف نمی کند که عملکرد استاندارهای اول انقلاب را آنالیز کنم اما به هر حال افکار و اعمال شان تا حدودی مشخص است ؛آقای رجا و آقای حسینی استانداران موفقی بودند، کاری ندارم در کدام دولت بودند. آقای رجایی در دولت سازندگی بود، استانداری پرکار، کاردان و کاربلد که هدف داشت و بسیاری تحولات ما مدیون تلاش های وی است که در آن دوران اتفاق افتاد.

 

وی خاطرنشان کرد:در زمینه راه ها، سدها، مسائل صنعت،مسائل فرهنگی و امنیت در زمان آقای حسینی خیلی رشد کرد این دو استاندار را بنده استاندار موفق در استان میبینم.

 

درخشنده پور تصریح کرد: اما واقعیت این است استانداران دولت اعتدال را بسیار ضعیف میدانم یعنی اصلا کار خاصی انجام ندادند و استانداران بسیار خنثی بودند. آقای احمدی با وجود اینکه تحصیلات و تجربیاتشان پیرامون مسائل برنامه ریزی بود کمتر اقدامی از وی دیدیم .

وی افزود: آقای خادمی برخلاف اینکه نیروی بومی بود نتوانست آن طور که باید به مسائل استان بپردازد، کارهای او به صورت روزمره پیش می رفت و بیشتر در راستای راضی کردن سیاستمداران کار را به پیش می برد و در جهت رفع مشکلات و معضلات مردم کاری از وی ندیدم.

 

این چهره سیاسی استان ادامه داد: از استاندار جدید شناختی ندارم اما شنیدم که تحصیلات روانشناسی دارند از این جهت که مردم دارند روانی می‌شوند اما خود آقای رئیس‌جمهور در هیئت دولت فرمودند که احمدی استانداری عمرانی و پر کار هستند در صورتی که با سابقه وی منافات دارد.

 

درخشنده پور گفت: استان ما در حال حاضر به مسائل برنامه ریزی و عمرانی نیاز دارد ، اعتقاد بنده این است که وی در آینده موفق شود.

 

وی افزود:نمی توان استانداران را با یک پروژه ارزیابی کرد، خروجی کار استانداران ما به سمت رونق اقتصادی نبود.

 

این کارشناس و تحلیلگر هم استانی ادامه داد: اگر در شهرستان های مختلف استان مراجعه بافت جمعیتی را در راستای پیشرفت مشاهده کردید این نشان از پیشرفت و موفقیت استاندار و سایر مسئولان است.

 

درخشنده پورگفت: بعضی از پروژه ها به گونه ای هستند که اگر استاندار باشد یا نباشد، به پیش می روند؛ کسی مسئول خوبی است که اگر ۴۸ ساعت حضور نداشته باشد کار از جایی خراب شود به این نوع مدیریت، مدیریت قوی می گویند.بسیاری از مدیران ما اگر یکسال سرکار نیایند هیچ اتفاقی در مجموعه آنها رخ نمی دهد،یعنی خنثی هستند.

 

 وی ادامه داد:برخی از معاونت های استانداری را مشاهده می‌کنیم گاهی ۶ ماه معاونت ندارد، یا نقش آن معاونت بسیار ضعیف است ، غیر از این می تواند باشد یا اینکه عدم شایستگی در آنجا حاکم است ما می بینیم بسیاری از مسئولین ما اگر وجود نداشته باشند هیچ اتفاقی نمی‌افتد به این معنا که شایستگی در مدیریت‌های ما وجود ندارد.

 

درخشنده پور تصریح کرد: عرض بنده این است که هیچ گونه جهش خاصی در مدیریت استان در هفت سال گذشته مشاهده نشده است، البته به معنای این نیست که خدمتی نشده است  عمق خرابی ها در استان ما بسیار زیاد است .به عنوان نمونه در دوران ستمشاهی عمق محرومیت در روستاهای ما بسیار زیاد بود راه های دسترسی، مخابرات، خدمات اولیه مثل آب، گاز و برق اینها کارهای برجسته ای بود که ابتدایی انجام شد اما شایستگی های مردم بیشتر از اینهاست.

 

وی تصریح کرد: بنده معتقد هستم استاندار سابق عملکرد خوبی از خود بر جای نگذاشت، بیشتر یک استاندار حرف گوش کن بود ؛خیلی قشنگ حرف گوش می‌کرد اما برای مردم کاری نکرد.

 

این فعال سیاسی ادامه داد: الان ناهنجاری های اجتماعی در استان زیاد است. ما در آمار خودکشی از استان های اول هستیم، این ها همه به ناهنجاری‌های اجتماعی برمی‌گردد ،ریشه این مسائل به معیشت مردم بر می گردد.

 

 درخشنده پور گفت: جوانی که  نمی تواند مشکل اقتصاد خود را حل کند در نهایت به این سمت و سو می رود. اعتیاد ،شغل‌های کاذب و درآمدهای بادآورده که در ذهن خود دارد و فرهنگ جامعه به این سمت و سو رفته است، اینها موضوعاتی است که باید برطرف شود.

 

وی گفت:من 100درصد به جوانگرایی معتقد هستم و معتقدم با شهید همت، شهید باقری ها و جوانانی مثل محسن رضایی جنگ را بردیم که در آن زمان ۲۷ و ۲۸ ساله تا ۳۰ ساله بودند و به خوبی مدیریت کردند که مدیریت آنها بسیار موفق بود.

 

درخشنده پور ادامه داد: از طرفی وقتی انسان پا به سن بگذارد تجربیات زیادی دارد اما نباید مسئولیت ها را قبول کند باید مقداری به سمت جوانگرایی پیش برویم.

 

وی افزود: جوان سرشار از انرژی است، استعداد و مغز در حال رشد دارد می تواند محیط اطراف را آنالیز کند، خیلی قشنگ آنالیز می‌کند و مسائل کلی و جزئی را به خوبی می فهمد، که ممکن است به خاطر جوانی داشته باشد. اعتقاد بنده این است درصد آسیبی که از مدیریت جوانگرایی، مدیریت جوان ما با آنها می رسد بسیار کمتر از آسیبی است که از طریق تجربه مدیریت‌های فرسوده و فرتوت به جامعه می رسد.

 

 درخشنده پورخاطرنشان کرد: چه خبر است که یک نفر مثل آقای نعمت‌زاده از اول انقلاب تاکنون در مدیریت کشور باشد و به قول آقای باهنر چگونه برخی از مدیران ما باید الطاف خفیه الهی همچنان شامل حال آنها شود، مدیریت مقطعی است که این افراد خودشان باید مدیریت را رها کنند.

وی گفت:این افراد حتی بازنشسته می شوند قانون هم با صراحت اعلام می کند که بازنشسته نباید ادامه دهند اما قانون را دور می زنند و اصرار دارند که همچنان بمانند ؛ما وقتی میگوییم تجربه، کسانی که از لحاظ ضابطه کار اداری ۳۰ سال خدمت کرده باشد  میگوییم این فرد را فرد با تجربه ۳۰ سال خدمت دارای تجربه است این درست است اما اگر فردی با 25 سال تجربه باشد او با تجربه نیست؟

 

این فعال سیاسی تصریح کرد:با بازنشسته شدن هر فرد میتوان برای 4 جوان اشتغال زایی ایجاد کرد، اگر این افراد میدان را رها کنند ده ها هزار جوان و شاید صد ها هزار جوان را شاغل کنیم.

 

وی گفت:اگر افراد مسن میدان مدیریت را رها کنند، هزار جوان اشتغال پیدا می کند؛ البته در برخی زمینه ها متفاوت است که مثلاً در زمینه قضاوت تجربه بسیار لازم است.

 

درخشنده پور گفت: بنده در جایی اعلام کردم بعنوان نماینده جریان سیاسی خاصی شرکت نکردم و اصلاً جریان‌های سیاسی حال حاضر را با این عنوان قبول ندارم که در مملکت و استان ما هست لذا با تابلوی هیچ کدام از جریان ها احتمالا وارد انتخابات نمی شوم.

 

این تحلیل گر مسائل سیاسی افزود:کلمه مستقل با افکار جدیدی وارد می شوم گاهی عده ای که  نیم نگاهی به این طرف و آن طرف دارند و می‌خواهند دو طرف را داشته باشند خود را چون اصولگرای اصلاح طلب،یا اصلاح‌طلب اصولگرا  معرفی می‌کنند که به چنین موضوعاتی اعتقاد ندارم. به فرمایش مقام معظم رهبری اصلاحات در مملکت نیاز است اما این اصلاحات باید بر پایه محکمات و اصول انقلاب و شریعت باشد و نباید از این اصول عدول کنیم ؛یکی از مبانی اصلاحات جوانگرایی است. اگر بنده کاره ای در این مملکت باشم اعتقادم بر این است که مدیریت فرسوده و فرتوت باید رها شود و مدیریت جوان باید جایگزین آن شود، این اصلاحات است که به نظر بنده باید صورت بگیرد.

 

درخشنده پور تصریح کرد:سبد رای خود را بسیار عالی می بینم، به اصالت طایفه گری اعتقاد ندارم هر چند مطالبات طایفه را بد نمی‌بینم یعنی بلاخره طایفه های ایل ممکن است مطالباتی داشته باشد و این ها بد نیست اما اگر اینها بخواهند کوچک شده و به یک شهرستان روستا و یا استان محدود شود، خطرناک است که منجر به درگیری های محلی و منطقه‌ای می‌شود که این موارد ضد توسعه است اما مطالبات قومی قبیله ای در کل مطالب بدی نیست ممکن است عده ای از این راه به مطالبات خود را بپردازند.

 

وی گفت: سابقه و تحصیلات بنده به گونه ای است که فکر کنم نیاز حوزه بویراحمد و دنا به امثال بنده باشد؛ مجلس به تمامی تجربیات و تخصص ها و علام ها نیاز دارد، به قاضی ،روحانی،مهندس و پزشک نیاز داردو همه باید باشند اما اعتقاد بنده این است که شرایط فعلی بویراحمد و دنا شرایطی است که الان به فردی که جهت گیری فکری،جهت گیری عملکردی، عمرانی ،صنعتی و اقتصادی باشد؛ من احساس کنم این نوع جهت گیری در شهرستان ها مورد نیاز باشد، بیکاری بزرگترین مشکلات استان ماست.

 

درخشنده پور با بیان اینکه نرخ اعلامی آمار بیکاری استان را قبول ندارم،تصریح کرد: آمار بیکاری ۱۲ درصد را بنده قبول ندارم، در استان این آمار به عنوان تعریف شغل اشتباه است، به عنوان مثال کسی ۲۰۰ متر زمین داشته باشد شاغل است، اگر واقعیت را بنگریم جمعیتی که باید در استان ما شاغل باشند جمعیت ۳۰۰ هزار نفر است و جمعیتی که الان شاغل هستند خیلی کمتر از این آمار است و جمعیتی که باید شغل داشته باشد و الان شغل ندارند، حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر در سطح استان است، حدود ۳۰ درصد از نیروی کار کشور در استان است و نرخ بیکاری استان ما بالای ۳۰ درصد است اما باید این بیکاران را نجات دهیم.

این چهره سیاسی استان خاطرنشان کرد: الان به هر خانه ای که ما برویم با توجه به اینکه خانواده های ما خانواده پرجمعیت هستند الان در هر خانواده چند جوان بیکار وجود دارد که باید به این موضوع فکر کنیم.

 

درخشنده پور افزود:بنده خیلی دنبال اصلاح طلبی و اصولگرایی نیستم نقطه مشترک اصولگرایی و اصلاح‌طلبی، انحصارطلبی است؛ دو برادر انحصار طلب از دو مادر و  این را من قبول ندارم در سطح کلان هم همین طور است اینکه یک دایره دور خود بکشیم و فکر کنیم در دایره اصولگرایی یا اصلاح طلبی محصوریم درست نیست.

 

وی گفت:قبول دارم در یک مقطعی دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب افرادی مثل تاجگردون ،هدایت خواه، قائمی و موسوی را انتخاب کردند این افراد دیگری هم اینگونه بودند که منتسب به جریان خاصی بودند  اما آقای محمودیان اینگونه نبود،ایشان انتخابی منطقه ای و فکری بود.

 

درخشنده پور ادامه داد:شرایط انتخاب آقای زارع به کلی فرق می کند، اعتقاد بنده این است که انتخابات در حوزه بویراحمد و دنا بر اساس این که چه کسی رای بیاورد نبود، انتخاب بر این اساس بود که چه کسی رای نیاورد. چون می خواستند آقای هدایت خواه رای نیاورد ، آقای زارع نیاورد. کسی اصلاً دنبال این بود که آقای زارع رای بیاورد لذا بنده آقای زارع را بیشتر محصول اینکه چه کسی رای نیاورد می دانم و طبیعتاً هم کاری که وی رواج داد و برای داوطلبان بعدی هم دردسر شد این بود که انتخابات را بیشتر به سمت مسائل عاطفی پیش برد و کمتر به مسائل برنامه‌ای و توسعه فکر می کرد بیشتر بر روی عاطفه ها و شناخت مردم، ارتباطات مردمی و شرکت در مراسمات روی این مورد مسائل انگشت گذاشت هر چند از نظر روانشناسی و جامعه شناسی کارهای بسیار اثرگذاری بود اما خروجی نداشتند و خروجی کار زارع همین وضعیت شهرستان است که الان می‌بینید این وضعیت ماست.

 

درخشنده پور در مورد مقایسه عملکرد نمایندگان حوزه بویراحمد ودنا گفت: هر کدام در مقطعی خدمت کردند و زحماتی کشیدند که باید این عملکرد را در ظرف خود بررسی کرد.

 

وی در مورد هدایت خواه گفت:دکتر هدایت خواه را شخصیتی بسیار موثر، نماینده ای بسیار موثر در سطح ملی می بینم. شخصیتی خوب و از کسانی است که چهره ای اثرگذار داشت ؛در زمان نمایندگی ایشان استاندار بومی آمد که شهرستان خود را به استاندار سپرد و خود در خیلی از کارها دخالت نمی کرد اما در بعد کلان دخالت های موثری داشت.

 

درخشنده پور در مورد وضعیت عملکردی تاجگردون گفت:بنده برای آقای تاجگردون سه شخصیت استانی ،شهرستانی و ملی قائل هستم و ایشان را از این سه زاویه بررسی می کنم. شخصیت ملی ایران را بسیار ناموفق می‌دانم نه تنها وی بلکه تمام اقتصاد دان هایی که در سطح کلان برای مملکت تصمیم گرفتند ناموفق می دانم اصلا نیازی به توضیح بنده نیست، آیا شما اقتصاد فعلی کشور را یک اقتصاد موفق می دانید ؟امکان ندارد، چه کسی پاسخ مثبت می دهد ؟تاجگردون هم جزو این شخصیت هاست.

 

وی ادامه داد:شخصیت استانی تاجگردون هم نقد جدی بر آن وارد است اما شخصیت شهرستانی وی را شخصیتی موفق می دانم. وی از ظرفیت و توانمندی های ملی و استانی خود برای شهرستان خود به کار می برد. برای مثال در نفت در شاخص توسعه ملی نفت را از دو شاخص برداری و تولید بررسی می کنیم؛ در تولید ماه استان اول در کشور هستیم چون ۲۵ درصد نفت و گاز کشور را گچساران تولید می کند اما در بخش فرآورده ها و صنایع تبدیلی استان آخر هستیم؛ ما کارخانه صنایع تبدیل نفت و میعانات گازی و فرآورده‌های زیر ممجوعه آن را نداریم، آقای تاجگردون این کار را شروع کرد کارهای خوبی در حوزه عمرانی،کشاورزی و ترمیم بافت فرسوده شهرستان گچساران انجام داد که وی را به عنوان نماینده ای موفق در سطح شهرستان معرفی می کند.

 

این فعال سیاسی با تحلیلی از فضای جدید حاکم بر انتخابات بویراحمد و دنا،گفت:فضای کنونی انتخاباتی حاکم‌ بر بویراحمد و دنا فضایی است که میتوان گفت مردم در حال تلاش برای عبور از اصلاح طلبی و اصولگرایی و دنبال پیدا کردن راهی برای حل مشکلات خود هستند ؛دیگر گذشت زمانی که فردی تصمیم بگیرد بر روی کلیدی بزند تا مثلا 200چراغ روشن شود الان بین جامعه و افکار عمومی بروید این نوع دیدگاه را مشاهده می کنید.

 

وی افزود: الان بنده مخاطبان زیادی را بین جوانان تحصیل کرده اقتصاددان ها، پزشکان و افراد این تیپ را همایش های خوبی از این ها میبینم ، این افراد بر روی خانواده های خود تاثیر گذار هستند در صورتی که ۲۰ سال پیش این گونه نبود ،جوانی  که تحصیلات دارد و تجربه کسب کرد و در هر خانواده ای هم هستند،اینها نیروهای انسانی توسعه هستند که اولین شاخص هستند.

 

این تحلیل گر مسائل سیاسی گفت:انتخابات این دوره سخت خواهد شد واقعیت این است که آقای زارع انتخابات و جهت گیری مدیریتی استان را به سمت و سویی کشید، مسائل قبیله و طایفه ای را بسیار پررنگ کرد، واکنشی به وی داده شد یعنی اگر حرکت آقای روشنفکر در دوران قبل صرفاً یک حرکت طایفه ای بود، واکنشی بود به آن کنش. هر دو از نظر من کار درستی نیست، باید تجمیع شوند و بیشتر به سمت مسائل توسعه پیش برویم. توسعه در استان ،کشور و دنیا تعاریفی دارد، توسعه در نوع پایداری یعنی استفاده از ظرفیت‌های استان و منطقه با حفظ منابع برای آیندگان ؛یعنی ما حق نداریم همه منابع را برای خود مصرف کرده و برای آیندگان هیچ چیزی نگذاریم یعنی مدیران باید تصمیم بگیرند که نباید حیات آینده منطقه را به خطر بیندازد لذا ما در استان دنبال مسائل توسعه هستیم و استاندار ما باید الان برنامه تدوین کند تمام این ظرفیت‌ها باید شناخته شود، تمام چالش ها باید شناخته شود، فرصت ها باید بررسی شود، تهدیدها باید شناسایی و تحلیل شوند، باید ببینیم کجای کار هستیم. برای استان چشم انداز تعریف کنیم، استراتژی ما چیست؟ آیا دنبال چشم انداز کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت هستیم و برای هر کدام از این چشم انداز ها برنامه و پروژه تعریف کنیم.

درخشنده پور خاطرنشان کرد:همه اینها یک مدیریت اجرایی قوی می خواهد ، اعتقاد بنده این است که جای همه اینها در استان خالی است. استعدادهای درخشان بسیاری در شهرستان بویراحمد و دنا داریم اما دچار همین مسائل قومی و قبیله‌ای شده و نتوانستند استعدادهای خود را بروز دهند.

 

وی تصریح کرد:انتخابات این دوره شهرستان بویراحمد و دنا یک انتخابات بسیار انقلاب گرایانه خواهد بود، این را اطمینان می دهم. الان کسی نباید به مردم یک روستا بگوید آب بردم، برق بردم و گاز بردم، اینها خدمات اولیه به مردم است ،الان باید برویم ببینیم شخصیت معیشتی، اقتصادی و اجتماعی افراد خانواده و منطقه را به کجا رساندیم؟ ظرفیت های آموزشی را به کجا رساندیم؟ ظرفیت های دانشگاهی را چقدر به پیش بردیم، امروز این مسائل را باید آنالیز کنیم.

 

در بخش پایانی این گفتگو اسامی بیان شد که توصیف نستور درخشنده پور از آن ها در ادامه آمده است:

 

حماسه تنگ تامرادی: مردان بزرگ تامرادی که نامشان در آن حماسه است، البته همه کهگیلویه و بویراحمد دخالت داشتند اما به نام این ایل باید بماند.

محمود احمدی‌نژاد: شخصیتی بسیار پیچیده، می‌گوید آنچه را که عمل نمی کند.

مرحوم آیت الله ملک حسینی: بسیار بسیار بزرگ، فراتر از آنچه در ذهن ها می گنجد و مرد اول قرنهای اخیر جنوب کشور

هاشمی رفسنجانی: مرد سیاس پرکار،پر ریخت و پاش اما موثر بر اقتصاد کشور .

دولت سازندگی: دولتی پرکار اما بسیاری از ناهنجاری‌ها از آنجا نشأت گرفت.

دولت احمدی‌نژاد: دولت اولش خوب بود

دولت دوم خرداد: دولتی که پایه های بسیاری از مسائل فرهنگی را را زد اما اعتقاد بنده این است که از لحاظ کاری ضعیف بود اما از لحاظ سیاسی قوی بود.

دولت تدبیر و امید: دکتر شیخ حسن روحانی بسیار متکی به دیگران و کمتر استقلال

سید مسعود حسینی: انسانی وارسته بسیار بسیار دوست داشتنی ، دور از تمام هیاهو ها، معتقد و متکی به دین.

دکتر ستار هدایتخواه: فهیم، با درایت و موثر برای جامعه

آقای زارعی: کمتر تاثیرگذار در شهرستان فقط به خاطر پر کردن فضای نبود دیگران.

دکتر غلامرضا تاجگردون: موثر در کشور و استان ،کاردان وکاربلد

روشنفکر: انسان دوست داشتنی شریف فرهنگی خوب

انتخابات بویراحمد و دنا: معجزه آسا در آینده

نستور درخشنده پور: پدیده انتخابات ۹۸ خواهم بود

شناسنامه 100: بسیار بسیار عالی، فوق العاده و تشکر از برنامه خوبی که دارید و روندی که پیش می رود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.