گروه: اخبار استان خبر: 140948 / تاریخ انتشار : 1398/9/23 ساعت : 12:15
غریبه ای در شهر!

سناریوی تکراری در انتظار پارک زیبای غدیر یاسوج/بی خیالی مسئولان شهری در ترمیم یک پارک حیاتی +تصاویر

باران های سیل آسای بهار 98 پایتخت طبیعت و بسیاری از مکانهای آن را بی نصیب نگذاشت و پارک غدیر در سیل خروشان رودخانه تازه نفس گرفته بشار غرق شد و نیمی از پارک با سیل های فرودین به دریای خلیج فارس ریخت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، پارک غدیرشهر یاسوج، شاید برای خیلی از همشهریان هنوز غریبه باشد، پارکی که برای رهایی از نخاله های ساختمانی و نجات رودخانه بشار در زمان جاوید شهردار فعلی بیرجند و شهردار پیشین پایتخت طبیعت ایران با هزینه های نسبتاً هنفگت ساخته شد و نام غدیر با کش و قوس های فراوان بر آن نهاده شد.

غریبه ای در شهر!

پارک غدیر امروز دیگر غریبه ای بیش نیست، پارکی زیبا در سواحل شمالی رودخانه همیشه خروشان بشار ،که زیبایی و سکوت آن برای بسیاری از خانواده ها آرام بخش است.

این پارک که در چند سال پیش فقط مکانی برای پسماندها و نخاله های ساختمانی بود در زمان شهردار سابق یاسوج، با درختکاری عمده تبدیل به پارکی زیبا در ساحل شمالی بشار شد تا زیبایی پارک های ساحلی و مهروزی به غدیر هم گره بخورد، پارکهایی که امروز مأمن بسیاری از خانواده های پایتخت طبیعت بوده و مسافران زیادی را در طول سال در دامن خود جای داده اند.

پارک غدیر در حال نابودی؟!

اما این آخر ماجرا در ساخت این پارک نبود،جاوید که همیشه می کوشید تا بهترین خدمات را به این مردم هدیه دهد و خود را قویاً شهرداری بهتر از بهرامی جابزند درصدد ساخت پارک های عمده و حتی محله ای وساخت تندیس های زیاد برآمد که بسیاری از آنها در سطح شهر یاسوج نصب شدند.

اما در آخرین روزهای شورای دور چهارم و روی کار آمدن شورای جدید و مخالفت های اعضای جدید شورا بر ریاست دوباره جاوید بر مسند پایتخت طبیعت ایران،جاوید تصمیم بر افتتاح این پارک گرفت، پارکی که به گفته برخی از مسئولان عمرانی؛ 94درصد پیشرفت فیزیکی داشت و در آخرین مراحل خود به سر می برد.

عقده گشایی بر سر یک پارک؟

پارک غدیر با حضور مسئولان استانی از جمله استاندار و معاونینش افتتاح شد و در این آیین جاوید عقده دل خود را از اعضای جدید خالی کرد و استاندار سابق نیز به کنایه آنها را مورد انتقاد شدید قرار دارد؛انتقاداتی که همچنان بر این شورا وارد است  و ان را وارد فاز دیگری کرده است.

اما ماجرای این پارک در سه سال اخیر به افتتاح ختم نشد و پارک غدیر که در زمان شهردار سابق نیز خطرات احتمالی غرق شدن آن در بشار نیز از سوی شهردار به مسئولان مربوطه داده شده بود در بهار سال 98 از خسارت باران های سیل آسا دور نماند.

میراثی که بشار به دریا ریخت!

باران های سیل آسای بهار 98 پایتخت طبیعت و بسیاری از مکانهای آن را بی نصیب نگذاشت و پارک غدیر در سیل خروشان رودخانه تازه جان گرفته بشار غرق شد و نیمی از پارک با سیل های فروردین به دریای خلیج فارس ریخت.

بسیاری از مسئولین خشکسالی را بهانه ای برای احداث نکردن دیوار حائل برای آن عنوان می کردند که باعث شد این پارک با تمام زیبایی هایش در کنار جاده کنار گذر ساحلی یاسوج  کم کم به رودخانه ریخته شود و هر روزی قسمتی از ان از بین برود.

پارک غدیر که امروز نیمی از آن به دلیل در معرض طغیان قرار گرفتن رودخانه بشار رها شده و مکانی خطرناک برای مردم شده است؛ هنوز در تفکرات مسئولان شهری کمتر به آن توجه شده است.

پارادوکسی از رنج نامه پارک غدیر

هر چند شهردار و برخی از مسئولان احداث دیوار حائل در زیر این پارک را مربوط به نهادی همانند آب منطقه ای می دانند؛ اما این احتمال وجود دارد در چند ماه آینده باران های سیل آسا دوباره رودخانه خفته بشار را بیدار خواهند کرد و این پارک زیبا در دامن بشار به کلی غرق خواهد شد.

نکته ای که امروز به وضوح شاهد آن هستیم تغییر مسیر رودخانه بشار به زیر پایه های پارک غدیر است، تغییر مسیری که شاید در آینده نچندان دور خطرات جانی و مالی زیادی را برای جاده کنار ساحل پایتخت طبیعت به بار آورد.

پارکی بی دفاع در برابر حمله های بشار؟

بر اساس شواهد؛ شهرداری یاسوج نجات این پارک تنها مبادرت به تخریب یک سرویس بهداشتی نیمه تخریب شده بر اثر سیل در این پارک کرده و هنوز هیچگونه سپر دفاعی برای امنیت این پارک انجام نداده است.

آنچه که امروز در مورد این پارک به مشام می رسد این است که مسئولان فعلی هیچگونه عکس العمل مناسب و جنب و جوشی از خود برای سرپا نگه داشتن این پارک  نداشته و شاید در آینده نزدیک به جز خرابه هایش در کنار پل بشار چیزی از آن باقی نماند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.