گروه: اخبار استان خبر: 140626 / تاریخ انتشار : 1398/9/15 ساعت : 10:25
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خبر داد

افتتاح مرکز ناباروری بیمارستان شهید جلیل یاسوج در آینده نزدیک

مرکز درمان ناباروری بیمارستان شهید جلیل یاسوج در ۶ ماه اخیر به عنوان یک برنامه اولویت‌دار در دستور کار دکتر پرویز یزدان‌پناه قرار گرفته و بزودی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ مرکز درمان ناباروری بیمارستان شهید جلیل یاسوج در ۶ ماه اخیر به عنوان یک برنامه اولویت‌دار در دستور کار ریاست دانشگاه قرار گرفته و به زودی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

 

 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تحقق دغدغه مقام معظم رهبری در راستای سیاست‌های کلی جمعیت را جزو مهمترین اولویت‌ها دانست و افزود: میزان ناباروری در استان  و  در سال ۱۳۹۷ بر اساس موارد ثبت شده در سامانه سیب 6/92 درصد است. (افرادی که به مراکز ارائه خدمت مراجعه کرده‌اند)

 

وی با اشاره به اینکه این استان دارای دومرکز درمان ناباروی در بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج و بیمارستان بی بی حکیمه شهر گچساران است، گفت: سه نفر فارغ التحصیل رشته فلوشیب نازایی در استان فعالیت دارند که از این ۳ نفر یک نفر هیئت علمی تمام وقت دانشگاه در شهر یاسوج، یک نفر استخدام دانشگاه در شهر گچساران و  یک نفربه تازگی فارغ التحصیل شده و مطب آزاد دارند.

 

این مقام مسوول افزود: مرکز درمان ناباروری امام سجاد (ع) شهر یاسوج از تاریخ یکم شهریورماه ۹۷ شروع به فعالیت کرد که در این مدت برای افراد واجد شرایط تلقیح داخل رحمی انجام داده‌اند.

 

یزدان‌پناه تصریح کرد: به دلیل نداشتن فضای مناسب امکان توسعه بخش میسر نشده که با پیگیری های مکرر ۲۴ تیرماه امسال کارشناسان وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای انتقال این مرکز از بیمارستان امام سجاد (ع) به بیمارستان شهید جلیل به دلیل دارابودن شرایط استاندارد وفضای فیزیکی مناسب و مطلوب برای مرکز درمان ناباروری موافقت کردند.

 

وی با اشاره به اینکه هم اکنون باز سازی وتعمیر طبق استاندارهای لازم روبه اتمام بوده و تجهیزات بخش تامین شده است، خاطرنشان کرد: نیروی مورد نیاز تامین و در حال آموزش هستند.

 

 یزدان‌پناه ارتقای مشاوره‌های هنگام ازدواج و پس از ازدواج با تاکید بر مهارت‌های زوجین و سلامت جنسی با رعایت چارچوب‌های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی ضروری دانست و اظهار داشت: فرهنگ سازی به منظور ارزش دانستن ازدواج سالم و تشکیل خانواده، افزایش آگاهی جامعه درباره اهمیت فرزند آوری سالم و اجتناب از تک فرزندی، مشاوره برای کاهش میانگین فاصله زمانی بین ازدواج و فرزند اول و مشاوره برای کاهش میانگین فاصله زمانی بین فرزندان یک ضرورت است.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: افزایش متوسط فاصله بین ازدواج و فرزندآوری و فاصله تولد بین فرزندان، سن ازدواج، روند رو به افزایش تمایل به تک فرزندی، روند رو به افزایش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، سقط و رفتارهای پرخطر، وضعیت اقتصادی و اجتماعی و ناباروری را از عوامل تاثیرگذار بر کاهش نرخ باروری کلی است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.