گروه: اخبار استان خبر: 140621 / تاریخ انتشار : 1398/9/14 ساعت : 17:45
یادداشت؛

تنور داغ انتخابات و مسئولیت خطیر رسانه ها

رسانه ها نقش موثری در سرنوشت آینده جامعه دارند که اگر از این ظرفیت بزرگ به خوبی استفاده شود، بخشی از دغدغه های مردم کاسته می شود تا با دریافت نقدها، تحلیل ها و اخبار به موقع از انتخابات بتوانند، در انتخابی به صلاح جامعه در ابعادی جامع، موثرباشند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ با توجه به داغ شدن تنور گرم انتخابات مجلس شورای اسلامی، مسئولان رسانه های استان کهگیلویه و بویراحمد باید نسبت به رسالت خطیر خود احساس مسئولیت کنند و در دام هایی که برخی از مافیای قدرت و ثروت سر راه آنها پهن می کنند، نیفتند.

رسانه مانند شمیر دو دمی است که اگر صاحب آن نتواند به درستی از آن استفاده کند،هم به جایگاه رسانه و هم به مردم آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند.

انتخابات یکی از بزرگترین رخدادهای مهم هر کشور است که رسانه می تواند در بهبود کمیت و کیفیت آن نقش تعیین کننده ای داشته باشد؛ همچنین برگزاری انتخابات در فضایی سالم به همراه رقابت کاندیداها بر اساس رعایت تقوا،اخلاق مداری، شفافیت و عدالت در تقویت بنیان های دموکراسی در جامعه موثر است.

می طلبد رسانه های هم استانی قبل از پوشش اخبار و سوژه های انتخاباتی هوشمندانه،خردمندانه و با دقت کافی به تحلیلی از جریان های سیاسی موجود در استان، نقش عوامل مختلف درونی وبیرونی در سرنوشت انتخابات،چهره شناسی و رفتار شناسی در جامعه بپردازند.

رسانه ها نقش موثری در سرنوشت آینده جامعه دارند که اگر از این ظرفیت بزرگ به خوبی استفاده شود، بخشی از دغدغه های مردم کاسته می شود تا با دریافت آگاهی ها، تحلیل ها و اخبار بموقع از انتخابات بتوانند به کلیه اطلاعات مورد نیاز خود با روشی مستقیم، مطلوب و مؤثر دسترسی داشته باشند و با معرفی صادقانه نامزدها، تشریج برنامه و چشم انداز ترسیمی آنها به دور از اغراق و مبالغه، انتخابی به صلاح جامعه در ابعادی جامع وموثر شکل گیرد.

انعکاس مطالبات مردمی، بیان کاستی ها،ترسیم چشم اندازهای مدت دار(کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت)برای مناطق مختلف استان و نقد منصفانه و سازنده تک تک نامزدها و نبود تبعیض میان افراد از وظایف خطیر رسانه هاست که شرط تحقق این مهم شرایط حاکم برجامعه و در رأس مسئولیت پذیری مسئولان رسانه هاست.

توصیه جامعه به خصوص نامزدهای انتخاباتی در عمل به مُر قانون،تمکین به قانون و قانون مداری، تبلیغات شفاف،بی پرده و به موقع کاندیداها،رصد جامعه و نقد وضعیت موجود در راستای سالم سازی انتخابات همه از وظایف خطیر رسانه هاست.  

موضوعی که سال های اخیر بیشتر بر سر زبان ها افتاد، مسئله پهن کردن دام های مافیای قدرت و ثروت در مسیر رسانه هاست تا از این بستر بتوانند عده ای خاص و صاحب نفوذ را به قدرت برسانند که وظیفه شرعی و قانونی مسئولان رسانه ها در این راستا رعایت هوشیاری، تقوا و افشاگری به میزانی است که نه با تبدیل شدن به هوچی گری منجر به کاستن آتش تنور انتخابات شده و نه با بی تفاوتی یا خدای ناکرده سازش با این مافیا، منجر به کاهش سلامت و تغییر در مسیر حقیقی انتخابات شوند.

بازخوانی شعار نامزدها و نمایندگان سابق توسط رسانه ها و نقد نقض ها و کاستی های موجود در مواضع کنونی و سابق افراد، می تواند در تصمیم گیری های درست مردم نقش موثری داشته باشد که این موضوع هم دقت بالای اصحاب رسانه، تقوا و پاکدستی آنها را می طلبد.

تبیین و تشریح جزئیات بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری در حوزه انتخابات با بیان شاخص های یک فرد اصلح و پرهیز از اعلام مصادیق فردی(بنا بر اصل بی طرفی رسانه ها) دیگر وظیفه خطیر رسانه هاست.

یادداشت از:سید علمدار تقوی-فعال رسانه ای کهگیلویه وبویراحمد

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.