گروه: اخبار استان خبر: 140504 / تاریخ انتشار : 1398/9/13 ساعت : 08:55
دنا در حال فروریختن؛

چکمه برنده زمین خواران بیخ گلوی پایتخت طبیعت ایران/محاصره زاگرس هر روز بدتر از دیروز/وقتی دادرسی برای رهایی درختان بلوط نیست

امروز باید گفت که پای زمین خواران بیخ گلوی التیام نیافته بویراحمد و دنا نهفته است و هر روز این محاصره تنگ تر از دیروز می شود و این دو شهر زیبا که روزی آوای زیبای طبیعت را به دوش می کشیدند امروز با اوج زمین خواری های پی در پی در هر منطقه اش روبه هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس زمین خواری، واژه ای تازه بین مردم نیست، بلکه کلمه ای زجر اور است که با دلخونی مردم امروز عجین شده و هر روز هر رهگذری را می بینی از این کلمه دلخون و پریشان است.

لابی های گسترده عامل زمین خواریهای متعدد

اما در پشت این زمین خواری، زمین خوارانی پنهان شده اند که با رانت ها و لابی های گسترده خود و به دلیل داشتن زر و زور و تزویر، سرانه های ملی و حتی مراتع زیبای این دیار را غصب کرده و هر روز سخنی و خبری از زمین خواری در این دیار شنیده می شود و پایتخت طبیعت در حال نابودی است.

داستان نانوشته زمین خواری در دامن زیبای دنا امروز با جلسات تکراری مدیران، داستانی آشناست که در پشت این جلسه ها نه مصوبه ای بیرون می آید و نه زمین خواری محکوم عملی می شود.

 

اگر به هر بلادی درجغرافیای شهرستان بویراحمد و حتی دنا که زیبایی های وافر آن دل هر ببیننده ای را می رباید نگاهی بیندازیم؛ خواهید دید که اوج زمین خواریهای متعدد در دل صخره های بیجان و حتی در وسط  مناطق بکر و زیبای زاگرس آنچنان شدت گرفته که به جز ویرانی چیزی دیگری در این مناطق زیبا قابل مشاهده نیست.

جلساتی که پشت آن هیچ است

امروز متأسفانه اوج زمین خواریها از کوه و درخت و صخره گذشته وبه رودخانه ها نیز رسیده است که به گفته برخی از مسئولان بیشتر زمین ها خواریها در بستر رودخانه ها و از جمله رودخانه زجر کشیده بشار در قلب پایتخت طبیعت حتی به واسطه برخی از ادارات در حال افزایش است.

این اوج زمین خواریها در لابه های درختان بلوط از سمت سروک و دهنو هم پا فراتر نهاده و به مصیبتی عظما برای بسیاری از مسئولان و حتی مردم بدل شده است، مصیبتی که برخی از مسئولان بحران استان از دست آنها به خدا پناه برده اند.

 

اما سخن ما این است که چرا درمانگری برای زخم های التیام نیافته زمین خواری در دامن دنا نیست، متعرضین به منابع طبیعی با داشتن زر و زور و تزویر و حتی لابی های گسترده چگونه توانسته اند این میراث گرانبهای دیار زاگرس را به یغما ببرند.

 

بر اساس اطلاعات بدست آماده بیشتر زمین خواریها در بستر دو شهرستان زیبا و کوهستانی در منطقه سردسیر استان کهگیلوبه وبویراحمد یعنی بویراحمد و دنا است.

 

مناطقی همچون سروک، خهکلان بویراحمد، دهنو، منطقه گردشگری آبشار، تنگه مهریان، تنگه گنجه ای بویراحمد و حتی دشتک در دنا و تل سیاه کوخدان است.

 

جولان زمین خواران در بویراحمد و دنا

مناطقی که هرکدام به دلیل مشرف بودن بر پهنه ای زیبای زاگرس با داشتن آب و هوایی دل انگیز همگی امروز به دست زمین خواران افتاده است.

 

آنچیزی که امروز بیشتر از گذشته می توان به آن امیدوار بود، جدیت قوه قضاییه برای برداشتن این موانع و باز پس گیری مراتع طبیعی از دست زمین خواران است موضوعی که با فرمان رهبر انقلاب در رابطه با حفاظت و حراست از مراتع ملی و عزم ریاست جدید این قوه بیشتر از همیشه بر روی زبانها افتاده است.

 

هر چند با کمک برخی از نهادها از جمله آب منطقه ای و دادگستری قسمت از بستر رودخانه های مهریان و بشار و حتی مناطقی از زمین های تصرف شده در  دشتک دنا از دست زمین خواران رهایی یافت اما آنچیزی که مسلم است فاجعه زیست محیطی در استان بواسطه رشد فزاینده زمین خواری است.

امروز باید گفت که پای زمین خواران بیخ گلوی التیام نیافته بویراحمد و دنا نهفته است و هر روز این محاصره تنگ تر از دیروز می شود و این دو شهر زیبا که روزی آوای زیبای طبیعت را به دوش می کشیدند امروز با اوج زمین خواری های پی در پی در هر منطقه اش روبه هستند.

 

شاید نتوان باور کرد که منطقه عشایری بکر و زیبای سرنجلکل که به عنوان یکی از نماد های گردشگری بومی در شهرستان بویراحمد از آن یاد می شود امروز بواسطه برخی افراد که دستی در سیاست دارند و با لابی های گسترده ای روبه هستند در حال نابودی است.

 

سرنجلکل در قرق زمین خواران

این منطقه زیبا که در 15کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان و در مجاورت روستای ده برآفتاب و کریک قرار دارد امروز در سکوت خبری در حال نابودی است و می توان به این موضوع رسید که آهنگ مرگ طبیعت در شهرستان بویراحمد به صدا درآمده است.

سرنجلکل که نماد دوستی مردم با طبیعت بوده و در طی سالیان متمادی یکی از نشیمنگاه های اصلی عشایر و مردم در برهه های زمانی مختلف بوده و قصیده های زیاد درباره آن سروده شده است، امروز در حال نابودی است.

 

در همین زمینه حسین کاظمی دبیرکارگروه مبارزه با زمین خواری کهگیلویه و بویراحمد، گفت بررسی‌ها نشان می‌دهد که افراد فقیر هیچ ساخت و سازی در منطقه سروک که در آماج زمین خواری ها قرار دارد انجام نداده اند بلکه برخی مسئولین  اقدام به ساخت و ساز کرده اند.

 

پناه می برم به خدا از دست مدیران

وی با اشاره به تصرفات در سرنجلکل بویراحمد گفت: از توجیهات مدیران به خدا پناه می‌بریم.شاکی پرونده سرنجل‌کل در محاکم قضایی می‌شوم.

محمدی‌تبار مدیرکل مدیریت بحران استانداری با ابراز نگرانی از حجم وسیع زمین خواریها در دنا و بویراحمد گفت: حجم زمین خواری و تجاوز به اراضی در استان یک فاجعه است و با میلیاردها تومان هم این میزان خسارت جبران نمی‌شود.


این مسوول با بیان اینکه در مقابله با زمین‌خواری تنها شعار داده‌ایم، گفت: برای قلع و قمع اراضی تصرف شده نیاز به اراده قوی با پشتیبانی شورای تامین نیاز داریم.


غلام‌حسین حکمتیان‌اصل مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به رفع تصرف ۱۵۲ هکتار از اراضی ملی گفت: ۸۳ رای دادگاه برای قلع و قمع در گنجه‌ای کهنه صادر شده که نیاز است همه دستگاه‌ها برای اجرای رای دادگاه در کنار منابع طبیعی باشند.
 

انتهای  پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 12 نظر
فاطمه
1398/9/13 - 12:12
متاسفانه زمین خوالری در مرکز استان بخصو مناطق اطراف شهر یاسوج بسیار زیاد شده
rateup 0
 ratedown 0
مسعود
1398/9/13 - 12:14
متاسفانه به دلیل برخورد های سطحی این پدیده در حال رشد است
rateup 0
 ratedown 0
قاسمی پور
1398/9/13 - 12:15
وقتی می بینند قانون با آنها برخورد نمی کند با خیال راحت به زمین خواری خود ادامه می دهند
rateup 0
 ratedown 0
راضیه
1398/9/13 - 12:15
مسئولین لطفا توجهی هم به زمین خواری ها در سروک بکنید واقعا دارن داخل طبیعت خونه می سازند
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/9/13 - 12:16
مناطقی همچون سروک، خهکلان بویراحمد، دهنو، منطقه گردشگری آبشار، تنگه مهریان، تنگه گنجه ای بویراحمد و حتی دشتک در دنا و تل سیاه کوخدان که گفتید واقعا وضعیت زمین خواری بسیار بدی دارد
rateup 0
 ratedown 0
آرامش
1398/9/13 - 12:18
واقعا تو منطقه دهنو شاهد زمین خواری برخی افراد سود جو هستیم
rateup 0
 ratedown 0
صابر
1398/9/13 - 12:19
متاسفانه اگر در یک منطقه به صورت جدی و با شدید ترین وجهبا آنها برخورد شود چنین مواردی پیش نمی آید
rateup 0
 ratedown 0
لیلا
1398/9/13 - 12:22
متاسفانه زمین خواری یک امر عادی در شهر یاسوج و حومه شده است
rateup 0
 ratedown 0
یاسر
1398/9/13 - 12:23
بله همین طور است
rateup 0
 ratedown 0
ثریا
1398/9/13 - 12:23
در کنار رودخانه بشار در بخش های از مسیر یاسوج تا پاتاوه نیز شاهد چندین زمین خواری هستیم
rateup 0
 ratedown 0
عمرانی زادگان
1398/9/13 - 12:25
واقعا جای سوال دارد چطور می شود در زمین های کشاورزی ساختمون چند طبقه ساخت و هیچ کس هم جیکش در نیاد....
rateup 0
 ratedown 0
ناظر
1398/9/13 - 14:33
بهتر بود جناب اقای کاظمی از خونه خواری بدون مزایده فروش در یاسوج.خیابونهای توحید هم حرفی بزنند
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.