گروه: اخبار استان خبر: 140482 / تاریخ انتشار : 1398/9/12 ساعت : 12:34
شهردار یاسوج در جمع هنرمندان:

سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری تاسیس می شود/" پایتخت طبیعت " متناسب با این شهر نیست/کارخانه بازیافت در آینده نزدیک افتتاح میشود

شهردار یاسوج گفت: هدف ما این بود که نظرات شما در قالب یک هم اندیشی صورت گیرد تا دغدغه های فرهنگی بیان شود، نگاه ما ترحم آمیز نیست بلکه متناسب با دغدغه های فرهنگی شهروندان و متناسب با ظرفیت های شهر و همچنین توانایی شما هنرمندان است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس دومین نشست هم اندیشی شهردار یاسوج با هنرمندان و معماران در هتل پارسیان شهر یاسوج برگزار شد.

شهردار یاسوج گفت: هیچگونه سد ارتباطی بین هنرمندان و مدیریت شهری وجود ندارد، و کارهایی که باید برای شهر انجام شود صحبت خواهد شد.

 

وی افزود: هدف ما این بود که نظرات شما در قالب یک هم اندیشی صورت گیرد تا دغدغه های فرهنگی بیان شود، نگاه ما ترحم آمیز نیست بلکه متناسب با دغدغه های فرهنگی شهروندان و متناسب با ظرفیت های شهر و همچنین توانایی شما هنرمندان است.


مقدم گفت: در این جلسه پدران و  مادرانی را داریم که زندگی آن ها از کپر و بهون به زندگی شهری نشینی تبدیل شده است و باید بستر برای آنها فراهم شود، امروز آموزش برای شهروندان در مقوله شهروندی برای شهرنشینی باید مطرح شود.


وی افزود: تاسیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری را توسط کارشناسان را در برنامه داریم، امروز باید این موضوع نه در یک مدیریت بلکه به یک سازمان تبدیل شود.

 

شهردار یاسوج در ادامه گفت: در مقوله مدیریت شهری نباید یافته ها را با دیگر نقاط دنیا مقایسه کرد، زیرا ظرفیت ها و‌ پتانسیل ها تفاوت دارد،  اما شهر یاسوج با برنامه ریزی میتواند با مشارکت شهروندان به عنوان پایلوت حوزه گردشگری در استان و در بعد بین المللی مطرح باشد، در شرایط حاضر " پایتخت طبیعت " متناسب با این شهر نیست زیرا جنگل ها قطع می شود و ساختمان هایی بی روح و با کالبد نامناسب احداث میشود.

 

مقدم ادامه داد: چرا شهرداری باید بخشی از هزینه ها را به نیروهای اجراییات بدهد تا این موضوعات کنترل شود؟ نقش آموزش در این خصوص چیست و دیگر دستگاه های خدمات رسان چه وظیفه ای دارند؟


وی بیان کرد: در کنار  وظیفه متنوع شهرداری در حوزه شهر، شهردار به عنوان کلیددار شهر در حوزه های مختلف شهری باید ورود کند و از طرفی اطلاعات مشکلات مختلف شهری به مجموعه مدیریت و معاونت شهرداری اطلاع رسانی شود.مقدم‌ افزود: اگر هنرمند قصد دارد وارد استان شود باید با بررسی مشخص کرد، کدام ظرفیت های هنری را میتوان در اختیار او گذاشت، این موضوع در حیطه وظیفه هنرمندان است.


وی افزود: باید به شهروندان فرصت داد تا نیازهای خود را مطرح کنند به عنوان مثال شهروند در یک محله شب شعر، جشنواره یا مقوله ای دیگر میخواهد که باید از طریق نماینده های خود در شورای شهر مورد بررسی و از طریق شهرداری انجام شود.


مقدم گفت: اتفاقات کوچک به مثابه جرقه ای برای کارهای بزرگ است، به عنوان مثال دیوارنگاری نمونه این موضوع است تا شروعی برای کارهای بزرگ باشد در جلسه ای با حضور سردار انصاری مطرح شد که میدان شهدای نیروی انتظامی به همان نام سابق یعنی میدان ساعت تغییر نام پیدا کند.

شهردار گفت: شهر در حال رشد است اما طرح تفضیلی در شهر وجود ندارد و نباید مردم را محکوم کرد و مدام جریمه کرد.

وی در ادامه افزود: جلسات خوبی با معاونت سینمایی داشتیم که ترمینال قدیم را برای سینما اختصاص دادیم و درصدد هستیم با اعتبارات ناچیز آن را احیاء کنیم.

مقدم بیان کرد: کارخانه بازیافت در آینده نزدیک افتتاح میشود اما باید با فرهنگ سازی سرانه افزایش زباله  کمتر شود.

 

اسحاق آقایی عکاس مشهور هم استانی در این نشست با بیان اینکه در برهه‌ای 30 عکاس را به مرکز استان دعوت کردیم تا مستندی از زیبایی‌های این شهر تهیه کنند افزود: همکاری لازم نشد اما در شهرهای دیگر این کار انجام شد و الان در تبریز ششمین دوره در حال برگزاری است.

 

وی گفت: در بیرجند هم چنین کاری در حال انجام بود که یک شهردار از استان ما به آن جا رفت و آن برنامه را تعطیل کرد!!.

آقایی با انتقاد از شهری که سینما و گالری و آمفی تئاتر ندارد گفت: شهردار کنونی توقع ما را بالا برده است و توقع این است که معاون فرهنگی شهرداری را راه‌اندازی کند.

رضا شریعتی از ادبیات داستانی هم با بیان اینکه خیلی از شهرهای دنیا به واسطه ادبیات و  داستان در دنیا شناخته می‌شوند گفت: جا دارد که جشنواره ادبیات و داستان در یاسوج راه‌اندازی شود و حداقل ادبیات نمایشی در این شهر برگزار شود.

موسوی که از حوزه موسیقی اظهار نظر می کرد هم در این نشست با انتقاد شدید از وضعیت کنونی شهر یاسوج که یک سالن برگزاری برنامه‌ها را ندارد از وضعیت بد صوت در سالن‌های شهر انتقاد کرد و گفت: بیایند یک سالن خوب و بزرگ در حد هزار و 500 نفر با سیستم صوتی خوب در شهر راه‌اندازی کنند تا بتوان از گروه‌های خوب موسیقی کشوری دعوت کنیم.

سید محمد حسینی عکاس هم در این نشست با اشاره به نقشه اولیه یاسوج که توسط غربی‌ها در سال 53 طراحی شده بود گفت: برای مثال خیابان شهداها را به شکل اُریب طراحی کرده بودند که در زمستان آفتاب به خانه‌ها بتابد و در تابستان هم خنک باشد که هویت شهر را به هم زدیم.

وی گفت: این شهر با ساختار خود می‌توانست شهری گردشگرپذیر باشد که الان وضعیت ناجوری دارد و آن چه که اتفاق افتاده داشته‌ها را از دست داده‌ایم.

حسینی گفت: شهر یاسوج بهار و زمستان فوق‌العاده‌ای دارد اما با کاشت درختان نامربوط وضعیت به گونه‌ای شده که این شهر پاییز درجه یک ندارد.

او بحث زباله را هم در این شهر بغرنج دانست و گفت: همچنین در یاسوج کمک به هنرمندان دیده نمی‌شود در حالی که برای مثال در کشوری مثل فرانسه وقتی پایان کار یک خانه داده می‌شود به اندازه اتاق خواب هر خانه باید اثر هنری از هنرمندان خریداری شود.

در ادامه دانشی معمار به برخی از مشکلات شهر یاسوج در بعد معماری اشاره کرد و گفت: شهر زیبا شامل هر چیزی از پارک گرفته تا رفتارهای مردم و رفتار مدیران شهری و سیستم فضای سبز و ... است.

وی گفت: شهر یاسوج شهری در معرض خطر از نظر زیبایی در آینده است چرا که توسعه بی‌رویه پیدا کرده به فاصله 5 کیلومتری از مرکز شهر به اکبرآباد و یا بلهزار و مهریان و مادوان می‌رسیم که از نظر ضوابط در آینده وضعیت خرابتر هم می‌شود.

این معمار با بیان این که نقش مردم در شهر خیلی کم است افزود: همه آزادند هر کاری دلشان خواست در این شهر انجام دهند و در زمینه تخلفات شهرسازی در ایران تک هستیم و نفر دوم با یاسوج فاصله بسیار زیادی دارد و شهری نابهنجار داریم.

دانشی با تاکید بر این که در این جلسه باید اعضای شورا هم حضور می‌داشت افزود: در سال‌های اخیر توسعه شهرها کمتر از 30 درصد بوده در حالی که در مدیریت شهری 4 برابر توسعه پیدا کرده‌ایم و تعداد کارمندان شهرداری 4 برابر شده است.

وی ایزوگام پشت بام‌ها را مشکلی برای شهر یاسوج دانست که علاوه بر زشت کردن چهره شهر باعث ایجاد خطر می شوند همچنان که دو مورد آتش‌سوزی در 60 متری و سالم‌آباد تاکنون بوده است.

ساسان حسینی معمار هم گفت: شهرداری کار خوبی در زمینه دیوارنگاری انجام داده اما یک شهر را تنها با یک دیوارنگاری تنها نمی‌توان ساخت.

 

غفاری جامعه‌شناس شهری هم گفت: در شهر یاسوج همه چیز به غیر از هویت بومی دیده می‌شود یاسوج نیاز به معنا و هویت دارد و متاسفانه بخش خصوصی توانمند هم برای ساختن یاسوج نداریم.مظفری از ادبیات داستانی هم به 2 معضل اساسی در شهر یاسوج اشاره کرد و گفت: معمولا مدیران با فکر فرهنگی در یاسوج نداشته‌ایم مدیر باید اعتقاد قلبی به فرهنگ داشته باشد، بعد از سال‌ها هنوز یک چارت سازمانی دقیق برای حوزه فرهنگی و هنری نداریم.وی گفت: فرهنگ عمومی باید توسط شهرداری‌ها اجرا شود آیا با این چارت و وضعیت می‌توان در یاسوج چنین کاری را انجام داد.

هنرمندی دیگر با بیان این که رشد جمعیتی در شهر یاسوج 100 برابر شده است افزود: با روند رو به افزایش حاشیه‌نشینی در شهر یاسوج هزینه‌های زیادی به این شهر تحمیل شده است.

وی گفت: چرا باید در شهر یاسوج تبلیغ نهضت آسفالت کنیم چرا نباید به جای آن تبلیغ نهضت فضای سبز شود؛ در حالی که اطراف شهر یاسوج را رودخانه‌ها گرفته چه استفاده‌ای از این ظرفیت کرده‌ایم.

رفیعی از تئاتر هم با انتقاد شدید از بروکراسی اداری در شهرداری گفت: شهرداری و نیروهای آن فقط وظیفه نصب پوستر و آگهی را دارند.

وی از مسوولان حوزه فرهنگی و هنری شهرداری انتقاد کرد که چرا در برنامه‌های فرهنگی و هنری شرکت نمی‌کنند و مشکل اصلی از خود شهرداری است.

خانم هنرمندی هم با بیان اینکه اشتباه است که هنرمندان از شهرداری مطالبه گری کنند اظهار کرد: این شهرداری و دیگر نهادها و ارگان‌ها هستند که باید از ما مطالبه گری کنند تا به کمک آن‌ها بیاییم.شهروندسازی وظیفه مهم هنرمندان است

 رئیس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد گفت: عنصر اصلی هر شهری برای توسعه و آبادانی شهروند است.

شریف اسلامی در دومین نشست هنرمندان و شهردار یاسوج، گفت: دغدغه هنرمندان نسبت به شهر یاسوج به عنوان شهری که  متعلق به همه استان است ما را در این مکان جمع کرد و این دغدغه را همه ما باید نسبت به شهرمان، شهروندان و آینده آن داشته باشیم چرا که آیندگان ما را قضاوت خواهند کرد.

 

وی تصریح کرد: قطعا آیندگان ما را قضاوت خواهند کرد و خواهند گف  با شهری که همزمان کوه و جنگل  و رودخانه دارد و در زیباترین طبیعت کشور بنا شده، چه کرده ایم.

وی تویعه انسانی را مقدم بر همه توسعه ها دانست و گفت: توسعه و رشد شهری بدون در نظر گرفتن و توجه به عنصر شهروند، عقیم خواهد ماند.

اسلامی تصریح کرد:  تبیین حقوق شهروندی، شهروند مداری و شهروند سازی از جمله وظایف جامعه هنری است و مسئولیت مهم اجتماعی آنها در قبال شهر است.

رئیس حوزه هنری استان خاطرنشان کرد: شهر موجودی زنده است که معماران کالبد آن را می سازند و هنرمندان روح آن و هر دو اینها باید در کنار هم باشد تا شهر بستر رشد و تعالی شهروندانش شود.

اسلامی نمی توانیم، نیست و نمی شود را یک فرهنگ غلط  در استان دانست و اظهار کرد: این افعال منفی جلوی حرکت و رشد را گرفته و به این خاطر شهر و استان ما با داشتن این همه منابع خدادادی هنوز در خم کوچه اول توسعه است.

وی تاکید کرد: برای توسعه و تعالی شهر ابتدا باید توسعه انسانی را محقق کنیم چرا که توسعه جامعه با توسعه انسان شکل می گیرد و اگر شهری با انبوه ساخت و سازها و بلوارها و فضاهای فیزیکی باشد اما فرهنگ شهرنشینی و شهروند مسئول نباشد، آن شهر ماندگار و پایدار نخواهد ماند.

اسلامی نگاه شخصی، سیاسی و طایفه ای به توسعه شهری را یک آسیب دانست و اظهار کرد: تا مادامی که کسانی چنین خط کشی هایی را در شهر و بین شهروندان می کنند، شهر رنگ آبادانی نخواهد دید.

رویس حوزه هنری استان تصریح کرد: شهروندی می تواند برای شهرش موثر و مفید باشد که تکریم و احترام شود و زیبا سازی و طراوت بخشی به شهر، تکریم و احترام به شهروندان و حق طبیعی آنان است چرا که در شهر ناهنجار و نازیبا، ناهنجاریها و زشتی ها رشد خواهد کرد.

وی با اشاره به برگزاری نشست هنرمندان با شهردار، بر توجه به نقش هنر در رشد فرهنگی و اجتماعی و ارتقای جلوه های بصری شهر یاسوج تاکید کرد و گفت: مسئولیت اجتماعی هنرمندان ایجاب می کند که نسبت به آینده شهری که در آن زیست می کنند و فردا باید آن را به نسل بعدی بسپارند، حساس و مسئولیت پذیر باشند.

رئیس حوزه هنری استان دیوار نگاری اجرا شده در شهر یاسوج را یک اقدام موثر و گام اولیه دانست و عنوان کرد: برگزاری این جشنواره در سطح ملی یک حرکت امید بخش و قابل تحسین بود که اثرات روانشناختی، جامعه شناختی و فرهنگی خوبی در شهر داشته است.

وی افزود: تاثیر مثبت این اتفاق می تواند در بخش های  دیگر تکثیر شود و به شهرمان و شهروندانش که به امید، نشاط و طراوت نیاز دارند، روح تازه ای دمیده شود و هنر و هنرمندان هستند که می تواند این بار را به منزل ببرند.

وی تاکید کرد: تمدنها با جلوه های هنری خود را پایدار و ماندگار کرده اند و شهر یاسوج نیز اگر می خواهد ماندگار شود باید بر پایه هویت بومی خویش، با هنر چه در شکل و چه در محتوا پیوند خورد و مامنی برای شهروندانش باشد.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.