گروه: اخبار استان خبر: 140476 / تاریخ انتشار : 1398/9/9 ساعت : 20:40
نقدی بر راه اندازی کارناوال ثبت نام در انتخابات؛

کدام یک از نامزدهای انتخابات مجلس در کهگیلویه و بویراحمد به قشون کشی " نه " می گویند ؟

اثرات راه اندازی کارناوال و قشون کشی در زمان ثبت نام به روزها و ماه های آینده و حتی بعد از انتخابات کشیده خواهد شد که از هم اکنون داوطلبان حضور در بهارستان و طرفداران ان ها باید نسبت به کنترل این فضا اقدام کنند و تابع قانون و توصیه های مسئولان برگزاری انتخابات باشند .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس انتخابات مجلس شورای اسلامی اسفندماه سال جاری برگزار می شود و فرایند برگزاری انتخابات نیز از روز گذشته با ثبت نام از داوطلبان حضور در بهارستان آغاز شد.

 

انتخابات در کهگیلویه و بویراحمد همیشه از حساسیت های بالایی برخوردار بوده است و البته بافت عشیره ای و طایفه ای بودن این استان، بر این حسایسی افزوده است هر چند که به نظر می رسد بیشتر این حساسیت ها کاذب بوده و ناشی از احساساتی است که در زمان انتخابات به اوج می رسد.

 

یکی از مسائلی که در سال های اخیر در زمان انتخابات در استان به چشم می خورد، قشون کشی های طایفه ای و حتی صنفی در زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس است، موضوعی که مسئولان برگزاری انتخابات در کهگیلویه و بویراحمد بر روی ان تاکید دارند.

 

رئیس ستاد انتخابات استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با صبح زاگرس اعلام کرد داوطلبان در صورت مراجعه به فرمانداری‌ها برای ثبت نام از قشون کشی بپرهیزند و بیشتر از سه تا چهار نفر همراه نداشته باشند.

جمالی تصریح کرد: قشون کشی در مراجعه به فرمانداری ها ممنوع است و این مساله می تواند در صلاحیت داوطلبان تاثیرگذار باشد بنابراین از طرفداران داوطلبان اگر دوست دارند که مشکلی برای داوطلب‌شان پیش نیاید، انتظار داریم که این مهم را رعایت کنند.

در دوره های گذشته برگزاری انتخابات در کهگیلویه و بویراحمد از جمله انتخابات دوره قبل شوراهای شهر و روستا شاهد قشون کشی و راه انداختن کارناوال های بزرگ در زمان ثبت نام داوطلبان بودیم تا جایی که برخی با اسب، برخی همراه با ماموران شهرداری، برخی با لباس محلی، عده ای با جمع زیادی از افراد طایفه خود و به طور کلی هر کسی با سبکی خاص سعی در جلب توجه بیشتر می کرد.

 

این موضوعات می تواند رنگ و بوی طایفه گرایی و قوم گرایی را از همان ابتدا در انتخابات راه  بیندازد که قطعا روی آوردن به چنین مسائلی به صلاح نیست.

 

یکی از مسائلی که شاید خیلی هم پیش پا افتاده باشد اما می تواند دردساز باشد این است که وقتی یکی از داوطلبان با جمعیتی مثلا 50 نفره برای ثبت نام در انتخابات به فرمانداری ها مراجعه کند، فرد دیگری به دلیل این که از رقیب خود عقب نماند و مانور بیشتری بر روی جمعیت همراه خود بدهدف افراد بیشتری را با خود جمع خواهد کرد و این مساله به همین شکل ادامه خواهد داشت و باعث چشم و هم چشمی حتی در انتخابات می شود.

یکی دیگر از موضوعاتی که می توان به آن اشاره کرد به حضور بانوان مربوط می شود تا جایی که سال های قبل برخی با لباس محلی در محل ثبت نام انتخابات شرکت می کردند و همراهان آن ها نیز به شکل دیگری با لباس محلی داوطلب مورد نظر خود را همراهی می کردند.

 

رسانه ها نیز باید در ایام انتخابات از رفتن به سمت این تبلیغات کاذب و غالب کردن جو عشیره ای و طایفه ای در انتخابات خودداری کنند و بتوانند با هوشیاری مناسب برخی از رسم های غلط در زمان انتخابات در کهگیلویه و بویراحمد را از بین ببرند.

قطعا اثرات راه اندازی کارناوال و قشون کشی در زمان ثبت نام به روزها و ماه های آینده و حتی بعد از انتخابات کشیده خواهد شد که از هم اکنون داوطلبان حضور در بهارستان و طرفداران ان ها باید نسبت به کنترل این فضا اقدام کنند و تابع قانون و توصیه های مسئولان برگزاری انتخابات باشند .

 

لذا باید منتظر ماند و امیدوار بود که نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از قشون کشی پرهیز کنند و به این رسمی که به غلط جا افتاده است " نه " بگویند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.