گروه: اخبار استان خبر: 140448 / تاریخ انتشار : 1398/9/11 ساعت : 09:25
زیست بوم دنا در کمین زغال فروشان

بلوط های استوار دنا زیر تیغ تـــیز دلالان زغال+تصاویر

فقرمالی، تهیه زغال، قطع درختان برای سوخت ارزان و بی توجهی به اهمیت جنگل ها، بروز برخی آتش سوزی ها و سوسک بلوط خوار از تهدید های جدی برای جنگل های بلوط کهگیلویه وبویراحمد محسوب می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس استان کهگیلویه وبویراحمد دارای یکی از بزرگ ترین زیست بوم و جنگل های طبیعی در کشور ایران است که منطقه حفاظت شده دنا را می توان نگین انگشتری آن خواند.

دنا با ۸۰ کیلومتر طول طولانی ترین رشته کوه زاگرس است و کوهنوردان بنام جهان این رشته کوه را آلپ ایران نام نهاده اند که دارای زیست بوم منحصر به فرد با پوشش گیاهی و جانور متنوع است.

 

 

فقرمالی، تهیه زغال، قطع درختان برای سوخت ارزان و بی توجهی به اهمیت جنگل ها، بروز برخی آتش سوزی ها و سوسک بلوط خوار از تهدید های جدی برای جنگل های بلوط کهگیلویه وبویراحمد محسوب می شود.

 

هرساله سودجویان زیادی در منطقه حفاظت شده دنا که به منظور شکار غیر مجاز و قطع درختان بلوط توسط محیط بانان شناسایی و دستگیر می شوند.

 

به عنوان مثال در مرداد ماه سال 1398 ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی حین بازرسی در منطقه "دارشاهی" دنا در محور یاسوج به اصفهان در حین گشت‌زنی 2 تن هیزم قاچاق کشف و ضبط کردند.

 

بلوط‌های زاگرس هیچ‌گاه آرام و قرار ندارند. گاهی آتش‌به‌جانشان می‌افتد و ایستاده می‌سوزند، گاهی هیزم عزا و عروسی و خاکستر می‌شوند و گاهی در کوره‌ها می‌پزند و زغال می‌شوند.

 

گفتنی است  300 هزار هکتار معادل 11 درصد مساحت کهگیلویه و بویراحمد به عنوان مناطق حفاظت شده تحت پوشش محیط زیست قرار دارد و پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنا در سال 2010 میلادی از سوی سازمان یونسکو به عنوان دهمین ذخیرگاه بیوسفری ایران و پانصد و پنجاهمین ذخیره‌گاه زیست کره دنیا نام گرفت.

سالانه مقدار زیادی از این سرمایه ملی و نبض جنگل‌های کهگیلویه وبویراحمد به علت قطع بی‌رویه برای تهیه زغال و گرم کردن محفل خانه‌های روستایی به شماره می‌افتد و سلامت محیط زیست را به خطر می‌اندازد.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.