گروه: اخبار استان خبر: 140433 / تاریخ انتشار : 1398/9/10 ساعت : 17:59

روایتی از زندگی روحانی مبارز، شهید شیخ خیراله پرواز /رمز موفقیت یک روحانی جهد و تلاش است

با هدف معرفی ابعاد مختلف 8 سال جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران و آشنایی نسل جوان با رشادت های راد مردان استان روایتی از زندگی روحانی مبارز،شهید خیرالله پرواز را می خوانیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس شهید؛ شاهد شهود عرفانی شد و نقش هرچه خوبی را در چهارفصل گیتی نمایان کرد و چشم ستارگان آسمان را روشن، ققنوس هشت جنت که هفت آسمان را مجذوب خود کرده است، همان عاشقی که در وادی مقدس عاشقی، پر پرواز گشود و فرشتگان را نوازشگر روح نابش کرد.

این پایگاه خبری در نظر دارد با معرفی شهدای گلگون کفن استان به نسلی که از جنگ تحمیلی ندانسته های زیادی دارد در معرفی ایثار این راد مردان تلاش کند، باشد که ادای دینی باشد بر آن همه رشادت، شهامت، مجاهدت و شجاعت... «برگ سبزی، تحفه درویش»، «تا چه قبول افتد و چه در نظر آید».

روحانی مبارز شهید شیخ خیراله پرواز در سال 1345 در  سردسیر بهمئی به نام مورخواری چشم به جهان گشود .

شیخ علی شاد خلخال برادر بزرگتر  که در بین طوایف و فامیل به تدین معروف بود ،تولد این نوزاد را با رحلت یکی از ائمه اطهار مصادف دید و در این خصوص اظهار نمود که این فرزند به مقام خوبی خواهد رسید .

شیخ شهید دوران طفولیت را با کشمکشهای روزگار ،محرومی عشایر ، امراض و دیگر مشکلات زندگی در دامن پدر و مادر که خانواده ای بودند مستضعف و مذهبی گذراند .
در سال 1352  در سن هفت سالگی در روستای ده گرو عازم مدرسه و مشغول تحصیل علم و دانش شد و  از همان ابتدای درس در بین شاگردان به حسن خلق و استعداد ناب در تحصیل شهرت داشت .

اوایل مهر 60 از طریق شخصیت بزرگوار و چهره درخشان کهگیلویه  ،حجت الاسلام  مرحوم حاج احمد تقوی که دانشگاهی از اسلام را به نام مدرسه علمیه در شهرستان دهدشت به استادی خویش بنا نموده بود، ابلاغیه ای صادر مبنی بر اینکه از میان دانش آموزان قبول شده عشایر و روستا در سطح راهنمایی با تعیین ضوابط و شرایط گزینش و تأکید بر حسن اخلاق ، داوطلب می پذیرد .

 شهید پرواز از آنجایی که روحانیت را واسطه حق مردم و ابلاغ گر اسلام و مدافع شرف و انسانیت و پیشگام و پیش قدم مردم و بشریت تلقی کرده بود و تمایل و تجاذب به اهل بیت  و سرافراز از ملبس شدن به لباس روحانیت گذاشت .
 او اولین گام را برای تشکیل کانون خانواده برداشته و در این گام نسبت به مذهب و اخلاق و رفتار و نحوه خانه داری شرط و شروطهایی نمود.
 ازدواجش با وضع حرکت مردم در روستا کاملاً مغایرت داشت ، با کوتاهترین برنامه حتی بدون هیچ گونه خرج و مخارجی و تشکیل مجالس با توکل به خداوند قدم در راه زندگی مشترک گذاشت.
با اینکه با گرفتاریهای زندگی نارسایی های مالی و فقر خانواده مواجه بود اما مانند کوه در برابر فقر قد علم کرده گویا تمام دنیا مال او بود و زیر نظر اساتید حوزه تحصیل حکمتهای دین خدا را ادامه داد و در میان ایام تحصیل چندباری رهسپار میدانهای جنگ تحمیلی شد.
این روحانی مبارز در عملیات پیروزمندانه والفجر 9 محور غرب در تاریخ  6/12/65  ثابت قدم و شهید به معبود خویش پیوست .
در ادامه بخشی از وصیت نامه این شهید و روحانی مبارز را که در تاریخ ۲۸ /۱۳۶۴/۱۱ نوشته شده را می خوانیم.
 در مسائل معنوی و روحانی انسان باید به از خود بهترها نگاه کند و در مسائل مادی و دون باید به افرادی که فقیرند نگاه کند والا امنیت پیدا نخواهد کرد و این یک واقعیت است . امیدوارم تا این اندازه در رابطه با وحدت و دوری از تفرقه کفایت کند .
این انقلاب را با تمام وجود حافظ باشید و بکوشید برای تداوم انقلاب اسلامی ایران گامی بردارید . به این انقلاب نق نزنید . ماها هرچه برای این انقلاب کار کنیم باید خود را مقصر بدانیم مشکل است اما سربلندی و کمال و رشد در مشکلات است شرطش صبر است و بی تابی نکردن . قدر این حکومت الهی را بدانید قدر نعمتهای آن را بدانید خود نعمتی است بزرگ شکر کنید تا تداوم پیدا کند تکفیر نکنید والا ازتان گرفته خواهد شد .
 با برادران روحانی : رمز موفقیت یک روحانی چند چیز است 1- جهد و کوشش و زحمت کشیدن و مشکل دیدن .فراز و نشیبهای زندگی در برابرش استقامت کردن و با مشکلات مبارزه کردن خصوصاً در ابتدای طلبگی . 2- قرآن زیاد خواندن که قرآن سراسرش ذکر است و این باعث می شود که همیشه خود را در محضر خدا ببیند و همین باعث می شود که گناه نکنید اگر دانستنی هایتان از قرآن باشد عالیتر و بهتر درس می خوانید فقط به مردم بگویید و مردم را فقط ارشاد کنید . اول خودتان را ارشاد و تبلیغ کنید بعد بپردازید به دیگران والا مضرید نفعی که ندارید جامعه را هم خراب می کنید . 

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.