گروه: اخبار استان خبر: 140426 / تاریخ انتشار : 1398/9/10 ساعت : 17:04
سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی بهمئی خبر داد:

بهمئی قطب تولید سیاه چادر می شود/احیا سنت برای تولید و رونق اقتصادی

بهمئی به دلیل اینکه یکی از خاستگاه های اصلی تولید و مصرف سیاه چادر در کشور است، ظرفیت های بالایی برای احیا و رونق بخشی این سرپناه سنتی دست بافت دارد که در نظر داریم با حمایت از تولید کنندگان عشایری به قطب تولید این محصول تبدیل شویم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بهمئی ظهر امروز از احداث کارگاه های تولیدی سیاه چادر در آینده نزدیک و رونق این بافت سنتی در این شهرستان خبر داد.

مجتبی صلاحی نژاد با بیان اینکه زندگی ایل بهمئی از دیرباز با سیاه چادر عجین شده است، گفت:سیاه چادر نوعی سرپناه است که از موی بز توسط زنان عشایر بافته می‌شود.

وی افزود: عشایر در ییلاق و قشلاق مکان‌های مشخصی برای اقامت دارند که بیشتر اوقات در زیر این سیاه چادرها زندگی و استراحت می‌کنند.

صلاحی نژاد خاطرنشان کرد: بهمئی به دلیل اینکه یکی از خاستگاه های اصلی تولید و مصرف سیاه چادر در کشور است، ظرفیت های بالایی برای احیا و رونق بخشی این سرپناه سنتی دست بافت دارد که در نظر داریم با حمایت از تولید کنندگان عشایری به قطب تولید این محصول تبدیل شویم.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر دوره های آموزشی مفیدی در رشته سیاه چادر بافی برای زنان عشایر بهمئی داشتیم، گفت:در حال حاضر درخواست هایی مبنی بر احداث کارگاه سنتی سیاه چادر بافی داریم که به زودی با حمایت میراث فرهنگی این کارگاه ها راه اندازی و سیاه چادر به صورت استاندارد و انبوه در بهمئی تولید می شود.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بهمئی در پایان گفت:درخواست هایی از استان های عشایرنشین برای بافت سیاه چادر داریم که با احداث این کارگاه ها می توان میزان قابل توجهی اشتغال زایی در شهرستان ایجاد کرد.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.