گروه: اخبار استان خبر: 140038 / تاریخ انتشار : 1398/9/5 ساعت : 17:40
کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با صبح زاگرس:

دولت برای کسب آرای مردم تغییری در قیمت بنزین لحاظ نکرد/گزینه ائتلاف نیروهای انقلاب کهگیلویه هنوز مشخص نشده است

محسن عدالتمند گفت: رئیس جمهور می گوید بنزین در بسیاری از کشورهای همسایه گران تر از ایران است، این یک وجه موضوع است که درست است اما وجه دیگر آن این است که اشتغال و میزان درآمد در ایران با کشورهای دیگر برابر نیست و تفاوت های زیادی دارد و این مقایسه هم کاری غلط و اشتباه است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس محسن عدالت مند رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلابی کهگیلویه در گفت و گو با صبح زاگرس در مورد وقایع اخیر کشور در مورد مسئله دو نرخی شدن بنزین و اتفاقات بوجود آمده در پی آن گفت: این موضوع چند وجه دارد. یکی از وجوه آن این است که، قیمت قبلی سوخت قیمت پایینی بود و حتما نیاز به اصلاح داشت و  در اصل موضوع اختلاف نظری وجود ندارد اما در اجرای آن بی تدبیری هایی صورت گرفت که جای نقد دارد.

 

عدالت مند گفت:  بهترین شکل اجرای این طرح، افزایش تدریجی و پلکانی قیمت بود، چراکه در طول پنج سال گذشته طبق قانون برنامه پنجم و ششم، در بودجه های سالانه مجلس این مجوز را به دولت داده بودند که به صورت پلکانی و آرام آرام اقدام به این افزایش کنند تا فشاری به مردم وارد نشود.
 
 
وی افزود: دولت به دو دلیل این کار را به صورت تدریجی انجام نداد. یکی از این موارد انتخابات بود که دولت برای کسب آراء مردم تغییری در قیمت بنزین لحاظ نکرد و دلیل دوم هم وجود مافیای واردات بنزین در بدنه دولت بود که یکی از آن ها شوهر خانم ابتکار بود، که به سلطان بنزین معروف بود و به خاطر منافع آن ها تغییراتی در قیمت بنزین بوجود نیامد اما اکنون با احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس و خودکفا شدن کشور در مسئله بنزین این افزایش قیمت ناگهانی صورت گرفت.
 
 
محسن عدالت مند گفت: بعد از آنکه سران قوا تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفتند، اجرای آن  باید با تدابیری همه جانبه ازسوی دولت همراه می شد و مثل گذشته و در زمان اجرای هدفمندی یارانه ها در دولت قبل کارشناسان و دولتی ها در تلویزیون حضور پیدا می کردند و توضیحات لازم جهت اجرایی کردن مسئله اصلاح قیمت بنزین و ضررهای ادامۀ وضع گذشته و منافع و ضرورت تصمیم جدید را  با جزئیات برای مردم بیان می کردند.
 
 
تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: دولت باید از هفته ها قبل  مزایای سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین را برای مردم تشریح می کرد وکمک معیشتی را قبل از اصلاح قمیت بنزین به حساب جامعۀ هدف واریز  و اعتماد آنها را جلب می کرد، که عملا این اتفاق صورت نگرفت. درنتیجه بی تدبیری توأم با شوک دولت و مسئولین مربوطه، نقش اساسی در عصبانیت واعتراض مردم و به تبع آن سوء استفاده دشمنان و بروز نا آرامی ها، تخریب ها و نا امنی ها داشت.
 
 
وی به حمایت رهبر معظم انقلاب از  تصمیم سران سه قوه اشاره کرد وگفت: رهبر معظم انقلاب از تصمیم سران قوا حمایت کردند زیرا  ادامه وضع گذشته به نفع دو دسته از افراد بود، یک دسته که ۱۰ درصد ثروتمند جامعه بود و دسته دوم قاچاقچی های بنزین  که ۹۰ درصد سود بنزین هزار تومانی نصیب آن ها می شد که این مطمئناً به ضرر ۹۰ درصد جامعه بود و رهبری از اصل موضوع حمایت کردند.
 
 
عدالت مند تصریح کرد: حمایت رهبری بعد از اجرا، یک حمایت امام گونه بود. اگر این حمایت صورت نمی گرفت چه بسا کشور در وضعیت و شرایط بسیار بد ، بحرانی و نا امنی شدید قرار می گرفت و حتی امکان فروپاشی دولت و بروز خلأ سیاسی و اجرایی درکشور وجود داشت و با توجه به نزدیکی انتخابات، بروز خلاء سیاسی درکشور موجب بروز مشکلات فراوانی از جمله هرج ومرج درجامعه می شد و خطراتی را متوجه نظام می کرد. بنابراین رهبری با ایثار از آبروی خود مایه گذاشت و آتش اعتراضات و تخریب ها را خاموش کرد.
 
 
وی این اقدام عجولانۀ را باعث وارد شدن شوک به جامعه خواند و گفت:  این اقدام دولت به این دلیل که بدون آگاهی و اطلاع رسانی به مردم و عدم اقناع سازی آن ها اجرا شد، شوک بزرگی به جامعه وارد کرد و موجب شد تا مردم دست به اعتراض بزنند‌ و عده ای از این شوک و مطالبه گری مردم سوء استفاده کرده و با بهره گیری از افراد معاندِ آموزش دیده و تجهیز شده به سلاح ازسوی دشمنان و نیز اراذل و اوباش، موجب بروز نا امنی، آشوب، قتل و تخریب در برخی از شهرهای کشور شوند.
 
 
محسن عدالت مند گفت: رئیس دولت می گوید بنزین در بسیاری از کشورهای همسایه گران تر از ایران است،  این یک وجه موضوع است که درست است اما وجه دیگر آن این است که اشتغال و میزان درآمد در ایران با کشورهای دیگر برابر نیست و تفاوت های زیادی دارد و این مقایسه هم کاری غلط و اشتباه است.
 
 
وی در پاسخ به این سوال خبرنگار در مورد مشخص شدن گزینه ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: مجموعه ای از نیروهای انقلاب انتخاباتی در دهدشت برگزار کردند که شورای ۱۷ نفره ای از بین بیش از ۲۷۰ نفر از نیروهای انقلاب انتخاب شد ولی تاکنون این ائتلاف هیچ شخص خاصی را برای انتخابات معرفی نکرده است.
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.