گروه: اخبار استان خبر: 139904 / تاریخ انتشار : 1398/8/28 ساعت : 09:11

آزمون بزرگ دولت دوازدهم در ماجرای سهمیه بندی بنزین/نگرانی مردم و نمایندگان مجلس از سابقه بد دولت در کنترل گرانی و تورم

نگرانی مردم ترس از افزایش قیمت همه اجناس بواسطه افزایش قیمت بنزین است‌، مردم عدم نظارت درست بر بازارها را به عینه دیدند و تحمل فشار تورمی دیگری را ندارند زیرا یکی از بزرگترین رقم های تورمی بعد از انقلاب را در تابستان گذشته متحمل شدند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس محصول چند سال رفتار شاه منشانه دولت یازدهم و دوازدهم و نگاه از برج عاج به مردم، جز تولید بی اعتمادی به دولت مستقر و از دست رفتن سرمایه های اجتماعی نخواهد بود. مردم گریزی، تکبرساختاری و پنهان کاری، گزاره هایی ست که تصویر دولت را در ذهن مردم ساخته. همین است که در واکنش به تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین، دلخوری ها به اوج می رسد و مردم حس می کنند که قرار است کلاه جدیدی بر سرشان برود.از سوی دیگر مجلس ضعیف و اهل زد و بند با دولت، نتوانسته نقش خود را در نمایندگی از حقوق مردم به خوبی ایفا کند، اینکه رییس مجلس تمام همت خود را بر حمایت آشکار و گاهی پنهان از هر تصمیم و لایحه دولتی بگمارد و عده ای را بسیج کند که به جای "نظارت" بر رفتار دولتمردان، "رفاقت" را جایگزین کنند، نتیجه اش عدم باور مردم به خوش نیتی دولت و مجلس می شود، اگر چنین نبود، شاید مردم تا این حد برآشفته و ناراحت نمی شدند.


اکنون مردم با افقی غبار آلود در معیشتشان روبرو هستند و نگران هستند که نکند قرار است بلای دلار 18هزار تومانی و رشد چند صد درصدی قیمت مسکن و کالاهای اساسی و حتی چند برابر شدن قیمت پیاز و سیب زمینی دوباره دامن گیرشان شود، با این اوصاف نباید آنان را ضد انقلاب و آشوبگر بدانیم، این مهم است که صف مطالبه و گلایه به حق مردمِ همیشه همراه نظام، از سود جویان و فرصت طلبان دارای ماموریت داخلی و خارجی از بدنه مردمی جدا شود و همه را به یک چوب نرانیم.ای کاش رییس جمهوری داشتیم که به جای نسخه پیچی شبانه برای افزایش 300 درصدی بنزین، مردم را قابل می دانست و در یک گفت و گوی تلویزیونی شفاف و صمیمی، دلایلش را برای مردم تشریح می کرد. ای کاش مجلسی داشتیم که بعد از یک خواب سنگین 6 ساله، یکبار به نمایندگی از ملت صدای اعتراض بلند می کرد و سنگینی درد مردم را مرهم می شد. ای کاش مردم باور کنند که رأی از سر احساس و به تبعیت از چند سلبریتی شکم سیر بی سواد، نتیجه اش همین آشفته بازار بی تدبیری و جهنم ندانم کاری دولت مستقر می شود.

 

دهک اول(قشر ثروتمند) بیش از ۲۳ برابر دهک دهم جامعه از یارانه بنزین بهره می برند، یارانه ای که هزینه آن از بیت المال و از جیب مردم پرداخت می شود و سودش به جیب ثروتمندان با ماشین های فوق لاکچری و خانواده های با چندین ماشین می رفت، یعنی از جیب یک روستایی هزینه ای برای یارانه پنهان سوخت می شد اما سود آن برای فلان کارخانه دار با ده ها ماشین بود.


از طرفی قرار است درآمدهای حاصله از این طرح که نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان است به صورت یارانه جدید به حساب قشرهای محروم اضافه شود، در صورتی که با راهبرد غلط دولت در حذف کارت سوخت هوشمند در سال ۹۴، علاوه بر ضرر 30 هزار میلیارد تومانی، کشور به زودی خودکفایی در حوزه بنزین را از دست می داد و واردات بنزین از دغدغه های جدی و جدید ملت می شد، خوب است بدانید کشوری مانند چین ۱۹ برابر ما جمعیت دارد ولی ۲۵ میلیارد دلار کمتر از ایران برای یارانه انرژی هزینه می‌کند، همچنین با این تصمیم قاچاق کنترل می شود و مصرف بی رویه سوخت کاهش می یابد.
 

پس دلیل اعتراضات چیست؛ در پاسخ باید گفت اصولا مردم اعتمادشان به دولت را از دست داده اند، باور مردم به بسته های حمایتی دولت از بین رفته و فشارهای اقتصادی وارده به جامعه ناشی از تصمیمات غلط دولت در چند سال اخیر جلوی چشم ملت است و همین اعتماد را سلب می کند.

 

مردم پر از سوال و ابهام هستند؛ این که چرا تصمیم نیمه شب و در یک روز تعطیل اعلام شد؟چرا به صورت شوک خبری اعلام شد و از قبل هیچ توضیحی داده نشد؟ اعضای کمیسیون انرژی و وزیر نفت خبر از عدم افزایش قیمت می دادند، پس چرا قیمت افزایش پیدا کرد؟رئیس جمهور بارها اعلام کرده بود دو نرخی شدن فساد زاست، پس چرا دو نرخی شد؟چرا مجلس از این موضوع بی خبر است، پس کجا کارشناسی شده است؟


عامل سوم نگرانی مردم ترس از افزایش قیمت همه اجناس بواسطه افزایش قیمت بنزین است‌، مردم عدم نظارت درست بر بازارها را به عینه دیدند و تحمل فشار تورمی دیگری را ندارند زیرا یکی از بزرگترین رقم های تورمی بعد از انقلاب را در تابستان گذشته متحمل شدند.

---

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای اخیر اعلام کرد: در حال حاضر از حیث وجود کالاهای مصرفی و مورد نیاز کشور در شرایط خوبی به سر می بریم و قطعاً کمبودی وجود ندارد و جای نگرانی برای مردم نیست.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت بیشترین تأثیرپذیری از یارانه حامل های انرژی به گازوییل مربوط می شود که خوشبختانه دولت افزایشی برای آن در نظر نگرفته است.

رحمانی تصریح کرد: برای صیانت از حقوق مردم و جلوگیری از سوء استفاده گری برخی سودجویان،​ پس از اصلاح نرخ بنزین​، مقرر کرده ایم که هیچ افزایش نرخی در کالاها نباید داشته باشیم و با این حال هر گونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می شود.

 

صحبت های وزیر صمت در حالی مطرح شده است که مردم خاطره خوبی از کنترل قیمت ها در دولت ندارند و با وجود همه تبلیغاتی که صورت گرفت اما عملا در به نتیجه رساندن آن موفق نبودند و گرانی و تورم در ماجرای سکه و ارز فشار زیادی به جامعه وارد ساخت که اثرات ان هنوز هم ادامه دارد.

 

رهبر معظم انقلاب نیز در سخنانی در خصوص اجرای این طرح، کنترل هزینه‌ها را یک امر لازم خواندند؛ ایشان فرمودند "من دیروز دیدم در تلویزیون که بعضی از مسئولین محترم آمدند گفتند که ما مراقبیم که این افزایش قیمت موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود؛ خب بله این مهم است، چون الان گرانی هست، بنا باشد باز اضافه بشود گرانی خب این برای مردم خیلی مشکلات درست میکند، باید مراقبت کنند." نمایندگان مجلس نیز با تأکید بر مواضع حکیمانه رهبر معظم انقلاب، دولت را موظف به کنترل دقیق بازار کردند و اعلام کردند مجلس به عنوان ناظر عملکرد قوه مجریه، وظایف نظارتی خود را با جدیت دنبال خواهد کرد.

در این میان برخی نمایندگان مجلس نیز نسبت به اجرای درست این طرح و کنترل قیمت ها به دولت هشدار دادند و اعلام کردند مجلس وظیفه نظارتی خود را در خصوص طرح سهمیه‌بندی بنزین انجام می‌دهد اما دولت نباید اجازه دهد افزایش قیمت بنزین منجر به تورم افسارگسیخته شود و باید قاطعانه با سودجویان مقابله کند.

 

یکی از نمایندگان مجلس در این باره گفت: امروز مردم نگران این مسئله هستند که هم چوب را بخورند هم پیاز را، یعنی هم با افزایش قیمت بنزین مواجه شوند هم اینکه دولت تعهدات خود را انجام ندهد زیرا دولت موظف بوده است که در کنار افزایش قیمت بنزین از افزایش قیمت دیگر کالاها جلوگیری کند.
 
 
حجت الاسلام پژمانفر تصریح کرد: متاسفانه قیمت کالاها طی دو روز اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است و این نگرانی وجود دارد که مردم با یک یارانه جزئی مواجه شوند اما از آن طرف صدها نیازشان با افزایش قیمت همراه شود. 
 

وی همچنین گفت: دولت مانند یک چوپان دروغگو شده است زیرا با توجه به اینکه وعده های غیر واقعیِ زیادی داده است مردم اساسا هیچ اعتمادی به دولت ندارند، در نتیجه اگر نقش مجلس این باشد که واقعا رودربایستی را کنار بگذارد و برای موضوعی که آنقدر پر هزینه بوده است، باید پیگیری کند و ولو به استیضاح وزرا و سوال از رئیس جمهور، تلاش کند این وعده محقق شود.

 

با همه این اوصاف در روزهای اخیر قیمت برخی کالاها و اجناس رو به گرانی گذاشته است و این نگرانی وجود دارد که دولت بار دیگر نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد و در مهار قیمت ها ناکام باشد .

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.