گروه: اخبار استان خبر: 139857 / تاریخ انتشار : 1398/8/26 ساعت : 13:08

خطر سقوط به دره در کمین روستانشینان شهرستان دنـا+تصاویر

امنیت جاده های روستایی در استان کهگیلویه وبویراحمد به موضوع مهم و فراموش شده ای تبدیل شده است که گاها شاهد بی توجهی مسئولا در این خصوص هستیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس امنیت جاده های روستایی در استان کهگیلویه وبویراحمد به موضوع مهم و فراموش شده ای تبدیل شده است که گاها شاهد بی توجهی مسئولا در این خصوص هستیم.

شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در 35کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است که در جنوب غربی کشور ایران قرار دارد و به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی فراوان و وجود چشمه ساران خروشان و آب و هوایی مطبوع، از دیرباز به عنوان شهری توریستی و بهشت گردشگران در جنوب کشور شناخته شده است.

خطر سقوط به دره در جاده روستایی تل سیاه، کوخدان، سرمور و دهنو سی سخت موضوع بسیار حائز اهمیت و حیاتی است که متاسفانه به چشم مسوولان نمی آید و هیچ گونه اقدامی جهت ایمن سازی آن صورت نگرفته است.

 

وجود باغات فراوان و تولید انواع میوه سردسیری با کیفیت بسیار عالی نظیر سیب، هلو، آلو، گردو، و تاکستان های انگو، شهر سی سخت را علاوه بر قطب گردشگری به قطب تولید میوه در جنوب کشور نیز تبدیل کرده است و روستاهای سی سخت سهم بسزایی در این تولیدات دارند به گونه ای که بازار مصرف استان جوابگو حجم تولیدات آن نبوده و کشاورزان و تولیدکنندگان میوه اقدام به عرضه محصولات خود به خارج از استان کرده اند.

 

از آنجایی که روستاهای شهرستان دنا سهم بالایی در تولید انواع میوه و رونق اقتصاد دارند و حجم تردد در جاده های آن بسیار بالاست و ماشین آلات کشاورزی و حمل میوه  در آن رفت وآمد بسیار دارد، می طلبد که توجه ویژه ای به امنیت این جاده و پل ارتباطی موجود در آن شود.

روستاهای اطراف شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا از قبیل تل سیاه(علی آباد و اقبال آباد)، کوخدان، سرمور و دهنو دارای باغات فراوان میوه های سردسیری بوده و در فصل تابستان و پائیز حجم تردد بالا در جاده های ارتباطی به دلیل برداشت میوه، خطراتی را برای ساکنین به همرا داشته است چرا که عرض جاده ها کم بوده و هیچ گونه حفاظی ندارد و هر لحظه ممکن است خودرویی در این مسر به ته دره سقوط کند.

جاده ارتباطی روستاهای تل سیاه(علی آباد و اقبال آباد)، کوخدان، سرمور و دهنو که در 2 الی 6 کیلومتری مرکز شهرستان دنا واقع شده است به دلیل کوهستانی بودن و وجود گردنه های صعب العبور، آبستن خطرات جانی فراوانی برای ساکنین آن روستاهاست، بخصوص در فصل زمستان که به دلیل بارش برف و باران عبور و مرور به سختی صورت می گیرد.

عرض کم جاده، نبوده علائم هشدار دهند، عدم وجو حفاظ، پل ارتباطی نا مطلوب و بدون حفاظ، ریزش سنگ وسنگلاخ از بالای کوه به جاده، همگی باعث خطرات فراوانی برای گردشگران و ساکنین این روستاها شده است که همت مضاعف مسوولان راه و شهرسازی و دستگاه های اجرایی را در خصوص ایمن سازی این جاده ارتباطی می طلبد.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.