گروه: اخبار استان خبر: 139776 / تاریخ انتشار : 1398/8/23 ساعت : 08:03
مدیرکل منابع طبیعی در غرفه صبح زاگرس:

اگر تصرفی در اراضی ملی صورت گیرد بدون هیچ چشم پوشی با خاطیان برخورد می شود/کمبود تجهیزات و نیروی انسانی داریم/80 حکم تخریب در گنجه ای کهنه صادر شد

حکمتیان گفت :آتش سوزی در استان ما به یک بحران تبدیل شده و مسئولین باید به فکر باشند و تجهیزات،جذب نیروی متخصص و آموزش آنها از جمله مهمترین نیازها در منابع طبیعی به حساب می آید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس غلامحسین حکمتیان مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور در غرفه صبح زاگرس در نمایشگاه مطبوعات یاسوج گفت :بخشی از آتش سوزی در جنگلها طبیعی است اما در کشور ما متاسفانه بحث تغییر اقلیم را پیش رو داریم یعنی هر سال ارتفاعات پایین قله دنا پوشیده از برف بود اما اکنون این میزان بارندگی از برف بسیار کمتر شده است.

 
حکمتیان گفت : تغییر اقلیم باعث نگرانی ما شده است و بعد از آن رشد علوفه زیاد و بالا بودن حجم علوفه باعث آتش‌سوزی شده است.
 
 
وی افزود :بر اساس پیش بینی ما در منابع طبیعی هزار و ۵۰۰ هکتار در استان آتش سوزی پیش بینی شده و اما با تمهیدات اندیشیده شده این آمار به ۷۶۰ هکتار کنترل شده است که این نیز آمار خوبی نیست اما بالاخره نشان دهنده تلاش همکاران ما و مردم فهیم استان است.
 
 
حکمتیان با اشاره به نیازمندی های منابع طبیعی استان گفت: ما نیاز به تجهیزاتی داریم تا بتوانیم در مقابل آسیب‌های پیشرو مقاومت کنیم و اولین و مهمترین آن بالگرد است و کمبود آن در استان با توجه به پوشش جنگلی استان بسیار احساس می‌شود.
 
 
وی در مورد جذب نیرو در منابع طبیعی گفت: از سال ۸۵ تاکنون بالغ بر ۸۶ نفر از پرسنل ما بازنشسته شده و هیچ مجوزی تاکنون برای جذب نیروی جدید منابع طبیعی ندادند.
 
 
مدیر کل منابع طبیعی عنوان کرد: تجهیزات اولیه مثل دستگاه دمنده در منابع طبیعی بسیار مورد نیاز است که در استان حدود ۳۵۰ دستگاه مورد نیاز است اما کل موجودی ما بالغ بر ۷۰ دستگاه است که آن هم از محل اعتبارات ملی خریداری شده است.
 
 
وی با اشاره به  بروز آتش سوزی های تابستان امسال در استان گفت: آتش سوزی در استان ما به یک بحران تبدیل شده و مسئولین باید به فکر باشند و تجهیزات،جذب نیروی متخصص و آموزش آنها از جمله مهمترین نیازها در منابع طبیعی به حساب می آید.
 
 
حکمتیان در پاسخ به سوال خبرنگار صبح زاگرس در مورد ساخت و سازهای غیر قانونی در یاسوج گفت : در کل استان اگر تصرفی در اراضی ملی صورت گیرد بدون هیچ چشم پوشی با خاطیان با جدیت برخورد خواهیم کرد و هم اکنون نیز احکام قضایی تخریب گنجه ای کهنه ۸۰ مورد حکم تخریب گرفتیم و باید ببینیم اجرای این احکام فراهم است و در صورت نبود مشکل این احکام اجرا خواهند شد.
 
 
وی گفت: تاکنون هرگونه تخریب در شهر یاسوج و حومه شهرستان دنا و روستاها و شهرستان های استان با جدیت برخورد و پرونده قضایی برای آنها تشکیل شده و از مجموعه دستگاه قضایی که همکاری مناسبی با منابع طبیعی داشتند تقدیر و تشکر می‌کنیم، همچنین شاید مواردی از چشم ما رد شود و می طلبد که مردم این گونه موارد را با تلفن ۱۵۰۴ تماس گرفته و منابع طبیعی را از بروز تخلفات آگاه سازند.
 
 
غلامحسین حکمتیان به ظرفیت گردشگری استان اشاره کرد و گفت: یکی از تأثیرگذارترین موارد در گردشگری استان، طبیعت بکر ماست بر اساس استعداد یابی صورت گرفته ، بخش زیادی از اعتبار و منابع طبیعی در این استان برای موضوع گردشگری هزینه شده است که ما بتوانیم گردشگری را در استان حمایت کنیم.
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.