گروه: اخبار استان خبر: 139771 / تاریخ انتشار : 1398/8/23 ساعت : 09:20
عکاس مشهور کهگیلویه و بویراحمدی در غرفه صبح زاگرس:

گفتمان فرهنگ و هنر در استان وجود ندارد/مدیران کل یا باید در تهران باشند یا در بین مردم/صبح زاگرس رسانه ای مردمی و تریبون محرومین است

حسن غفاری گفت: فقیرترین آدم ها در استان ما ثروتمندانی هستند که با استفاده از ظرفیت های متعدد استان به نوایی رسیدند اما بیشتر آنها هیچ معرفتی ندارند و در واقع از خودشان فقیر تر نداریم، متاسفانه فرهنگ و هنر در استان ما جدی گرفته نمی شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ عکاس مشهور کهگیلویه و بویراحمدی با حضور در غرفه مطبوعاتی صبح زاگرس در نمایشگاه کتاب و خبرگزاری با بیان اینکه هنر در استان ما جدی گرفته نمی شود،خواهان دیدگاه جامع توسعه محور رسانه ها به استان توسط رسانه ها شد.

 

حسن غفاری تصریح کرد:در استان آنقدر که پتانسیل داریم و از آن استفاده نمی کنیم،همان میزان هم رسانه داریم که از آنها استفاده بهینه نمی کنیم.

 

وی افزود: از هر ده خبری که تولید می شود 9تا باز تولید شده است یعنی رسانه خبرساز نداریم .

 

غفاری ادامه داد:راجع به بطن جامعه خبری نیست اما مدیرکل فلان اداره و مسئول فلان منطقه روزانه چندین خبر در مورد او تولید می شود ؛یعنی رسانه ها دنبال افراد و ساختارهای اداری برای دریافت و نشر اخبار هستند.

 

این عکاس و هنرمند کهگیلویه و بویراحمدی تصریح کرد:رسانه ها باید فرهنگ سازی کنند و با تعامل و همکاری اخبار مردمی را پوشش و نشر دهند تا هم تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد و هم یک رسانه به تنهایی بدنام نشود.

 

غفاری گفت:در حال حاضر با توجه به اینکه در آستانه انتخابات هستیم و از طرفی رئیس قوه قضائیه هم از شفافیت و شفاف سازی حمایت کرد، فرصت خوبی برای رسانه هاست تا به رسالت واقعی خود بپردازند و حقایق را برملا کنند.

 

وی ادامه داد:در رسانه هر چه دایره موضوع و جغرافیای خبر گسترده تر شود، تاثیر خبر هم بیشتر می شود.

 

غفاری خاطرنشان کرد: اگر یکبار از جاده فرعی یاسوج به گچساران سفر کنیم متوجه سوژه های زیادی در مسیر می شویم که نیاز به رسانه ای شدن دارند ؛مشاهده می کنید که چگونه درختان بلوط قطع می شود، چگونه منابع طبیعی و منافع عمومی به منافع شخصی تبدیل می شود، چگونه به خاطر یک جاده مقدار زیادی از منابع طبیعی از بین می رود.

 

وی با بیان اینکه رسانه خبری صبح زاگرس رسانه ای مردمی و تریبون مردم محروم است گفت:وظیفه رسانه جریان سازی و موج انداختن است،باید به عمق سوژه ها برود و به ریشه مشکلات جامعه بپردازد، آن گاه رسالت بزرگی انجام داده است.

 

غفاری افزود:ما در استان محرومی به نام کهگیلویه و بویراحمد زندگی می کنیم که جامانده از استان های توسعه یافته ای مانند اصفهان و فارس است، شاید اگر عده ای می دانستند استان ما از نظر منابع طبیعی مانند نفت و گاز و منابع جنگلی و معدنی غنی است، بین دیگر استان ها تقسیم می شدیم و الان اسمی به نام کهگیلویه و بویراحمد نبود.

 

وی گفت: یک جاهایی در این فضای کوهستانی جامانده از بقیه استان ها هستیم که همین امر منجر به بن بست، محرومیت و محدودیت استان ما شد.

 

غفاری تصریح کرد: ما همان اندازه که آب و نفت و گازمان را تحویل جامعه می دهیم توانمندی و لیاقت داریم که نیروی انسانی توانمند خود را هم تقدیم جامعه کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه رسانه باید نگاه خود را برای توسعه استان کلی و همه جانبه اعمال کند و نه جزئی، افزود: بنده این دیدگاه را قبول ندارم که امروز اطلاع رسانی کنیم فلان دانش آموز مشکل مالی دارد و نیاز به تامین اقلام درسی دارد یا فلان معلول نیازمند حمایت مالی است، بلکه اعتقاد دارم که همه مردم ما شایستگی هایشان بالاتر از شرایط موجود است.

 

غفاری گفت: نمایندگان ما باید با تعامل و گفتگو حق و حقوق مردم محروم استان را از منابع ملی بگیرند، برای نمونه سهمیه های نفت و یا حقوق استفاده از منابع طبیعی استان را پیگیری کنند تا اشتغال زایی و رونق کشاورزی در سطح استان ایجاد شود.

 

وی گفت:مدیران کل استان یا باید در بین مردم باشند یا در تهران دنبال جذب بودجه و کسب سهمیه باشند، معاون باید کار اداری ادارات کل را انجام دهد، چرا این اتفاق نمی افتد ؟ تا کی باید شاهد این همه بیکاری و فقر در استان باشیم؟

 

این هنرمند عکاس در ادامه سخنان خود گفت:قوم گرایی و سیاست زدگی مشکل اصلی استان ماست ؛ما تازه از زندگی قبیله ای به زندگی شهری رسیدیم و متوجه شدیم که بیشتر افتخارات قبیله گرایی در جامعه شهری جرم است. ما تازه در حال تمرین تعامل و تفاهم هستیم .

 

غفاری افزود:خوشبختانه هنر در استان کهگیلویه و بویراحمد زنده است و با قدرت به پیش می رود؛ ما الان در آواز،موسیقی،عکس و فیلم به دلیل وجود افراد توانمند به خوبی به پیش می رویم اما اتفاق بدی که بین ما وجود دارد این است که گفتمان فرهنگ و هنر در استان نداریم، ما گفتمان تعامل و نقد در سطح استان  نداریم، هنرمندان را تنها برای ایجاد فضای تفریحی می خواهیم و گرنه همین جشنواره اخیر نقاشی دیواری و تئاتر،عکاسی و فیلم نشان داد که انسان های توانمندی داریم اما پشتوانه و حمایت دولتی و مردمی نداریم.

 

وی با بیان اینکه هنر نیازمند حامی است گفت: فقیرترین آدم ها در استان ما ثروتمندانی هستند که با استفاده از ظرفیت های متعدد استان به نوایی رسیدند اما بیشتر آنها هیچ معرفتی ندارند و در واقع از خودشان فقیر تر نداریم، متاسفانه فرهنگ و هنر در استان ما جدی گرفته نمی شود.

 

غفاری در پاسخ به سوال خبرنگار صبح زاگرس مبنی بر اینکه در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟ گفت:عکاسم و کار عکاسی می کنم، درگیر طراحی یک کتاب در حوزه معرفی استان کهگیلویه و بویراحمد به نام "نفت و بلوط" هستم اما هزینه چاپ بالاست، اگر حامی پیدا کنم چاپ می کنم. آموزش و کلاس درس و کارهای مردم نگاری هم انجام  می دهم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.