گروه: اخبار استان خبر: 139720 / تاریخ انتشار : 1398/8/21 ساعت : 08:30

نابودی کلنی های زنبور عسل در بهمئی توسط زنبورهای مهاجم/تلفات روزانه ده ها کندو و زیان میلیونی زنبورداران شهرستان

زنبورهای قرمز این روزها بلای جان کندوهای عسل در بهمئی شدند، به گونه ای که روزانه تعدادی از این کندوها را خالی از زنبور می کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ شهرستان بهمئی به دلیل داشتن دو اقلیم گرمسیری و سردسیری متفاوت و داشتن صدها گونه گل و گیاه، یکی از مناطق مستعد پرورش زنبور عسل است که سال های اخیر عده زیادی به این شغل روی آوردند.

 

 

این روزها کام زنبورداران بهمئی به دلیل حمله زنبورهای مهاجم به کندوها و تار و مار کردن این حشرات مفید،تلخ شده است.

سیدی، یکی از زنبورداران بهمئی در این راستا به خبرنگار ما گفت:از طلوع صبح تا غروب آفتاب بالای سر کندوها هستیم و از آنها مقابل حملات بی رحمانه زنبور قرمز مهاجم جلوگیری می کنیم اما با توجه به وجود بی سابقه زنبورهای قرمز،کار محافظت از کندوها بسیار نفس گیر و سخت است.

 

 

وی گفت:روزانه تلفات داریم به گونه ای که از ابتدای مهرماه تاکنون ده ها کندو از ما بر اثر حمله این زنبورهای مهاجم به کلی نابود شد.

این زنبور دار بهمئی خاطرنشان کرد:کلنی ها تا مهرماه در مناطق سردسیری بودند اما به دلیل بارش باران و سرمای بیش از اندازه مجبور به کوچ شدیم اما در مناطق گرمسیری شهرستان آفتی به نام زنبور قرمز بلای جان زنبورهای ما شد.

تقوی،دیگر زنبور دار بهمئی که خسارات زیادی از ناحیه حملات زنبور قرمز دید،گفت:متاسفانه سال گذشته 80کلنی از زنبورهای بنده نابود شد اما مسئولان بیمه هیچ حمایتی نکردند به گونه ای که با هزاران اصرار و خواهش خسارات وارده را برای هر کلنی تنها 10هزار تومان اعلام کردند در صورتی که در هر کندو بیش از 500هزار تومان خسارت متحمل شدم.

 

این زنبورهای خرمایی عظیم الجثه که در مناطق گرمسیری بهمئی زندگی می کنند، بعد از آنکه متوجه ایجاد یک بوی خاص توسط دیدبان خود می شوند، روی یک کندوی عسل فرود آمده و شروع به زدن سر زنبورهایی می کنند که درون آن کندو حضور دارند ؛آنها زنبورهای نحیف و بسیار کوچک درون کندو را می گیرند و سرهایشان را با استفاده از فک های قدرتمند خود از بدن جدا می کنند.

 

 

البته زنبورهای عسل معمولا تلاش می کنند تا با نیش زدن مهاجمان آنها را به عقب برانند اما متاسفانه توان نفوذ به پوسته قدرتمند بدن آنها را ندارند.

 

عاقبت زنبورها یکی بعد از دیگری از پای در می آیند و جالب است بدانید که حدود 20 عدد از آنها ظرف تنها یک دقیقه توسط یکی از این زنبورهای خرمایی کشته می شوند و به این ترتیب یک کندوی سرشار از زنبور عسل ظرف چند ساعت تنها توسط تعداد اندکی زنبور قرمز به طور کامل نابود می شود.

 

زنبور داران بهمئی تابستان را در مناطق سردسیری کوه سیاه و سفید سپری می کنند اما زمستان مجبورند در اطراف شهر لیکک و دیگر مناطق گرمسیری شهرستان سکونت کنند اما آفت زنبور قرمز مهاجم، خسارات زیادی به آنها وارد می کند.

 

در ادامه تصاویری از تلاش زنبورداران بهمئی را برای مقابله با زنبور قرمز مشاهده کنید:

 

 

 
 
 
 
 

انتهای پیام/

 

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.