گروه: اخبار استان خبر: 139706 / تاریخ انتشار : 1398/8/20 ساعت : 14:02
مدیرکل ثبت احوال استان در غرفه صبح زاگرس مطرح کرد

آمار نگران کننده ازدواج و تولد در کهگیلویه و بویراحمد/وارد مرحله سالخوردگی در استان شده ایم

تقوی گفت: آمار ازدواج و ولادت در استان نگران کننده است که امیدوار هستیم این وضعیت بهبود پیدا کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس غرفه مطبوعاتی صبح زاگرس در سومین روز نمایشگاه کتاب یاسوج میزبان مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد بود که به سوالات خبرنگار این پایگاه خبری پاسخ داد.

 

تقوی گفت: ثبت احوال  یکی از دستگاه هایی است که سطوح  خدمات آن منحصر به ارایه خدمات به مردم  نیست ما نظام جامع شناسایی ایرانیان را داریم که برای  تک تک افراد کشور  کد ملی منحصر به فرد صادر شده است.

 

وی بیان کرد: در بحث انتخابات و تهیه آمارهای جمعیتی و احراز هویت افراد در بخش های مختلف نظام برنامه ریزی کشور  فعالیت داریم و در بحث خدماتی از جمله  صدور شناسنامه و  کارت هوشمند ملی ، تغییرات و مشخصات و صدور انواع گواهی  های فوت و تجرد به این سازمان مربوط است و فعالیت داریم.

تقوی افزود: نگاهی که  در گذشته به ثبت احوال  بود نسبت به نگاه امروز متفاوت است ماموریت های ثبت احوال گسترش پیدا کرده است، بحث راه اندازی آرشیو اسناد هویتی امکان ارائه خدمات سکونت محور را در کشور فراهم کرده، در همین آرشیو اسناد بیش از ۶۳مورد تغییرات را می توانیم اعمال کنیم که بخشی از وظایف ماست، در هر دقیقه بیش از ۹تغییر در کشور در این آرشیو ثبت می شود  این هم بخشی از خدمات ماست که در استان نیز راه اندازی شده است.

 

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در بخش صدور کارت  هوشمند ملی عملکرد خوبی داریم این پروژه در استان در حال اجراست و در حال طی کردن مراحل پایانی هستیم، کمتر از ۱۴درصد از  افراد واجد شرایط هنوز ثبت نام نکرده اند با توجه به اینکه  کارت های ملی قدیمی دیگر هیچگونه اعتباری ندارند و تمام خدمات هویتی توسط کارت هوشمند ملی انجام می شود لذا همه افراد باید ثبت نام کرده باشند و کسانی که ثبت نام نکردند تا انتخابات ثبت نام کنند که با  مشکلی مواجه نشوند.

وی بیان کرد: البته در انتخابات شناسنامه کافی است چون احراز هویت توسط سامانه‌ انجام می شود لذا ثبت نام افراد واجد شرایط باید انجام شود همین که کد رهیگیری دریافت کنند برای احراز هویت با مشکلی مواجه نمی شوند.

 

تقوی  در خصوص تعویض شناسنامه های قدیمی گفت: عملکرد خوبی در استان داریم تا کنون  برای  ۷۲درصد  از جمعیت استان شناسنامه‌ مکانیزه صادر شده است،  575 هزار جلد شناسنامه مکانیزه در استان  صادر شده که عمده این عملکرد ها مربوط به چند سال اخیر است به دلیل این که زیرساخت ها و امکانات چاپ و صدور شناسنامه افزایش پیدا کرد  تمام کسانی که برای کارت ملی هوشمند و شناسنامه مکانیزه ثبت نام نکردند ثبت نام کنند و می توانیم تا پایان سال کارت ملی هوشمند و شناسنامه مکانیزه را برای کسانی که قبلا ثبت نام کرده اند، صادر کنیم.

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد در خصوص بحث ولادت ها در استان گفت: در آمار تولد با کاهش مواجه هستیم اگر این وضعیت ادامه پیدا کند در آینده با مشکل روبه رو می شویم، در شش ماهه سال جاری ۷هزار و ۳۰۹ ولادت در استان داشتیم که  ۱۴درصد کاهش را نشان می دهد، ما وارد مرحله سالخوردگی در استان شده ایم و باید ولادت در استان افزایش پیدا کند و این آمار قدری نگران کننده است و البته در آمار ازدواج نیز با کاهش ۶درصدی مواجه شده ایم.

 

وی تصریح کرد: طلاق نیز در استان شیب کاهشی داشته است به طوری که در سال جاری  ۶درصد کاهش داشتیم؛  در این مدت نیز ۱۶۵۸ فوتی در استان داشتیم که  که افزایش 10 درصدی را نشان می دهد، آمار ازدواج و ولادت در استان نگران کننده است که امیدوار هستیم این وضعیت بهبود پیدا کند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.