گروه: اخبار استان خبر: 139687 / تاریخ انتشار : 1398/8/19 ساعت : 22:27
مدیرکل میراث فرهنگی در غرفه صبح زاگرس مطرح کرد

واکنش باقری به حاشیه سازی برخی تورهای گردشگری/احیای بلادشاپور نیازمند اراده ملی است/استفاده از همه ظرفیت های رسانه ای در صبح زاگرس قابل تقدیر است/صبح زاگرس راه خود را پیدا کرده است+تصاویر

باقری گفت: بلاد شاپور یکی از آثار بزرگ میراث فرهنگی در استان است که هم از نظر قدمت و هم وسعت در استان کم نظیر است به همین جهت این یک بار بزرگ برای استان است و این بار را تنها اداره کل میراث فرهنگی استان نمی تواند حمل کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس غرفه مطبوعاتی صبح زاگرس در نمایشگاه کتاب یاسوج میزبان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بود که به سوالات خبرنگار این پایگاه خبری پاسخ داد.


محمود باقری گفت: مهمترین بحثی که در حوزه سایت ها داریم بحث فرهنگ سازی است که می‌تواند در حوزه های تخصصی و حوزه های دیگر باشد؛ در هر حوزه ای با توجه به ظرفیت هایی که وجود دارد باید آگاه سازی و تنویر افکار عمومی را در حوزه تخصصی مد نظر قرار دهیم انتشار یک کلیپ یا عکس  باعث شود حرکت خوبی ایجاد شود به ویژه در حوزه های گردشگری که تخصصی است.

 

باقری در خصوص اقدامات پایگاه خبری صبح زاگرس در حوزه تولید مستندهای تلویزیونی، نرم افزارهای اندروید و ... اظهار کرد: از صبح زاگرس به دلیل ساخت مستندهای مختلف و تولیدات خوب در حوزه گردشگری مناطق گردشگری تشکر می کنم، این پایگاه خبری راه را پیدا کرده است، برنامه های خوبی را پیگیری کردید از همه ظرفیت های رسانه ای در سایت صبح زاگرس استفاده می شود که جای تقدیر و تشکر دارد.

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص بافت تاریخی دهدشت و بلادشاپور گفت: بلاد شاپور یکی از آثار بزرگ میراث فرهنگی در استان است که  هم از نظر قدمت و هم وسعت در استان کم نظیر است کمتر بافت تاریخی داریم که این وسعت را داشته باشد، به همین جهت این یک بار بزرگ برای استان است و این بار را تنها اداره کل میراث فرهنگی استان نمی تواند حمل کند، همه باید برای نگهداری این بافت کمک کنند که بتوانیم با هم افزایی آن را حفظ و مرمت و احیا کنیم.

---

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد افزود: قصد داریم بافتی با ساخت مصالح قوی طبق طرح قدیم  ایجاد کنیم تا گردشگرانی که وارد این استان می شوند با دیدن این بافت، با فرهنگ و ابزار مردم استان ما در قدیم آشنا شوند که چه فرهنگی  داشتند، اگر بتوانیم این بافت را احیا کنیم یک منبع غنی از جهت درآمدی و اشتغال ایجاد کرده ایم اما با منابع قطره چکانی ملی و استانی  امکان آن وجود ندارد شاید بتوانیم بخشی از ان را مرمت کنیم اما این بافت 40 هکتار است و  با یک تومان  و دو تومان  ساخته نمی شود.

 

باقری تصریح کرد: ما باید یک برنامه مشخص شده داشته باشیم و تملک و مرمت و احیا را باید در برنامه  قرار دهیم، این برنامه  را آماده کرده ایم، از سال 95 این برنامه را آماده کردیم و برای استاندار وقت ارسال کردیم  طبق برآوردی که ما در آن سال داشتیم برای تملک و مرمت و بازسازی این بنا 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز داشتیم، بخش عظیمی از این بافت در اختیار مردم است و خارج نمی شوند بخشی از آن را مرمت و بخشی را خریداری کرده ایم  اما با این اعتبارات که داریم نمی‌توانیم بافت را به آن هدف نهایی برسانیم.

 

وی عنوان کرد: حتی از یک فیلمساز دعوت کردیم که یک انیمیشین از روایت های تاریخی که در این بافت رخ داده است آماده کند  به یک همت و اراده ملی نیاز داریم که اعتبار خوبی در دوره های مختلف بدهند که بتوانیم بافت را احیا کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: سالانه 100 تا 200 میلیون تومان اعتبار برای این بافت اختصاص داده شده و هزینه می شود، این اعتبار در نظرگرفته شده در موارد دیگر هزینه نمی شود، گاهی شایعه می شود که این اعتبار در جایی دیگر هزینه می شود در حالی که این موضوع اصلا امکان ندارد اگر این کار را انجام دهیم باید پاسخگوی دیوان محاسبات، حراست، استاندار، و پاسخگوی نماینده ها و مردم باشیم و این موضوع امکان ندارد.

 

وی افزود:  امسال ده میلیارد تومان به پیشنهاد نمایندگان استان به ویژه آقایان تاجگردون و هاشمی پور در بودجه سال 98  پیش بینی کردند از این مبلغ  8 میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور به وزارت میراث فرهنگی اعلام شده است از این مبلغ تنها ۶۰۰میلیون تومان به استان ابلاغ شده است یعنی از 10 میلیارد تومان 600 میلیون به استان ابلاغ شده است، آن هم اوراق سه ساله است که باید این اوراق را بفروشیم و بعد هزینه  کنیم فعلا این مبلغ گذاشته شده است اما از استان هیچی به این بافت اختصاص داده نشده است.

 

باقری بیان کرد: در حالی که باید این کار انجام می شد و مبلغی اختصاص می دادند، ۱۵۰میلیون تومان نقد به بافت داده شد که بتوانند بخشی از حقوق  ها را پرداخت کنیم  150 میلیون تومان دیگر برای تملک سه قطعه زمین این بافت گرفتیم که در حال پیگیری است.

 

وی گفت: برای اینکه بتوانیم به طور کامل این فضا را در اختیار بگیریم یک عزم ملی نیاز دارد، رسانه ها نیز بدون فضاسازی و تخریب می توانند همراهی کنند و با کمک و همراهی افراد شاخص کهگیلویه، این بافت ارزشمند تاریخی را با برنامه ریزی خوب احیا کنیم.

---

مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگر در پاسخ به سوالی درباره برخی تورهای گردشگری حاشیه ساز گفت: تور گردان ها و دفاتر خدماتت گردشگری  دو بخش مهم در  توسعه گردشگری استان هستند که از ما مجوز می گیرند تا فعالیت هایی را انجام دهند و باعث می شود تورها وارد استان شوند که البته این تورها ضوابط خاصی دارند و باید رعایت شود و مطابق با فرهنگ ما بتوانند گردشگران را راهنمایی و جذب کنند.

 

باقری ادامه داد: جذب گردشگر به استان باعث درآمدزایی می شود اگر کسی در این حوزه تخلف کند نظارت و برخورد می کنیم حتی ممکن است پروانه فعالیت آنها را لغو کنیم، سعی می کنیم با تذکرات کتبی و لغو پروانه آنها را به شیوه اصلی کار برگردانیم.

 

وی افزود: مهمترین برنامه ای که داریم بحث طرح جامع گردشگری است که اعتبارات استانی برای آن گذاشته شده است در آخرین جلسه توانستیم  کلیات فاز اول آن را تصویب کنیم که تا آخر سال یا حداکثر تا اردیبهشت ماه، این طرح را به عنوان یک سند و چراغ راه داشته باشیم که مدیران و مسئولان بتوانند اولویت های تصمیم گیری را برای نقاط مختلف استان داشته باشند.

 

باقری در پایان گفت: از پایگاه خبری صبح زاگرس تشکر می کنم اگر چه گزارش هابی هم در نقد ما منتشر کرده است ما هیچ گونه ایرادی نداریم، فضای شما چالشی است، البته  صداقت و امانت  در خبر مهم است و امیدوارم این رویه خوبی که دارید را در پیش بگیرید.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.