گروه: اخبار استان خبر: 139672 / تاریخ انتشار : 1398/8/19 ساعت : 13:20
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف در غرفه صبح زاگرس مطرح کرد

توضیحات مومنی شاد در خصوص درآمد امامزاده ها و بقاع متبرکه/ورزش و جوانان، علوم پزشکی و بهزیستی بدحساب هستند/در راستای نیت واقف حرکت می کنیم

حجت الاسلام مومنی شاد گفت: اگر ورزش و جوانان، علوم پزشکی و بهزیستی اجاره موقوفه ها را به موقع بدهند به جای اینکه به صد فقیر کمک کنیم می توانیم به تعداد افراد بیشتری کمک کنیم هر اندازه کمتر اجاره بدهند دست ما نیز بسته خواهد بود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس غرفه صبح زاگرس در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های یاسوج میزبان معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد بود .

 

حجت الاسلام مومنی شاد در گفتگو با صبح زاگرس در خصوص وضعیت وقف در استان گفت: در استان ما با این مقوله آشنایی کافی ندارد و تنها برخی افراد هستند که آشنایی دارند، رسانه ها فرهنک وقف را ترویج دهند، گاهی ممکن است با انتشار یک جمله وقفی ایجاد شود، اگر شخصی سیمان و حتی یک آجر به واسطه متن شما وقف کند بسیار ارزشمند است.


وی افزود: وقف چراغی ماندگار است اگر مردم با این مقوله آشنا شوند سرمایه هایشان نابود نمی شود وقف یعنی چیزی که نزد خدا باقی می ماند و این معامله با خداست که قطعا ضرر نداردومومنی شاد ادامه داد: رسانه ها در بحث فرهنگ وقف وارد شوند و شفاف سازی انجام شود اکنون دشمن در فضای مجازی کار می کند و می گوید در فلان امامزاده پول هایش چه می شود اما وقتی به خود امامزاده ها و خدمات ان نکاه کنیم می بینیم در بقعه خود امامزاده ها هزینه می شود، تمام هزینه های هر بقعه باید در خود بقعه هزینه شود و می شود، گاهی مردم از این موضوع غافل هستند.


وی تصریح کرد: مردم فکر می کنند اوقاف پولی که در امامزاده هاست را در جایی دیگر هزینه می کند در حالی که اینگونه نیست، مگر خادم، فضای فیزیکی، ساخت و ساز و خدماتی که ارایه می شود هزینه بر نیست.


معاون فرهنگی اداره کل اوقاف در خصوص درامد بقاع متبرکه گفت: در حرم مطهر بی‌بی حکمیه اگر اوضاع خیلی خوب باشد 500 یا 600 هزار تومان است این در حالی است که می بینیم چه ساخت و سازهایی در این بقعه در حال انجام است در امامزاده ها کارهای فرهنگی زیادی انجام می‌شود، یکی از شرایط تبدیل شدن به قطب فرهنگی این است که این موانع را برداریم گاهی برای مردم شبهه ایجاد می شود که پول فلان امامزاده کجا می رود.مومنی شاد ادامه داد: در استان زیرساخت های خوبی فراهم شده است و در حال اجرا هستیم، یکی از سیاست های اوقاف، موقوفات است فردی می آید زمینش را برای یک موضوعی خاص وقف می کند اوقاف بهره وری ایجاد می کند و با مشارکت زمین را می سازند و بهره وری می کنند، ازجمله این موقوفه ها موقوفه محمدحسین طاهری ( میدان هفت تیر یاسوج ) است که زمین خام بوده مقداری از زمین به ورزش و جوانان، علوم پزشکی و بهزیستی داده شده است که از این ها اجاره می گیریم هر چند که همه بد حساب هستند.
 

وی افزود: اگر اجاره موقوفه ها را بدهند به جای اینکه به صد فقیر کمک کنیم می توانیم به تعداد افراد بیشتری کمک کنیم هر اندازه کمتر اجاره بدهند دست ما نیز بسته خواهد بود.
 

مومنی شاد در خصوص مغازه های هفت تیر و پروژه خلیج فارس گفت: این پروژه ها مشارکتی بود اما از پیمانکار گرفته شد چراکه توانایی ادامه کار نداشت اما به دنبال این هستیم که خودمان آن را اجرایی کنیم.
 

وی در خصوص اشتغال ایجاد شده از طریق پروژه های اوقاف گفت: اگر یک تخمین سرانگشتی بزنیم می بینم ۲۰۰نفر در مغازه های وقفی کار می کنند اگر پروژه خلیج فارس هم به بهره برداری برسد بیش از ۳هزاز نفر می توانند مشغول کار شوند.


مومنی شاد گفت: موقوفه های هفت تیر در راستای نیت واقف هزینه می شود یعنی پنجاه درصد در راستای کمک به زیرسازی و فضاسازی امامزاده فرج الله(ع) یاسوج و پنجاه درصد کمک به افراد درمانده و نیازمند است، واقف هر نیتی کند ما مکلف هستیم در آن راستا حرکت کنیم و ذره ای تخطی نمی کنیم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.