گروه: اخبار استان خبر: 139484 / تاریخ انتشار : 1398/8/14 ساعت : 10:05
فیلم؛

شواهد عینی فراموشی بافت تاریخی دهدشت از سوی میراث فرهنگی

متروکه ماندن چهره شهر تاریخی دهدشت درحالی است که آثار و معماری بلاد شاپور 33سال پیش ثبت ملی شده و با داشتن سبک و معماری خاص چشم هر بینده ای را به خود خیره می کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس بافت قدیم شهر دهدشت بلادشاپور یکی از بزرگترین آثار دوره صفوی به لحاظ اهمیت بافت تاریخی و وجود بناهای ارزشمند است، سال های زیادی است که از سوی مسئولان خبرهایی از احیای این بافت تاریخی منتشر شده است.

 

بافت قدیمی بلاد شاپور با 45 هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک 37 هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است.


براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز سکونت صفویان و تجارت با بنادر جنوبی، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.


وجود بیش از 2 هزارخانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای این شهر است که روز به روز درحال نابودی و تخریب است.


متروکه ماندن چهره این شهر تاریخی درحالی است که آثار و معماری بلاد شاپور با داشتن سبک و معماری خاص چشم هر بینده ای را به خود خیره می کند.

 

بافت تاریخی دهدشت به شماره 3 /1689 در سال 1364 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسیده است که گذشت 33 سال از ثبت ملی این اثر در ردیف آثار ملی و حفاظت و احیا نکردن آن مورد حیرت فرهنگ دوستان شده است و مسئولان ذیربط ادعا می کنند که کمبود اعتبار سبب شده این اثر تاریخی با ارزش احیا و حفاظت نشود.

 

در زیر فیلمی توسط یکی از شهروندان دهدشت ظبط شده است که نشان از بی توجهی مسئولان به بافت تاریخی دهدشت و نابودی این آثار تاریخی و ملی را نشان می دهد:

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.