گروه: اخبار استان خبر: 139378 / تاریخ انتشار : 1398/8/12 ساعت : 09:32
در گفتگو با کارشناس مسائل سیاسی مطرح شد؛

نگاهی گذرا به سابقه بدعهدی آمریکا؛ از فریب بازرگان و بهزاد نبوی تا آزاد کردن مفت گروگان های امریکایی

خورشیدی آزاد گفت:آمریکا از روزهای اول انقلاب با ما سر میز مذاکره نشسته اما نتیجه هر بار تحریم و قطع نامه ‌بوده چون آنها به منفعت صددرصدی برای خودشان معتقدند و حقی به طرف مقابل هم نمی دهد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛احمد خورشیدی آزاد،تحلیل گر مسائل استراتژیک در گفت گوی اختصاصی با این پایگاه خبری تحلیلی در خصوص بدعهدی ها و علت های اصلی دشمنی آمریکا با ایران اسلامی گفت: دعوای آمریکا با انقلاب اسلامی بر سرمنافع است به این معنا که منافع ما باهم یکجا جمع نمی شود آنان خریدار نفت هستند و ما فروشنده آن‌ و منفعت خریدار و فروشنده هم یکجا جمع نمی شود.

 

 وی افزود:دوم اینکه اسرائیل برای ایران تهدید امنیتی است اما برای آمریکا فرصت امنیتی است و سوم اینکه پیشرفت ما در منطقه با اقتصاد آنان متضاد است زیرا ۲۸ درصد اقتصاد غرب در منطقه خاور میانه تعریف می شود و اگر ما از حیث اقتصادی پیشرفت کنیم و بتوانیم کالاهای مان را با کیفیت کرده و وارد بازار ۴۵۰ میلیون نفری منطقه کنیم‌ آنوقت اقتصاد غرب و آمریکا با مشکل مواجه خواهد شد ومی بینیم که ما سر منافع ملت مان مجبوریم مقاومت کنیم.

 

خورشیدی آزاد در ادامه با اشاره به اینکه آمریکا هرگز قابل اعتمادنیست ،اظهارکرد:آمریکا از روزهای اول انقلاب با ما سر میز مذاکره نشسته اما نتیجه هر بار تحریم و قطع نامه ‌بوده چون آنها به منفعت صددرصدی برای خودشان معتقدند و حقی به طرف مقابل هم نمی دهد.

 

این تحلیل گر مسائل استراتژیک درادامه به ذکر نمونه هایی در این خصوص پرداخت و تصریح کرد:به عنوان نمونه اولین ماه های پیروزی انقلاب مرحوم "مهندس بازرگان"‌برای تلطیف رابطه به همراه شهید چمران و دکتر یزدی رفتند الجزیره و با برژینسکی‌ مشاور امنیت ملی آمریکا ‌مذاکره کردند،اما بلافاصله آمریکا دارایی های ایران ‌را بلوکه کرد.

 

وی افزود: دومین‌بار نیز "بهزاد نبوی" معاون اجرایی نخست وزیر باز هم در الجزایر با آمریکایی ها مذاکره کرد در حالی که ما گروگان ها را آزاد کردیم و قرار بود آنها دارایی ها را آزاد کنند که علاوه برآن که اینکار را نکردند و ما را هم تحریم تسلیحاتی کردند.

 

خورشیدی آزاد گفت:نمونه هایی دیگری هم می توان اشاره کرد اینکه مرحوم هاشمی گروگان های آمریکایی در لبنان را آزاد کرد و قانون داماتو علیه مان صادر شد ،رئیس دولت اصلاحات با آمریکایی ها در حمله به افغانستان همکاری کرد درحالی که جرج بوش ما را جزو محور شرارت نامید؛ حسن روحانی و خاتمی هسته ای را تعلیق و پروتکل الحاقی را اجرا کردند اما پرونده ایران رفت شورای امنیت، درادامه نیز برجام هم امضا شد و اما ترامپ آمد و آنرا پاره کرد؛پس بنابراین آمریکایی ها هرگز قابل اعتماد نیستند.

 

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا ارتباط با آمریکا می تواند مشکلات اقتصادی ایران را حل کند،اظهارکرد: قبل از انقلاب رژیم پهلوی غلام حلقه به گوش آمریکایی ها بود اما دیدیم چه بلایی بر سر ملت آوردند ،به طوری که ۷۵ درصد مردم ایران فقیر بودند و ضریب جینی ۱۷ واحد بدتراز الان بود و اجازه تولید سوزن خیاطی هم به ما ندادند و ارتش ما را به خدمت گرفته بودند تا به نفع آنان بجنگد و در حقیقت ارتباط آمریکا با کدام کشور باعث حل مشکلات اقتصادی شان شده که ما دومی اش باشیم؟

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.