گروه: اخبار استان خبر: 139136 / تاریخ انتشار : 1398/8/6 ساعت : 14:03
گزارش تصویری؛

" کلخونگ " گیاهی معجزه آسا در کهگیلویه و بویراحمد

کلخنگ دارای مواد مغذی بسیاری مانند ویتامین A، گروه ویتامین های B و ویتامین D است که به همین دلیل در درمان و یا تسکین دردهای ناشی از برخی از بیماری ها تاثیر فوق العاده ای دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس بنه یا پسته کوهی که کلخنگ (کلخونگ) نیز نامیده می شود، نام درختی از دسته پسته است که مصارف فراوانی دارد و از این میوه یا شیره این گیاه برای خوشبو کردن دوغ، روغن حیوانی و در تهیه ترشی نیز استفاده می شود.

 

میوه کلخنگ در طب سنتی حبة الخضراء نامیده می شود، که از لحاظ ظاهری میوه ای کوچک و سبز رنگ بوده و درخت آن تا 12 متر ممکن است رشد کند و دارای برگ هایی به رنگ سبز مایل به آبی است، این درخت بیشتر در مناطق کوهستانی نیمه خشک می روید.

 

از نظر طب سنتی کلخنگ دارای طبعی گرم و خشک است و به همین دلیل بیشتر در فصل های سرد سال مصرف می شود و از درخت کلخنگ شیره ای ترشح می شود، که سقز نام دارد، این ماده که بسیار چسبنده و به رنگ سبز روشن می باشد دارای خاصیت ضد عفونی است.

 

کلخنگ دارای مواد مغذی بسیاری مانند ویتامین A، گروه ویتامین های B و ویتامین D است که به همین دلیل در درمان و یا تسکین دردهای ناشی از برخی از بیماری ها تاثیر فوق العاده ای دارد.

 

مصرف کلخنگ درد کمر، درد پشت و درد قولنج را تسکین می دهد، در طب سنتی برای درمان ورم ها و زخم ها از ضماد ساخته شده از کلخنگ استفاده می شود،هرچندمصرف کلخنگ نیز موجب تقویت اعصاب می شود.

 

برای جلوگیری از پوکی استخوان و همچنین درمان نرمی استخوان مصرف کلخنگ توصیه شده است و علاوه بر این برای افزایش استحکام ناخن ها و جلوگیری از شکستگی آنها می توان از کلخنگ استفاده کرد.

 

از آنجایی که کلخنگ دارای آنتی اکسیدان های بسیار است، مصرف آن موجب سم زدایی کبد می شود،برای درمان سردرد های مزمن می توان از کلخنگ استفاده کردو کلخنگ نیز برای درمان کم خونی نیز موثر است.

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 4 نظر
حسن
1398/8/6 - 23:35
باسلام کلخونگ با بن تفاوت زیادی داره تردوریزه وکسی ندیدم به بن بگه کلخونگ لذا نگارنده محترم اول تحقیق کنه بعد مطلب بنویسه ومردم گمرا نکنه
rateup 5
 ratedown 0
حسن
1398/8/6 - 23:36
باسلام کلخونگ با بن تفاوت زیادی داره تردوریزه وکسی ندیدم به بن بگه کلخونگ لذا نگارنده محترم اول تحقیق کنه بعد مطلب بنویسه ومردم گمرا نکنه
rateup 2
 ratedown 0
احمدی
1398/9/12 - 10:08
یاسلام و احترام یه نظر دوستان لطفاً پیشنهادات سازنده و راهگشا یاشه بهر حال شهروندی رحمت کشیدند و مطالبی را در اختیار همنوعان قرار داد تا توسط سایر هموطنان غنی و تکمیل گردد. همه ما در راستای حفظ طبیعتمان وظیفه داریم مشارکت نماییم و مطالب تکمیلی را در سایت قرار دهیم دست در دست هم دهیم به مهر تا میهن خویش را کنیم آباد
rateup 0
 ratedown 0
احمدی
1398/9/12 - 10:27
سلام دوستان احتراماً اینجانب ابراهیم احمدی ساکن بخش ابوالفارس در 35 کیلومتری شهرستان بهميي و از توابع شهرستان رامهرمز از آنچاییکه زادگاه من همچون سایر زاگرس نشینان عزیز در کوهپایه قرار دارد و با کمال تاسف کوههای مشرف بر روستای ما نیز پوشش جنگلی خود را از دست داده و درختان ارزشمند بلوط / بن / کلخنگ / انجیر کوهی و سایر کیاهان دارویی آن در معرض نابودی قرار گرفته اند، لذا ضمن اعلام همبستگی و همکاری برای تشکیل انجمن حفاظت و حمایت از طبیعت زاگرس آمادگی خود را نیز برای کشت نهال درختان کوهی و بومی کوههای کهگیلویه و خوزستان اعلام میدارم به امید تشکیل NGO و آموزش تکثیر و کاشت درختان کوههای زاگرس 09161117620
rateup 4
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.