گروه: اخبار استان خبر: 138808 / تاریخ انتشار : 1398/7/30 ساعت : 19:50
در مراسم افتتاحیه طرح اعتلای بسیج فرهنگیان مطرح شد

ناشناخته ماندن اسطوره های دفاع مقدس برای دانش آموزان/چرا مدرسه، حوزه و دانشگاه نتوانسته تمدن سازی کند/تاکید فرمانده سپاه فتح بر توجه جدی به فرهنگیان

سردار خرم دل گفت: امروز با جنگ تمام عیار سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مواجه هستیم و هر چه در حوزه های مختلف نظامی و سیاسی پیشرفت داشته باشیم اما در حوزه فرهنگ ضعف باشد شرایط مناسب نخواهد بود، بنابراین اگر باور کردیم در یک جنگ فرهنگی و در مرکز عالم هستیم میتوانیم قدم های بزرگ برداریم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ صبح امروز مراسم افتتاحیه اولین دوره توانمندسازی مدیران و شورای کانون های بسیج فرهنگیان شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

 

در این مراسم مسوول بسیج فرهنگیان سپاه فتح استان در ابتدای جلسه ضمن گرامی داشت اربعین حسینی گفت: بر اساس راهبرد امامین انقلاب و تمامیت انقلاب اسلامی، اساس عالم بر تحول انسان و در تعبیری دیگر تئوری مقاومت بنا شده است و این تئوری  تبدیل به جریان مقاومت و شبکه مقاومت شده است، در این خصوص افق آینده روشن بوده و پیروز هایی که در یمن و سوریه انجام شده  در اثر راهبرد مقاومت بوده است، امروز در  مقوله مقاومت دو عنصر ظرفیت سازی و توانمندی جمهوری اسلامی وجود دارد.
 
 
 
سرهنگ بهمنیار بیان کرد: امروز نقش فرهنگیان با اهمیت بوده و به عنصر انسان سازی تکیه دارد و تربیت نیروی انسانی کارآمد و پای کار تحت عنوان شبکه معلم آینده ساز در سراسر کشور و استان را در دستور کار داشته و این برنامه ها در حال برگزاری است.
 
 
 
در ادامه مدیر کل آموزش و پرورش استان  با گرامی داشت اربعین حسینی و همچنین دهه آخر صفر،  گفت: طرح اعتلای بسیج فرهنگیان با هدف برنامه ریزی منجسم جهت مقابله با آسیب های اجتماعی، جنگ نرم دشمن و همچنین توجه به معلم آینده ساز در سراسر کشور و استان برنامه دارد، این برنامه  در ۲۰ درصد مدارس پرجمعیت،  ۱۰ درصد مدارس ابتدایی و ۵ درصد مدارس متوسطه اول همچنین ۵ درصد متوسطه دوم تحت عنوان  چالش های مختلف در مدارس بر اساس منویات رهبر انقلاب و در‌چهار چوب آسیب هایی چون  اعتیاد، طلاق و فضای مجازی برگزار خواهد شد.
 
 
زارع پور افزود: این طرح ابتدا در مشهد مقدس و در ادامه در دیگر استان ها و مناطق کشور برگزار خواهد شد و در تیم های ۴ نفره اجرایی  میشود.
 
 
 
وی بیان کرد: در حوزه آسیب های فضای مجازی جزو استان‌هایی هستیم که کارهای خوبی انجام شده و اولین استانی هستیم که اطلس آسیب های دانش آموزی تهیه شده و نقشه مناطق تحت آسیب انجام و به دیگر استان ها تسری داده شده است، و در استان تنها دستگاهی بوده  که در این‌ خصوص،  مورد تجلیل قرارگرفتیم.
 
 
مدیر کل آموز و پرورش افزود: در حوزه فرهنگ اگر مراقبت نشود آسیب پذیر خواهیم بود، در گذشته اگر کشوری قصد تسلط داشت با لشکر کشی و صرف هزینه این کار را انجام میداد ولی در شرایط حاضر از اهرم های کلیدی استفاده می شود، نمونه آن با اهرم فرهنگ و به عنوان آخرین ابزار تهاجم در دنیای امروز که حوزه تخریب آن از هزاران بمب و موشک بیشتر است، در اسطوره ها و شورای مختلف رویین تنی یا افراد آسیب ناپذیری مطرح بود به عنوان مثال زیگ فرید در آلمان از ناحیه کتف آسیب پذیر بود و یا اسفندیار از ناحیه چشم آسیب پذیر بود، امروز اگر انقلاب اسلامی به عنوان روئین تن حساب شود یکی از مجراهای آسیب آن فرهنگ است که رهبر انقلاب تحت عنوان جنگ نرم، شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی این آسیب ها را بیان کردند،  بنابراین در این حوزه باید مراقبت شود.
 
 
زارع پور گفت: امروزه شبکه های مختلف ماهواره ای اینترنت  و ارتباطات را فراهم کرده است در این شرایط امواج ضاله از سراسر دنیا به سمت کشور ساطع شده که مرز ناپذیر است و با مرز فیزیکی دور نخواهد شد و راهکار آن این است مصونیت سازی شود و با تربیت نسل، توسط خود آنها آسیب ناپذیر شوند یعنی خود مراقبتی صورت گیرد بنابراین اگر مصونیت سازی نشود از ناحیه فرهنگ آسیب خواهیم دید.
 
 
فرمانده سپاه فتح استان در ادامه برنامه با گرامی داشت ارزش های اربعین و با اشاره به  ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان و نقش آن در اصلاح امور جامعه بیان کرد : کتابی تحت عنوان  " مستر همفر " وجود دارد، اگر این کتاب  خوانده شود متوجه خواهیم شد انگلیس اگر روزی  معتقد بود آفتاب در سرزمین او غروب نمی کند معنای آن را به وسیله این کتاب،  به وسیله تعلیم  افرادی جاسوس و نفوذی خواهیم فهمید، در این کتاب فردی به نام همفر در کشورها عربی اصول اسلام را یاد گرفته و در بصره نفوذ می کند و در بین اهل سنت نفوذ کرد و وهابیت امروزی را به وجود آورد.
 
 
سردار حمید خرم دل گفت: امروز تمدن سازی در محافل و تحلیل های سیاسی مطرح است و از طرفی این سوال وجود دارد  که چرا  آمریکا با کشور ما درگیری دارد؟ در این خصوص بحث دو تفکر و اندیشه لیبرالیسم و اسلام ناب مطرح است، امروز اگر بشریت درصدد رسیدن به کمال است و  در حوزه های مختلفی چون فرهنگ، سیاست، اقتصاد قصد گام برداشتن دارد باید متکی به  اسلام باشد.
 
 
 
وی افزود: جهان غرب درصدد است آنچه را که در بخش های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تئوریزه کرده است به خورد دیگر ملت ها دهد، آنها اندیشه های خود را در بسته های زیبا عرضه می کنند، در این خصوص در کشور ما با گذشت ۴۰ سال نتوانستیم به دیگر کشورها مفاهیم ارزشی و فرهنگی را ارائه دهیم، اگر اسلام در کشورهای آمریکای لاتین، بخش هایی از اسیا و دیگر کشورها به درستی عرضه شود برای آنها قابل قبول خواهد بود.
 
 
 
سردار خرم دل ادامه داد: امروز بعد از چهل سال نتوانستیم محتواهای درسی خود را به دنیا عرضه کنیم، یک دانش آموز بسیجی ایزوله شده وقتی وارد دانشگاه می شود، چون متن های آموزشی به درستی اصلاح نشده است، ارزش هایی چون ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی را تکذیب می کند.
 
 
 
وی افزود: باید سوال کرد چه اتفاقی در حال رخ دادن است که دانشگاه، آموزش و پرورش و حوزه علمیه نتوانسته است تمدن سازی کند، یعنی کار فرهنگی مناسب صورت نگرفته است، از طرفی زور و تعریف و تمجید ها نمی تواند تمدن سازی را ایجاد کند، امروز در بخش فرهنگی نیازمند افرادی هستیم که کار جهادی انجام دهند، امروز اگر انقلاب اسلامی مستحکم باقی مانده است ثمره اربعین، عاشورا و ارزش های فرهنگی و انقلابی است.
 
 
 
سردار خرم دل گفت: امروزه در زیر پوست شهر در حوزه جوانان و نوجوانان اتفاقاتی در حال رخ دادن است که مایه تاسف است و افرادی از این دانش آموزان اشتباهاتی مرتکب می شوند که حتی نمی دانند عمل او خطا و گناه است.
 
 
وی بیان کرد: در استان ما باید پرسید چند نفر از دانش آموزان اسطوره ها و  شهدای ما را می شناسند، نمونه آن شهید مهدوی بوده که در زادگاه او دانش آموزان آن مناطق  نسبت به او شناختی ندارد، این اشکال سیستم آموزشی ما است، در مجموعه فرهنگی سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی در هر حوزه که جامعه به ما نیاز پیدا کند حضور پیدا خواهیم کرد، و درصدد هستیم در گام دوم انقلاب این مشکلات نباشد، امروز باید بیشترین وقت را در بخش فرهنگیان بگذرانیم زیرا یک نماد و الگو بوده و دیگران از او آموزش و تعلیم خواهند گرفت.
 
 
سردار خرم دل افزود: امروز اگر در آموزش و پرورش و خصوصا فرهنگیان  بتوانیم دغدغه واقعی انقلاب و دانش آموزان را داشته باشیم حتی با نگارش بسم الله الرحمن الرحیم در طول سال اثر کار خود را خواهیم دید.
 
 
وی افزود: امروز با جنگ تمام عیار همه جانبه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مواجه هستیم و هر چه در حوزه های مختلف نظامی و سیاسی پیشرفت داشته باشیم اما در حوزه فرهنگ ضعف باشد شرایط مناسب نخواهد بود، بنابراین اگر باور کردیم در یک جنگ فرهنگی و در مرکز عالم هستیم میتوانیم قدم های بزرگ برداریم.
 
 
مسوول بازرسی سازمان بسیج فرهنگیان کشور در این مراسم گفت: برنامه های طرح اعتلا قرار است که ۷ الی ۸ میلیون جوان بسیجی فرهنگی پای کار تحت عنوان طرح اعتلای بسیج فرهنگیان برای تربیت معلم آینده ساز به وجود آمده است.
 
 
سرهنگ سلیمانی در خصوص چرایی اجرای طرح اعتلای سازمان بسیج فرهنگیان بیان کرد: این طرح در راستای منویات و فرمایشات رهبر معظم‌ انقلاب و در راستای تعلیم و تربیت اسلامی، تاکید بر اعتلای بسیج در احکام مسوولان فرماندهان بسیج، چالش های موجود در مدارس و لزوم حضور موثر جهت کمک به رفع آنها، احساس خطر نیروهای انقلابی در وضعیت تعلیم و تربیت است.
 
 
وی در خصوص چگونگی اجرای طرح اعتلای بسیج فرهنگیان گفت: این طرح به وسیله حضور موثر در مدارس از طریق تشکیل تیم های مدرسه یار، توانمند کردن تیم های مدرسه، پشتیبانی و هدایت تیم های شکل گرفته اجرا می شود.
 
 
سلیمانی در پایان با اشاره به منویات رهبر انقلاب و همچنین امام خمینی (ره) بر اهمیت ارزش های یک معلم متعهد بیان کرد: امام خمینی (ره) فرمود " اگر معلم، یک معلم صحیحی باشد از مدرسه، افراد صحیح بیرون می آیند و یک جامعه صحیح می شود "،  از طرفی رهبر انقلاب فرموده است " هر چه شما در سرتاسر کشور از جلوه های پیشرفت و دستاورد و ابتکار می بینید ریشه آن آموزش و پرورش است، اینجا را درست کنید تا همه جا درست شود. "
 
 
تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.