گروه: اخبار استان خبر: 138781 / تاریخ انتشار : 1398/7/29 ساعت : 16:54

روایت روزنامه کیهان از خان طلای ایل بهمئی/شهیدکهگیلویه و بویراحمدی که خونش را رضاشاه ریخت

روزنامه کیهان با اشاره به تلاش رسانه های معاندبرای تطهیر رژیم پهلوی به شهادت سه بزرگ مرد تاریخ کشور به دلیل دفاع از حقوق ملت در زمان رضاه شاه به عنوان یکی از جنایات بزرگ این رژیم علیه مردم پرداخت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ؛روزنامه کیهان در شماره روز گذشته خود(28/7/98) با اشاره به تلاش رسانه های معاند به خصوص دو شبکه ماهواره ای «بی‌بی‌سی فارسی» و «من و تو»  برای تطهیر رژیم پهلوی به شهادت سه بزرگ مرد تاریخ کشور به دلیل دفاع از حقوق ملت در زمان رضاه شاه به عنوان یکی از جنایات بزرگ این رژیم علیه مردم پرداخت.

 دراین گزارش نگاهی مختصر به مبارزات و شهادت آیت‌الله سیدمحمدرضا واحدی، علیمردان خان بختیاری و خداکرم خان بهمئی شده است.

خداکرم خان بهمئی معروف به خان طلا از محدود خان هایی بود که هیچگاه به مردم ظلم نکرد و همیشه برای دفاع از حقوق آنها مقابل هر مقامی حتی شخص شاه مملکت ایستاد و راز ماندگاری نام این بزرگ مرد همین شجاعت،حق خواهی و ایستادگی وی بود.

---

البته مردم ایل بهمئی به پاس این دلاوری ها و مردم داری لقب خان طلا را به وی دادند که این لقب در زمان حیات این بزرگ مرد تاریخ ساز هم استعمال می شد.

روایت روزنامه کیهان از خانطلای بهمئی به شرح ذیل است:

در بخشی از گزارش کیهان که در خصوص خداکرم خان بهمئی است آمده است:

«شهید خان طلا»
 مردی از دیار کهکیلویه و بویراحمد
خداکرم خان بهمئی از بزرگان و خوانین عشایر ایل بهمئی (کهکیلویه و بویراحمد) بود. پدرش سرهنگ خان که رئیس ایل بهمئی بود، در زمان حیاتش به‌خاطر لیاقت و پاکدامنی خداکرم خان، ریاست ایل را به او واگذار کرد.


خداکرم خان در مدت کوتاهی آنچنان محبوب مردمان ایل بهمئی شد که مردم به او لقب «خان طلا» را دادند.


بعد از روی کار آمدن رضاشاه «خداکرم خان» که می‌دید چطور دست انگلیسی‌ها در غارت نفت مناطق جنوبی ایران باز شده و چطور انگلیسی‌ها به عشایر منطقه زور می‌گویند، عَلَم مخالفت با انگلیسی‌ها را برداشت. ابتدا چند بار به حکومت مرکزی از آزار انگلیسی‌ها شکایت کرد اما وقتی دید که دستگاه رضا قلدر نه تنها جانب انگلیسی‌ها را می‌گیرد، که سیاست تخته قاپو کردن اجباری عشایر منطقه را هم در پیش گرفته؛ خودش دست به کار شد.

 

علیه انگلیسی‌هایی که در منطقه عشایری آنها بودند وارد جنگ شد و حتی یکی از مهندسین نفت انگلیسی را هم اسیر گرفت. همین اقدام او کافی بود که رضاشاه دستور دستگیری او را بدهد.


به این شکل «خداکرم خان» به حکم حکومت رضاشاه در سال 1314 شمسی به زندان افتاد ولی بعد از مدتی و با کمک بزرگان ایل توانست از زندان فرار کند. با رسیدن به منطقه ‌این‌بار اما او همراه با عشایر منطقه بهمئی (کهکیلویه و بویراحمد) علیه حکومت رضاشاه قیام کرد. قیامی ‌که به شهادت او و 70 نفر از یارانش در تاریخ 23 بهمن 1316 شمسی توسط قوای حکومتی رضاشاه انجامید.


 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.