گروه: اخبار استان خبر: 138751 / تاریخ انتشار : 1398/7/29 ساعت : 12:20
در میزگرد صبح زاگرس مطرح شد

خیلی از کافی شاپ ها فضای سالمی برای بانوان نیستند/جانمایی برخی ادارات مبلمان شهری را بر هم زده است/باغ های آبشار یاسوج پر از قلیان است/بار منفی مکان های تفریحی برای بانوان بیشتر است+تصاویر

این پایگاه خبری بنا بر رسالتی که دارد میزگرد ویژه بانوان را برگزار کرده است میزگردی متفاوت با دو بانوی فعال فرهنگی و اجتماعی، بانوانی که هر کدام در رشته و تخصص خودشان نظرشان را در خصوص فضا و سیما و منظر شهر یاسوج بیان کرده اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، بانوان همیشه ثابت کرده اند که می توانند در مسائل مختلف استان و کشور تصمیم گیر باشند، بانوان در جمهوری اسلامی ایران در سرنوشت کشور خود تاثیرگذار هستندو همیشه ثابت کرده اند می توانند در خیلی از ماسئل صاحب نظر باشند.

این پایگاه خبری بنا بر رسالتی که دارد میزگرد ویژه بانوان را برگزار کرده است میزگردی متفاوت با دو بانوی فعال فرهنگی و اجتماعی، بانوانی که هر کدام در رشته و تخصص خودشان نظرشان را در خصوص فضا و سیما و منظر شهر یاسوج بیان کرده اند.

 

در ادامه مشروح گفتگوی صبح زاگرس با این دو بانوی کهگیلویه و بویراحمدی آمده است:

 

خدیجه رحمانی- کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و مشاور کودک و نوجوان است که  10 سال سابقه کار دارد و مدرس ملی نیز هست.

شیرین بانو زرین- در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مشغول کار است رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی  و رشته دیگر وی مدیریت اطلاعات سلامت از دانشگاه تهران است.

 

صبح زاگرس-به عنوان یک بانوی فعال  اجتماعی و فرهنگی در سطح شهر یاسوج نظر شما در خصوص فضای شهری از دیدگاه یک کارشناس بهداشت و درمان چیست؟

زرین- به صورت کلی شهرها به صورت دائم در حال توسعه هستند که توسعه جمعیتی یکی از این موارد است، من در خصوص شهر یاسوج مطلبی خواندم که تقریبا در سال 1349 از کازرون و استان فارس جدا شد و در سال 55 به مرکزیت استان نام گرفت گاهی برخی از  دوستان غیر بومی از من می پرسند که یاسوج به چه معنا است.

 

ظبق مطالعاتی که داشتم یاسوج در حقیقت به محلی می گفتند که یاس زیادی در آن  مکان رشد می کرد  همین طبیعت زیبایی که داشت به این نام نامگذاری شد.

 

شهر یاسوج از نظر من که یک کارشناس بهداشت و درمان هستم اینگونه است که آیا با توجه به فضایی که در شهر وجود دارد و مبلمان شهری، مکان یابی مراکز بهداشتی و درمانی به خوبی انجام شده است یا خیر؟ همه ما در سطح شهر هستیم و همیشه سه راهی بیمارستان شهید بهشتی  یاسوج را می بینیم که بار ترافیکی بسیار زیادی دارد و مشکلاتی را نیز ایجاد کرده است و گاهی رسیدن یک بیمار به این بیمارستان نیز مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می کند بیماری که گاهی چند ثانیه برایش از طلا با ارزش تر است.

این موارد را سال ها است که می بینیم حتی مکاتبات زیادی از طرف دانشگاه انجام شده اما انتظاراتی که برآورده نشده است و گاهی وجود تاکسی هایی که در درب بیمارستان هستند نیز یک معضل جدی است که باعث شده بیمارستان با کمبود پارکینگ مواجهه شود خودم گاهی می بینم که یک آمبولانس که بیمار به همراه دارد باید دقایق زیادی را پشت درب بیمارستان منتظر بماند یک خودرو که درست در مسیر آمبولانس پارک کرده است جا به جا شود، درست است که در بحث فرهنگ سازی کار کمی شده است اما می توانیم با استفاده از پلاکاردهای مختلف به شهر کمی نظم دهیم.

 

مورد دیگر از نظر من که کارشناس بهداشت هستم بیمارستان شهدای گمنام است که در قطب گردشگری شهر یاسوج قرر گرفته است جایی که محل عبور و مرور مسافران و گردشگران است. پارک کردن در مقابل این بیمارستان نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است بارها شده که همزمان که بیمار می خواهد پیاده شود یا همراه بیمار بیرون می رود شاهد تصادفاتی بودیم.

 

خدمات هیچ دستگاهی را نادیده نمی گیریم اما اگر به فکر پیشرفت شهر هستیم باید قبل از اینکه کاری صورت بگیرد یا ساخت و سازی انجام شود  نظر کارشناسان مختلف را جویا شوند  شاید بتوان خیلی از مشکلات را با این نظر خواهی حل کرد.

 

بیمارستان امام سجاد(ع) نیز دچار ترافیک شدیدی است که برای حل مشکل آن ساخت پل چهارم بشار در دستور کار قرار گرفت انتظار می رود هر چه سریع تر افتتاح شود به تلاش های بیشتری در این زمینه نیاز است .

 

صبح زاگرس-اکنون شما به عنوان یک روانشناس و کسی که سال های زیادی است با جوانان و نوجوانان کار می کند فضای شهری را برای این قشر چگونه ارزیابی می کنید؟

رحمانی- شما یک نگاه به آبشار بیندازیدف چند باغ است و چند قلیون در این مکان وجود دارد؟ گاهی با دوستانم به آبشار می روم می بینیم که درهمه باغ ها قلیان های با تنباکو میوه ای وجود دارد و سن این افراد که استفاده می کنند  15 تا 20 سال هستند این سوال نیز مطرح است اگر این جوان یا نوجوان 15 ساله به آبشار یاسوج نرود کجا برود، چه جای تفریحی برای این جوان و نوجوان وجود دارد.

 

کافی شاپ ها را هم می بینیم؛ مرکز بهداشت به جمع آوری قلیان  ها اقدام می کند بعد دوباره می بینیم که پس می دهند، اگر قانون است که جمع شوند پس چرا دوباره پس می دهند؟ چرا فلان باغ که فامیل فلان مسئول است با پارتی و آشنا بازی دوباره قلیان ها را راه اندازی می کند.

 

کافی شاپ ها در شهر یاسوج خیلی زیاد شده است، گاهی با جوانانی برخورد می کنم که می گویند با فلان دوستم همیشه کافی شاپ می رویم، کافی شپ جای تفریحی خوبی است اما گاهی نیاز است ما کافی شاپ هایی در شهر یاسوج راه اندازی کنیم که فقط مخصوص بانوان باشند تا اگر دو تا خانم خواستند به کافی شاپ بروند خیالشان راحت باشد که اگر از کافی شاپ بیرون آمدند و فردی از آشنایان آنها را ببیند نگوید چرا فلانی به کافی شاپی رفته که پر از مرد است.

 

وقتی قرار است جوانان به آبشار بروند چرا قلیان ها جمع نمی شود، جوانان که نمی توانند آبشار یاسوج نروند فضا باید سالم باشد نمی توانند کافی شاپ نروند اما این مکان ها باید سالم باشد.

چرا این تعهدات در باغ های تفریحی آبشار یاسوج وجود ندارد که نباید قلیان استفاده کنند اگر چنین تعهدی هست پس چرا قلیان  به راحتی عرضه می شود.

 

قبح برخی چیزها در آبشار یاسوج شکسته است گاهی می شنوم فلان موضع خیلی عادی شده است این اصلا خوب نیست، روزی شنیدم در آبشار یاسوج سوئیت هایی وجود دارد که اختصاصی هستند و فقط  به افراد اجاره داده می شود و ارهایی صورت ی گیرد که نمی توان بیان کرد، این ها همه آسیب است، من از نزدیک آسیب ها را می بینم.

 

باید مکان هایی باشد که اگر قرار است تفریحی باشد، این تفریح سالم باشد، با وجود درآمدهایی که آبشار دارد چرا جاده آبشار چنین وضعیتی دارد این موارد کجا هزینه می شوند.

 

صبح زاگرس- نظرتان در خصوص مکان های تفریحی ویژه بانوان در شهر یاسوچ چیست؟

رحمانی-شاید خانم ها بخواهند چند ساعتی با هم در کافی شاپ باشند چند ساعتی کنار هم کلاسی خود خوش باشند اما از اتفاقات بعد از آن ترس دارند، خانم ها در شهر یاسوج به جایی ویژه بانوان نیاز دارند ما در یاسوج جایی که جوانان و نوجونان ما بتوانند سرگرمی مناسب داشته باشند نداریم یا اگر داریم هم انگشت شمار است.

 

یک خانم از محیط خانه خسته شود و می خواهد کمی بیرون باشد اما متاسفانه هنوز این موضوع برای ما یک هنجار نشده است باید محیطی برای بانوان ایجاد شود که آسیب زا نباشد، جاهای تفریحی مناسب بانوان وجود ندارد اگر هم هست بار منفی آن بیشتر از مثبت آن است.

 

نکته مهم دیگر دیوارنگارهای شهر یاسوج است که باید از مطالب آموزشی نیز استفاده شود، 10 تا مطلب  دینی درج کنیم 10 مطلب روانشناسی در دیوارهای شهر درج کنیم که در کنار اگاهی دینی آگاهی تربیتی فرزندان و یا سایر موارد را نیز آموزش دهیم.

 

رسانه های استان نیز مقصر هستند همه دغدغه های رسانه های ما حوادث شده است، رسانه ها به سمت حوادث رفته اند نیاز است در این موضوع دقت شود.

 

صبح زاگرس-نظر شما در خصوص این موضوع یعنی نبود مکان ویژه برای بانوان چیست؟

زرین-در سطح دنیا و شهرهای دیگر اگر این نعمت گردشگری و فضای سبز و طبیعتی که استان دارد، در اختیار شهری دیگر بود بدون شک خیلی موفق بودند، جای دوری نمی رویم همین جاده آبشار یاسوج را بررسی می کنیم خیلی می تواند در اقتصاد استان موثر باشد من خودم بارها این انتقاد را به شهرداری و اعضای شورای شهر داشتم و دارم تا کنون ندیده ام یک برنامه رسانه ای با حضو این افراد برگزار شود میزگردی باشد یا مثلا جلسه ای ویژه برای رسیدگی به مکان های ویژه برای بانوان باشد.

 

چند وقت قبل خانم ابتکار معاون رئیس جمهور به یاسوج آمده بود، بانوان کارشناس در بخش های مختلف در جلسه ای با حضور خانم ابتکار شرکت کرده بودند  اما این جلسه فقط یک ساعت طول کشید و وقت نشد مسائل مهم مطرح شود.

 

ما موضوعات خیلی مهمتری در خصوص بانوان داریم که روی میزها مانده است حالا تفریح بانوان  به کنار، مثلا در مسیر آبشار گاهی  برخی از بانوان برای ورزش و تفریح پیاده روی می کنند اما در این مسیر دچار آزارهای زیادی می شوند در زمینه رسیدگی به رفاه بانوان در یاسوج خیلی ضعیف عمل شده است.

 

این شهر از نظر قومیتی خیلی حساس تر از سایر شهرهاست، نیاز است که شهرداری با  یک برنامه منسجم تری به مسئله بانوان و جوانان ورود کند سه سال است از عمر شورا می گذرد و من به عنوان یک کارشناس جزء انتظار داشتم یک بار هم که شده در خصوص مسائل بهداشتی و درمانی از امثال ما دعوت شود که برای وضعیت بهداشتی شهر از جمله زباله  ها از ما نظر خواهی کنند.

صبح زاگرس-طبق گفته روان شناسان، فضای شهری بر روی روحیه افراد تاثیرگذار است به نظر شما شهر یاسوج تا چه اندازه توانسته این روحیه را برای مردم ایجاد کند؟

رحمانی-موضوعات و مشکلات زیادی باعث شده است  که شهر یاسوج نتواند این روحیه را ایجاد کند، موضوع اول ترافیک بسیار سنگین در شهر است هر چند فرهنگ مردم نیز موثر است اما پارکینگ های ما جای مناسب نیستند، یاسوج به یک پارکینگ خوب نیاز دارد یاسوج محیط کوچکی است وجود پارکینگ مناسب می تواند در سلامت روان مردم تاثیرگذار باشد چرا که وقتی خودروی خود را در جایی پارک می کنید ممکن است دچار آسیب شود.

 

 فرهنگ رانندگی نیز باید افزایش پیدا کند در هر جایی که می بینیم پارک می کنیم گاهی نیاز است نیروی انتظامی نظارتش را بیشتر کند مثلا در میدان هفت تیر گاهی شاهد درگیری هایی هستیم که نیاز است خیلی سریع کنترل شوند. فرهنگ انجام خیلی کارها را اموزش دهیم رسانه های ما از افراد متخصص استفاده نمی کنند نیاز است که در صدا و سیما فرهنگ سازی شود.

 

همه می گویند فرهنگ رانندگی در یاسوج پایین است گاهی شاهد درگیری هایی در اثر همین بد رانندگی کردن هستیم که بچه و همسر در ماشین حضور دارند و شاهد این درگیری هستند این موضوع روی روحیه آنها تاثیردارد.اتفاقات زیادی پشت این چند دقیقه درگیری وجود دارد، ترسی که در این کودک ایجاد شده است همیشه همراه اوست و این کودک یاد می گیرد که همیشه باید با قلدری رفتار کند.

 

مثلا راننده خودرو در اثر پارک نامناسب یا هر دلیل دیگر جریمه می شود و بعد عصانیتش را در خانه بر روی همسر و فرزندش خالی می کند این مسائل عواقب زیادی دارد.

 

صبح زاگرس-به نظر شما مشکلاتی که در شهر وجود دارد و همه ما گاهی با آن دست و پنجه نرم می کنیم چیست؟ مشکلات کوچکی که می شود بر طرف شوند؟

زرین-یاسوج برای این قدر جمعیت ساخته نشده است زمان زیادی نیاز است این مشکل بر طرف شود اما مشکلات دیگری که وجود ارد عدم رعایت قوانین است مثلا در میدان جهاد کشاورزی تازه  چراغ  راهنمای رانندگی  گذاشته شده است نبود علایم راهنمایی برای دست اندازهای خیابان از دیگر مشکلات است، فردی که آشنایی ندارد و تازه وارد شهر شده با سرعت بر روی این دست اندازها رد و خودروی این فرد دچار خسارت می شود.

 

بلوار ابوذر شهر یاسوج را مثال می زنیم که بخشی از آن یک پیچ تند دارد و مسافر منتظر تاکسی است ماشین به دلیل داشتن سرعت زیاد به این عابر برخورد می کند، من خودم بارها شاهد تصادف با عابر پیاده شدم این موضوع را پیگیری کردم اما آنقدر از این اداره به آن اداره رفتم که خسته شدم.

 

هر کسی  که مسئول هر بخشی است موظف است مشکلات آن را برطرف کند، همه صنف ها در میدان هفت تیر جمع شده است نانوایی،  میوه فروشی، پارچه فروشی ، طلا فروشی  همه در مرکزی ترین بخش شهر است شهر یاسوج یک خیابان شده شصت متری تا هفت تیر و جهادکشاورزی کل شهر یاسوج این چند خیایان شده است.

 

چرا برای این افرادی که دست فروشی می کنند مکان مناسب ایجاد نشده است این افراد هم باید مخارج زندگی بدهند نیاز است مکانی ویژه دست فروشان باشد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.