گروه: اخبار استان خبر: 138602 / تاریخ انتشار : 1398/7/24 ساعت : 14:27
در همایش روز جهانی استاندارد مطرح شد

پیشنهاد 3هزار و 500 استاندارد بین المللی در کهگیلویه و بویراحمد/ راه منفعت مصرف کنندگان در کار تولید کنندگان است

سرپرست پژوهشگاه استاندارد ملی ایران گفت: استاندارد تنها به مصرف کننده توجه ندارد بلکه توجه دارد که در بخش تولید، تولید کنندگان از طریق تعریف استانداردهای علمی موفقیت هایی را در بازار کسب کرده و از طرفی محصولات آنها در بازار مصرف فورش بیشتری داشته باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ صبح امروز به مناسبت روز جهانی استاندارد و همچنین فرا رسیدن هفته استاندارد با حضور مسوولان و مدیران استانی و سرپرست پژوهشگاه استاندارد ملی ایران برگزار شد.

 

مدیر کل استاندارد استان با تبریک  فرا رسیدن روز جهانی استاندارد و هفته ملی استاندارد، بیان کرد: در طول یک سال گذشته صدور ۶۹ فقره استاندارد برای کالاها و محصولات، یک فقره استاندارد بین المللی، ۱۳ هزار ۵۰۰ ساعت آموزش برای همکاران، ۹ هزار بسته ترویجی بین مخاطبان و دانش آموزان، ۱۰۰ فقره پروانه صادر شده، ۱۵۷۹ مورد بازدید در حوزه رعایت استانداردها، ۴۷۷ فقره آزمون نمونه از بازار استان انجام شده،  از طرفی ۱۲۰۰ جایگاه ناظر در جایگاه های سوخت، و برای  ۱۵ آزمایشگاه همکار، پروانه صادر شده است.

 

 
وی افزود: در روزهای اخیر استاندارد سازی تمامی جایگاه های سیلندر پرکنی استان که برای  هر سه واحد سیلندر پرکنی پروانه استاندار آنها صادر شده است.
 
 
رحمتی بیان کرد: از همکاران اداره استاندارد استان تقدیر و تشکر داشته زیرا کار انقلابی و جهادی انجام داده است، و در استان در جشنواره شهید رجایی رتبه اول در گروه زیربنایی، و در کل استان در مجموعه نمرات دستگاه به عنوان دستگاه سوم انتخاب شدیم، کسب این موفقیت ها در شاخص های  با 30 درصد چارت نیروی انسانی بوده است.
 
 
در ادامه مراسم  ریاست دانشگاه آزاد یاسوج  با اشاره به فرا رسیدن ایام اربعین حسینی و هفته استاندارد، گفت: مقدمه خداشناسی، معرفت شناسی بوده و باید در خلقت آفرینش تفکر کرد و در این مورد صاحب خرد به تحقیق و پژوهش پرداخته است، در این خصوص اولین آیات نازل شده بر پیامبر بر تعلیم و تربیت و اندیشه و تفکر بوده است.
 
 
جانی پور بیان کرد: انسان تمام طبیعت را مسخر خود کرده است و تسلط آن به واسطه کار علمی بوده است،در شرایط حاضر نباید لحظه ای از تحقیق و پژوهش عقب بیفتیم زیرا همت تمام جوامع بر علم و پژوهش بوده و در شرایط حاضر رقابتی در  این خصوص در دنیا وجود دارد، در ایران و در چهل ساله دوم انقلاب جهش عظیمی در علم به وجود آمد و همه کاستی های دوران پهلوی را جبران شده است. 
 
وی افزود: در خیلی از علوم دچار روزمرگی شده و کمتر شاهد بزرگان علمی در حوزه علوم انسانی بودیم که حضور چهره‌ای مانند امام (ره ) و رهبر انقلاب این خلاء را جبران کرده است.
 
 
وی بیان کرد: تمام نامگذاری های رهبر انقلاب در سال های مختلف  تاکید بر علم بوده که سبب پیشرفت و جهش های مختلف در کشور بوده است.
 
 
 
جانی پور گفت: در استاندارد همت باید بر این باشد که وحدت رویه باشد و استاندارد یک نظم ثابت بوده که بدون علم و پژوهش امکان پذیر نیست، برای ایجاد وحدت روحیه توجه و توسعه مد نظر است.
 
 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج بیان کرد:  دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک نهاد مولود انقلاب نقش اثر گذاری در حوزه علم داشته که قریب ۵ میلیون فارغ التحصیل در این دانشگاه  شده است، از طرفی زمانی که طالبان علم مشتاق علم بودند و ظرفیت دیگر دانشگاه تکمیل شد، دانشگاه آزاد به وسیله بزرگان و امام (ره ) احداث شد، تا بتواند نیازهای علمی را پاسخ گوید.
 
 
وی با اشاره به  ظرفیت های دانشگاه آزاد گفت: در استان بیش از ۱۴ رشته دکتری، ۷۵ رشته کارشناسی ارشد وجود  داشته و این دانشگاه دارای امکانات فیزیکی و زیرساخت ها و تجهیزات کم نظیری است، که دو دستگاه در این دانشگاه  بیش از ۱۴ میلیارد قیمت دارد، بنابراین دانشگاه آزاد تاکیدات آن بر کیفی سازی و ایجادسامانه آزمایشگاهی همکار آزاد ( سامانه ساها)  که تمام تحقیقات یکپارچه شود و طبق بند ۴ شورای عالی ملزم بر استاندارد سازی تحقیقات شدند.
 
 
جانی پور افزود: در گذشته پایان نامه ها که نوشته میشد مشکلاتی برای جامعه ایجاد میکرد که این سامانه  سبب شده موضوعات تکراری نباشد، از طرفی موضوعات طرح شده بر اساس تحقیقات هدفمند و حل معضلات جامعه باشد، در همین راستا پایان نامه ها و تحقیقات جهت دهی می شود و در راستای تعامل مشترک با اداره استاندارد استان تفاهمنامه برای مشارکت در تهیه، تدوین و تحقیق پیرامون موضوعات داخلی و بین المللی بوده است که بتوان نقش در جامعه ایفا کرد.
 
 
وی افزود: یکی از چالش های در حوزه تولید توزیع مصرف این است که استاندارهای حداقلی وجود دارد، بنابراین آزمایشگاه همکار استاندارد با سازمان استاندار استان افتتاح خواهد شد و تمامی امکانات برای طرح های پژوهشی برای کیف سازی محصولات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 

 

در ادامه مراسم مدیریت منابع توسعه منابع استانداری گفت: در هفته استاندارد در نگاه اول تصور بر این است که استاندارد در خدمت مصرف کنندگان است، اما با توجه به اجرای قوانین همه مراحل تولید طرح، کیفیت تولید و نظام تولیدی را در برگرفته، بنابراین  راه منفعت مصرف کنندگان در کار تولید کنندگان است.

 

صفایی نیا در خصوص ضرورت وجود استاندارد بیان کرد: از جمله دلایل وجود استاندارد در یک مثال ساده اگر استانداردهای مواد غذایی در‌ حوزه تولید و مصرف و یا توزیع رعایت نشود، مشکلات مختلفی برای جامعه به وجود خواهد آمد.

 

وی افزود: در چند روز های اخیر اداره استاندارد میزبان نشست استاندارد کشوری بودند که سبب تحولات و خدمات خوبی برای استان شد

صفایی نیا در خصوص همکاری اداره استاندارد با دانشگاه آزاد بیان کرد: از رهاورد همکاری دانشگاه و اداره استاندارد، این است که علم در میدان عمل آمده و متناسب با نیازهای جامعه وارد شده و کیفیت های کالاها علمی شود.

 

وی در پایان گفت: امروز ضرورت دارد برای رسیدن به توسعه پایدار در سطح عمومی و دستگاه هایی اجرایی،  رسانه ها و فضای مجازی به کمک و یاری اداره استاندارد برای معرفی نمونه ها و الگوهای  موفق استان کمک ‌کار باشند.

 

در ادامه مراسم سرپرست پژوهشگاه استاندارد ملی ایران گفت: امروز رویکرد پژوهشگاه کشور استفاده از دانش های بین المللی بوده که این موضوع باید توسط دولت ها، مجلس و مراکز علمی مد نظر باشد.

 

انصاری بیان کرد: در کشورهای مختلف دنیا توجه به اختصاص سهمی از تولید ناخالص ملی در امر پژوهش علمی و به کارگیری در استانداردها مد نظر بوده که این موضوع در آلمان، چین، کره جنوبی، ژاپن، وجود دارد، سهم ایران در اختصاص بخشی از تولید ناخالص ملی در این امرو کمتر از نیم درصد بوده است، که با تعاملات مختلف با دولت درصدد هستیم سقف آن افزایش پیدا کند.

 

وی بیان کرد: توجه به امر استاندارد در قالب روش های نوین علمی روز دنیا و عبور از روش های سنتی سبب باز شدن افق های جدیدی از موفقیت در جامعه خواهد شد.

 

انصاری گفت: استاندارد تنها به مصرف کننده توجه ندارد بلکه توجه دارد که در بخش تولید، تولید کنندگان از طریق تعریف استانداردهای علمی موفقیت هایی را در بازار کسب کرده و از طرفی محصولات آنها در بازار مصرف فورش بیشتری داشته باشد.

 

سرپرست پژوهشگاه استاندارد ملی ایران در ادامه افزود:  چند مورد از اهداف استانداردسازی، این بوده با فراهم شدن شرایط  سازمان ها مدیریت اثربخش برای خلق دانش داشته ، از طرفی سبب ارتقای دانش سازمانی برای ارزیابی واحدهای تولیدی است.
 
 
انصاری عنوان کرد: امروز مبنای جدیدی در ارزیابی ها وجود دارد در این خصوص استاندارد های مورد انتظار در دنیا مطرح است، این مقوله  یعنی چگونه می توان ایده های علمی افراد را به استاندارد و استفاده در صنعت به کارگیری کرد.
 
 
 
وی افزود: پیاده سازی نگاه استاندارد متناسب با دانش روز دنیا در یک مورد تجاری سازی، تسهیل آن و شفاف سازی و کاهش زمان بری در حوزه تولید برای کسانی که ایده دارند مطرح است.
 
 
 
انصاری در پایان گفت: بر طبق قانون جدید نظام استاندارد  باید مدیریت جامع علمی استاندارد در استان اجرا شود، از طرفی ۳۵۰۰ استاندارد بین المللی در استان پیشنهاد شده که اتفاق در این استان است.

 

در این مراسم سرپرست  پژوهشگاه استاندارد ملی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار این پایگاه خبری مبنی بر جایگاه  استفاده از روش های نوین علمی در استانداردها در استان، عنوان کرد: در این استان با توجه به انعقاد تفاهمنامه بین سازمان استاندارد و دانشگاه آزاد به نوعی نشان دهنده این است که این استان عزم دارد  در راستای استاندارد گامی های علمی بردارد و با توجه به پتانسیل های این استان  استقرار نظام دانش  در این استان می تواند به وجود آمده و استقرار نظام دانش از این استان با پیشنهادی به سازمان ملی استاندارد داده شود.

 

وی افزود: با توجه به نیروی انسانی محدود در سازمان استاندارد استان فعالیت خوبی در طول یک سال گذشته در مقاسه با استان ها دیگر در حوزه تطبیق با استانداردهای بین المللی انجام شده است، که همنی موضوع سبب موفقیت در جشنوار لی شهید رجایی شده است، بنابراین این فعالیت ها باید ادامه داشته واز طرفی مسوولان استانی مورد تشویق و حمایت قرار گیرد.

 

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/

 

 

 

 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.