گروه: اخبار استان خبر: 138601 / تاریخ انتشار : 1398/7/24 ساعت : 10:56
سود باغداران در جیب دلالان

چکمه ستبر دلالان بر گردن نحیف باغداران/فروش اجباری سیب سی سخت با پایین ترین قیمت/دلال: همینه که هست، نفروشید با برف امسال میاد پایین!

نبودن سرخانه مناسب جهت انبار کردن میوه در سی سخت باغداران را متحمل ضررهای فراوان کرده از طرفی مستعجر که می آید می گوید:«همینه که هست، اگر سیبت را به قیمت که من می گویم نفروشی روی درخت می ماند و با برف زمستان پایین می آید.!»

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سی سخت شهری در 35 کیلومتری شمال غرب یاسوج و مرکز شهرستان دنا استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است، شهر توریستی سی سخت با جاذبه های گردشگری فراوان و باغات انبوه  میوه به عنوان قطب تولید سیب در جنوب کشور محسوب می شود.

 

روستاهای اطراف این شهر یعنی تل سیاه، کوخدان، سرمور، دهنو، بیاره، کریک و امیرآباد که در فاصیه 2 الی 10کیلومتری از مرکز سی سخت واقع شده اند، با تولید انواع میوه سردسیری در حجم بالا سهم بسزایی در چرخه اقتصادی و اشتغالزایی در استان دارند بطوریکه تنها در این 4 روستای تل سیاه، کوخدان، سرمور، دهنو سالیانه بالغ بر 12هزار تن انواع میوه اعم از سیب، هلو، آلو،انگور وگردو تولید و وارد بازار مصرف می شود.

اکنون باغداران و کشاورزان سی سخت و روستاهای اطراف آن با معضل وجود دلالان و واسطه ها همچنین عدم عرضه مستقیم محصولات باغی دست و پنجه نرم می کنند.

خبرنگار سفیر دنا در خصوص بررسی مشکلات باغداران سی سخت در فصل برداشت میوه با چند تن از کشاورزان به گفتگو پرداخته و این معضل را از زبان باغداران تحلیل می نماید.

یکی از باغداران روستاهای اطراف سی سحت، باتوجه به فرا رسیدن فصل برداشت سیب گفت: به دلیل عدم وجود بازار میوه وتربار مناسب در استان جهت عرضه محصولات و حجم بالای تولید سیب در این منطقه، باغداران به ناچار به دلالان و واسطه ها روی می آورند و مجبوراند با شرایط دلال کنار آمده و محصول خود را حتی پایین تر از نصف قیمت مصرف به آنان بفروشند.

باغدار سی سختی به کم بودن زمان برداشت سیب در سی سخت اشاره کرد و گفت: به دلیل عدم ماندگاری بالای میوه و نبودن سرخانه جهت انبار کردن میوه در شهر سی سخت، باغداران همه ساله متحمل ضررهای فراوان می شوند، از طرفی مستعجر که می آید می گوید «همینه که هست، اگر سیبت را به قیمت که من می گویم نفروشی روی درخت می ماند و با برف زمستان پایین می آید.»

وی به بالا بودن هزینه های تولید ونگهداری میوه اشاره و عنوان کرد: بعضی از سموم کشاورزی با قیمت 260 و450هزار تومان در بازار آزاد به فروش می رسد در صورتی که مسوولین جهادکشاورزی می تواند با مدیریت صحیح این سموم و کودهای کشاورزی را بی واسطه و به صورت مستقیم به دست باغداران برسانند.

 

این باغدار سی سختی گفت: مسولین جهادکشاورزی استان و شهرستان با برنامه مدون و مدیریت شده با همکاری تعاونی ها می توانند به صورت تضمینی میوه را از باغداران خریداری و با نگهداری در سردخانه های استانهای مجاور وعرضه به موقع آن در بازار کمک شایاتی به کشاورزان و باغداران سی سخت و روستاهای اطراف کنند.

 

باغداری دیگری به لزوم همکاری دولت با باغداران شاره کرد و گفت: باتوجه با اینکه کشور ما یکی از صادر کنندگان اصلی میوه بخصوص سیب است، دولت محترم می تواند با مدیریت صحیح واردات سیب در شب عید را کنترل کند و همچون سنوات گذشته با صادر کردن سیب به کشورهای همسایه و جلوگیری از واردات سیب به کشور، کشاورزان را یاری کند.

 

این تولیدکننده عمده سیب به پایین بودن نرخ سیب در هنگام فروش توسط باغدار و بالا بودن قیمت آن در هنگام خرید توسط مصرف کننده اشاره و خاطرنشان کرد:بیشترین ضرر را باغدار متحمل می شود، بطوریکه در شب عید سال 97 سیب هرکیلو 9هزار تومان در بازار به فروش می رسید در صورتی که همین سیب در فصل برداشت یک چهارم این قیمت توسط دلال خریداری می شود.

 

وی اضافه کرد: دراین بین کمترین سود و بیشترین زحمت سهم باغدارن می شود، که مسوولین می توانند با حذف دلال و واسطه به افزایش سود باغدار و افزایش قدرت خرید مردم کمک کنند.

 

یکی دیگر از باغداران سی سختی در این خصوص گفت: عدوم وجود صنایع تبدیلی از قبیل کارخانه آبمیوه گیری و کمپوت سازی همچنین عدم وجود سرخانه در سی سخت و نبودن خرید تضمینی و عدم اطمینان از فروش میوه توسط باغدار باعث هجوم دلالان در سی سخت و حومه آن در فصل برداشت میوه می شود.

 

شهروند و باغدار سی سختی با بیان اینکه کشاورز از فروش بی دغدغه و مطمئن محصول خود اطمینان خاطر ندارد افزود: یکی دیگر از مشکلات پیش روی باغداران در فصل برداشت، عدم همکاری مسئولین حمل و نقل جاده ای و شرکت های بیمه جهت بیمه کردن وانت های "نیسان" حمل کننده میوه بوده که همه ساله با بروز حوادث رانندگی به نوعی باعث خسارات به باغداران می شود.

 

وی رسیدگی مسوولین ذیربط در خصوص ثبات بازار را خواستار شد و گفت: در سال 1394 ما سیب را به قیمت هرکیلو 1400تومان روی درخت می فروختیم، این در صورتی است که سال گذشته به قیمت هرکیلو 2500 تومان فروخته شد که به نسبت خوب بود ولی اکنون در سال جاری باتوجه به افزایش قیمت ابزارآلات کشاورزی و انواع سموم و کودها، در بهترین حالت هرکیلو سیب به مبلغ 1500تومان در باغ قیمت گذاری شده است در حالی که زحمت سالیانه یک باغدار با وجود عوامل طبیعی مثل بارش تگرگ و سرمازدگی و انواع آفت بیش از این مقدار خواهد بود.

انتهای پیام/د

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
سهیل
1398/7/24 - 13:44
سلام خداوکیلی اگه در جهتد کشاورزی رو ببندند هیچ اتفاقی نمی افتد.پس چرا کسی به داد کشاورز نمی رسه
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.