گروه: اخبار استان خبر: 138460 / تاریخ انتشار : 1398/7/21 ساعت : 17:59
روایتی تلخ از مهاجرت های پرتکرار:

مهاجرت، تراژدی روستاهای کهگیلویه و بویر احمد+ فیلم و تصویر

حکایت مهاجرت مردمان روستانشین در کهگیلویه وبویراحمد چنان تلخ است که آمار مهاجرت در روستاهای این استان گواه روشن این ادعا است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385 تعداد روستاهای استان کهگیلویه وبویر احمد 1504 روستا معرفی شدند که شهرستان کهگیلویه با 421 روستا پس از شهرستان بویر احمد بیشترین روستا را در این استان داشت.

اما این روز ها حال و هوای روستاهای کهگیلیویه همانند سایر کشور خوب نیست و مهاجرت به شهرهاریا، روستاها را به متروکه ای تبدیل کرده است.

یکی از روستاهای کهگیلویه، روستای بلوچستان شوتاور است که از توابع بخش چاروسا است.این روستا در دهستان طیبی سرحدی غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۵ نفر (۲۸خانوار) بوده‌است.

در سال 95 این آمار به 21 نفر در روستا رسید و هم اکنون در روستای بلوچستان شوتاور هیچکس زندگی نمی کند و برخی از خانه ها و حتی مدرسه ابتدایی آن نیز تخریب شده است.

عوامل زیادی باعث مهاجرت روستانشینان به شهرها شده است که از مهمترین آن ها می توان به کیفیت آموزش ،امکانات بهترو بیشتر، افزایش آگاهی جوانان نسبت به شهرها، روابط اجتماعی، گذران اوقات فراغت جوانان در شهرها اشاره کرد.

البته این روزها افزایش قیمت اجاره بهای مسکن و افزایش بیکار در شهرها به معضلی تبدیل شده که روستانشینان را به بازگشت به روستاها و به اصطلاح مهاجرت معکوس ترغیب می کند.

ناگفته نماند که نقش مسئولین در این زمینه نیز نباید نادیده گرفته شود و مسئولین میتوانند با بهبود شرایط روستا و افزایش خدمات در زمینه های آب، برق، گاز و مدرسه روستا نشینان را تشویق به ماندن در روستاها کرده و با تسهیل شرایط کاری در زمینه های صنایع دستی،دام پروری،کشاورزی و مواردی از این دست به رونق اقتصادی روستاها نیز کمک کنند.

تصاویر تکمیلی:

 
 
 
 
 
 
 
 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.