گروه: اخبار استان خبر: 138313 / تاریخ انتشار : 1398/7/18 ساعت : 09:20
یادداشت:

آقای رئیس جمهور، به سوگندتان در مجلس پایبند باشید

رئیس جمهور محترم به استناد همین قانون اساسی خود را کاندید و از همین فیلتر شورای نگهبان گذشتند، چه شده که حالا بعد از ۶ سال یادشان آمده که وجود شورای نگهبان ضرورتی ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، روز گذشته و در جلسه هیئت دولت آقای روحانی مطالبی را بر علیه شورای نگهبان مطرح کرد که این سخنان از وی به عنوان یک حقوق دان که تمامی پست های مدیریتی کلان ملی را طی کرده است را متعجب می شود.

 

اما در رابطه با بیانات روز گذشته رئیس جمهور ذکر چند نکته به اختصار یاد آوری می شوم که: آقای رئیس جمهور گفتند در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی که هیچ گونه نظارتی وجود نداشت یکی از بهترین ادوار مجلس شورای اسلامی بوده است.

 

جناب روحانی مصداقاً نگفتند این ارزیابی را از کجا آوردند، انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۴ اسفند سال ۵۸ برگزارگردید، و این درحالی بود که هنوز نهادهای مدنی شکل نگرفته بود ،دسته جات سیاسی  و مواضع انها مشخص نبود وهمه متابعت خود را به نظام اعلام می کردند، در عین حال امام (ره) مواظبت کامل کردند انحرافی صورت نگیرد و همه به صراحت وفاداری خود به  امام و نظام جمهوری اسلامی را اعلام می کردند.

 

رئیس جمهور محترم به استناد همین قانون اساسی خود را کاندید و از همین فیلتر شورای نگهبان گذشتند، چه شده که حالا بعد از ۶ سال یادشان آمده که وجود شورای نگهبان ضرورتی ندارد.

 

 آقای روحانی در آغاز دوره ریاست جمهوری خود در مجلس شورای اسلامی به قرآن کریم سوگند یادکردند که حافظ اسلام و آرمان های انقلاب اسلامی و قانون اساسی باشند، به نظر می رسد رئیس جمهور یا فراموش کرده اند همان رئیس جمهوری هستند که دوبار در خانه ملت و در مقابل نمایندگان مردم به قرآن مجید سوگند یادکردند که حافظ همین قانون اساسی باشند که ساختار و محتوای آن اسلامی و با رای ملت تائید شد.

 

براساس اصول ۹۴ الی ۹۹ قانون اساسی که  آقای روحانی براساس آن رئیس جمهور شدند و دوبار به آن قسم خوردند حافظ و نگهبان آن باشند، وظایف شورای نگهبان به صراحت آمده است؛ یکی از وظایف اصلی شورای نگهبان نظارت برانتخابات رئیس جمهوری ،خبرگان رهبری ،مجلس شورای اسلامی و همه پرسی است و براساس اصل ۹۸ تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است که تفسیر همین شورا از نوع نظارت بر انتخابات، نظارت استصوابی است تا شورای نگهبان از ورود عناصر آلوده به ارکان تصمیم گیر نظام که خون بهای چندین هزار شهید و جانباز است جلوگیری کند.

 

در شرایطی که آمریکا و همه دنیای استکبار تمامی تلاش خود را معطوف سرنگونی انقلاب اسلامی کرده اند و به صراحت هم اعلام می کنند، و در بحبوحه تحریم های ظالمانه آمریکا وجنگ اقتصادی علیه ملت و فشار اقتصادی که بر مردم وارد می شود از رئیس جمهور انتظار می رود، ضمن دعوت همه ملت به حفظ وحدت و همبستگی و رسیدگی موثر به مشکلات  انها بر رعایت قانون و قانون گرایی اصرار و در جهت منافع ملی حرکت کند نه اینکه ضمن حرمت شکنی ساختارهای قانونی کشور بر طبل بی قانونی بکوبد و نقش اپوزیسیون داخل نظام را به عهده بگیرد.

 

امیداست هرچه سریعتر ضمن تصحیح سخنان خود وفاداریش را به قانون اساسی اعلام کند اگر چه مردم هوشیار و از بصیرت بالایی برخوردارند و برای حفظ این نظام از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.

 

یادداشت: محسن رحمانی پور- فعال سیاسی و فرهنگی شهرستان لنده

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.