گروه: اخبار استان خبر: 138256 / تاریخ انتشار : 1398/7/17 ساعت : 12:47
ولنگاری زیر پوست شهر؛

تفکرات مک دونالدی در خیابان های پایتخت طبیعت ایران/چرا کسی حاضر نیست با خانواده به کافه برود؟

افزایش روزافزون تعداد کافه ها در شهر یاسوج و پیش رفتن آن با تفکرات خاص و ایجاد فضایی متفاوت و خاص از اصل کافه داری، زمینه ساز ایجاد آسیب های اجتماعی بسیاری در شهر یاسوج شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،شاید برای همه  ما رفتن به یک کافی شاپ حتی المقدور یک یا چند بار تنهایی و یا حتی با دوستان هم اتفاق افتاده باشد و چیزی پیش پا افتاده برای همه ی ما باشد.

 

فرهنگ رفتن به کافه و یا کافه داری در همه جای جهان مرسوم بوده و هرشخص و گروهی با یک روند خاص و یک فرهنگ خاص در اجرای کافه داری کار خود را به جلو می برد، شاید بشود گفت از قدیم الایام  تاکنون مک دونالد یکی از مهمترین کافه های زنجیره ای در سراسر جهان بوده و هم اکنون هم نیز برای خود خود نمایی می کند.

 

کافه ها و معمایی که هنوز در ذهن ها باقی است

هدف این گزارش تعریف و تمجید از کافه داری و کافه داشتن و یا رفتن به کافه نیست، بلکه نشان دادن یک معضل جدید در شهر یاسوج یعنی نبود نظارت بر کافه دارها است.

شاید برخی در ابتدای این مطلب،این گزارش را یک گزارشات تخریبی در راستای کافه داری بدانند، اما اصل موضوع وجود فرهنگ های ناصحیح ، بدعت های غلط و بعضاً غربی در کافه ها و دور شدن این مکانهای دور هم نشینی از فرهنگ صحیح و  افتادن در خطرات جبران ناپذیر است.

 

به عنوان مثال در شهر کوچک یاسوج که قدمتی 50ساله دارد شاید به اندازه شهر شیراز که قدمتی بزرگ در تاریخ دارد، تعداد کافه  قهوه خانه های آن از نظر تعداد با شهر یاسوج برابری بکند، که این موضوع به نوبه خود یک آسیب اساسی در این شهر کوچک قلمداد می شود.

 

امروز متأسفانه بسیبار ی از مشکلات فرهنگی و حتی اخلاقی از بستر برخی کافه ها به بیرون درز می کند که همین موضوع نام کافه ها و یا حتی قهوه خانه ها را در ذهن بسیاری از مردم جامعه بد جلوه داده است.

 

آیا شما با خانواده به کافه می روید؟!

آنچه امروز در بسیاری از کافه های شهر یاسوج می گذرد و حتی بسیاری از کافه داران نیز به آن اذعان کرده و آن را گواهی می دهند، مشکلاتی از قبیل بد اخلاقی،آسیب های فرهنگی و حتی موارد دیگر در کافه ها بوده که بسیاری از کافه داران به دلیل حفظ بازار هدفشان مجبور به پذیرش آن از سوی مشتری هستند.

 

در بستر جامعه نیز مردم با رفتن به کافه اما به صورت انفرادی مخالف نیسند اما آمار کلی نشان میدهد که بیشتر مردم با رفتن خانواده ها به این کافه ها مخالف هستند و شاید اندک شخصی برای نشان دادن روی دیگر کافه ها خواهان رفتن با خانواده به این مکان ها باشد.

 

با کمی جستجو در بستر جامعه وشهر خواهیم دید که بیشتر جوانانی که خودشان اهل کافه رفتن هستند نیز مخالف حضور خانواده ها به کافه ها هستند واین موضوع را یک آسیب جدی برای جامعه می دانند.

 

بازی دو سر باخت در بستر جامعه

اما در گزارش زیر صحبت های برخی از جوانان را می شنویم که خودشان نیز علی رغم رفتن به کافه و قهوه خانه نیز با این شیوه مخالف بوده و خواهان فرهنگ سازی در این مسئله هستند.

 

اتابک که خودش در یکی از کافه ها نیز  مشغول به فعالیت بوده از مشکلات، معضلات و حتی بسیاری از ولنگاری ها در کافه ها سخن به میان آورد و گفت: متأسفانه امروز فضایی که در بسیاری از کافه ها حکمفرماست و ما هم به عنوان کافه دار فعالیت می کنیم، قبول نداریم، اما ناچارا مجبوریم برای حال مشتری و مشتری مدار ی آنها را به خود تحمیل کنیم.

 

وی فضای کافه ها را فضای مناسبی در برهه کنونی برای خانواده و فرزندان آن ندانست و افزود: متأسفانه امروز فرهنگی غلط در کافه  ها آن هم در شهر یاسوج حکم فرما شده که اگر به این مسئله توجه کافی نشود در آینده نزدیک می تواند خطرات زیادی را در زمینه های اخلاقی و آسیب های اجتماعی به جا آورد.

 

این کافه دار جوان ادامه داد: به عنوان مثال در شهر کوچکی مانند یاسوج بیش از 200کافه وجود دارد که همین مسئله خود نوعی بدعت و خطر محسوب می شود و بیشتر کافه ها جای عشق بازی های دو سه روزه بسیاری از جوانان شده که نوعی بدعت غلط در شهر عشیره ای مانند یاسوج است.

 

یکی دیگر از شهروندان یاسوجی که به عنوان یک جوان دانشجو امروز در این شهر مقیم است،گفت: اصل ماجرای کافه داری و یا حتی قهوه خانه داری که به عنوان مکانی برای صفا و مروت و لوطی گری محسوب می شود، امروز در یاسوج جایگاهی ندارد.

 

تفکرات مک دونالدی در کافه های پایتخت طبیعت ایران

سامان با بیان اینکه امروز فرهنگ کافه داری و حتی قهوه خانه داری در شهر یاسوج به سبک غربی و یا همان مک دونالد اداره میشود، ادامه داد: یک فرهنگ قدیم در قهوه خانه داری در جامعه حاکم بود ،که همه کسانی که به قهوه خانه می رفتند با ذکرهای خاص وارد میشدند و در ادبیات خود صفا و ادب را خلاصه می کردند.

 

وی با بیان اینکه امروز فضای کافه ها و حتی قهوه خانه های شهر یاسوج به سمت دوست خانه پیش رفته و معضلات زیادی را برای جامعه ایجاده کرده است، ابراز داشت: متأسفانه امروز خانواده های زیادی از داشتن یک محیط سالم از جمله کافه ها برای گذارندن اوقات فراغت خود بی بهره اند.

 

سامان در ادامه بیان کرد:به عنوان یک جوان امروز به کافه میروم اما در بدو ورود و چند لحظه نشستن این فضا برای من یک کابوس می شود که این مسئله مهم که یک آسیب جدی برای جامعه محسوب می شود بسیار نگران کننده است.

 

اما در آخر آنچه باید بدانیم این است که مـتأسفانه امروز بسیاری از کسانی که به دنبال تزریق مسائل شبه فرهنگی هستند به صورت چراغ خاموش به دنبال تزریق مسائل غربی در بستر جامعه به جوانان هستند که این موضوعات با فرو نشاندن مسائل دیگر در آینده سبب آسیب های جبران ناپذیر به جامعه خواهد شد که رشد پلکانی طلاق، اعتیاد و حتی ولنگاری در بستر جامعه نیز نوعی از این فرهنگ ناصحیح محسوب می شود که از دل برخی از کافه ها و قهوه خانه ها درز کرده است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 11 نظر
بهار
1398/7/18 - 13:28
کافه مکانی دنج برای گذراندن لحظاتی آرام است
rateup 0
 ratedown 0
علی
1398/7/18 - 13:30
نظارت ها باید بر کافه ها بیشتر شود، خصوصا اینکه در برخی از آنها شاید مشروبات الکلی به فروش برسد
rateup 0
 ratedown 0
قادر
1398/7/18 - 13:31
افزایش روز افزون کافه ها اگر بدون نظارت باشد، با خود آسیب هایی خواهد داشت.
rateup 0
 ratedown 0
داریوش
1398/7/18 - 13:32
در کنار آسیب کافه ها، نبود شغل و روی آوردن به کافه داری قابل تامل است، مسوولان به فکر باشند
rateup 0
 ratedown 0
صداقتی
1398/7/18 - 13:33
گزارش خوبی تهیه شده
rateup 0
 ratedown 0
علی
1398/7/18 - 13:33
حتما باید اتفاقی بیفتد تا نظارت باشد
rateup 0
 ratedown 0
ناصر
1398/7/18 - 13:34
هیچ کس منکر آسیب های فزاینده کافه ها نیست، اما آیا قانون یا منشوری در این زمینه وجود دارد که کافه دارها ملزم به رعایت آن باشند
rateup 0
 ratedown 0
ناصر
1398/7/18 - 13:35
فضای کافه ها نباید به گونه ای باشد، که افراد در آن احساس ناامنی کنند
rateup 0
 ratedown 0
ناصر
1398/7/18 - 13:36
واقعا آیا خانواده ها با این وضعیت تمایلی برای حضور در کافه ها دارند؟
rateup 0
 ratedown 0
صادق
1398/7/18 - 13:37
امور صنفی، نهادهای فرهنگی باید در این زمینه قانونی جهت نوع فعالیت کافه دارها مشخص کنند
rateup 0
 ratedown 0
شیروان
1398/7/18 - 13:41
در کنار همه ظرفیت ها برای ایجاد سرگرمی، به تازگی وجود کافه ها جایگزین دیگر موضوعات شده است، و در این خصوص باید بررسی علمی شده که چرا تمایل برای حضور در کافه ها افزایش پیدا کرده است.
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.