گروه: اخبار استان خبر: 138141 / تاریخ انتشار : 1398/7/13 ساعت : 21:41
آنچه در نشست بررسی مسائل صنعت آب و برق استان مطرح شد:

برق رسانی به روستاهای بالای10خانواری در کهگیلویه وبویراحمد/اجرای سد خرسان و غرق شدن 16 روستا با 5هزار نفر جمعیت/روشنگری تاج گردون از انتقال آب سد کوثر به برخی استان ها+فیلم و تصاویر

امروز در سفر وزیر نیرو به استان کهگیلویه وبویراحمد و پس از افتتاح و کلنگ زنی طرح های مختلف در نشست بررسی مسائل صنعت آب و برق در این استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، امروز در سفر وزیر نیرو به استان کهگیلویه وبویراحمد و پس از افتتاح و کلنگ زنی طرح های مختلف در نشست بررسی مسائل صنعت آب و برق  در این استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت..

در ابتدای این جلسه راهزادی از عدم وجود نیروگاه در استان صحبت کرد که با واکنش وزیر نیرو مواجهه شد و گفت: گفتن این کمبود ها وظیفه شما نیست شما قرار نیست به جای نماینده ها صحبت کنید.

اردکانیان گفت: اینکه شما به من بگوییم ما نیروگاه نداریم به یک باره به فکر این می افتم  که یا ارتباط  شما با توانیر ارتباط ندارید با شرکت قطع است، آقایان خبر دارند یا ندارند یا خدایی نکرده همکاران من در استان ها جایگاه خودشان را نمی دانند، لطفا در حد وقت محدودی که هست در این جلسه بتوان کاری انجام داد، اینجا اگر هفتاد نفر باشند یعنی هفتاد نفر ساعت وقت گذاشته ایم باید بتوانیم یک مسئله را حل کنیم .

راهزادی در ادامه گفت: من قصد داشتم مطالبات مردم را بگویم که وزیر گفت: این نماینده ها حقوق می گیرند که مطالبات مردم را بگویند جاهای ما نباید عوض شود.

راهزادی  گفت: بحث عدم وجود نیروگاه ها در استان است  دو نیروگاه مصوب شده است  یکی تملک زمین انجام شده است یکی دیگر هنوز تملک آن مشخص نشده است این دو نیروگاه به حمایت نیاز دارند همچنان به پروژه های جدید در استان نیاز داریم نیاز است انرژی بیشتر ی مصرف شود که این پروژه ها به بهره برداری برسند.
 
مدیرعامل شرکت برق استان افزود: ۱۸۸۶روستا داریم که  ۱۷۶۵روستا برق دارد ۹۰روستای زیر ۱۰خانوار در برنامه داریم برق رسانی شود همه روستاهای بالای ۱۰خانوار در استان برق دارند استان به لحاظ کنترل مصرف در کشور منفی 4.2 درصد کمترین مصرف را داشتیم و امسال پیک ما ۴۲۵مگابایت بوده است پیش بینی می شد ۷درصد رشد داشته باشیم که به تدابیر انجام شده کنترل شد و بحث پیک در استان کنترل شد از جمله این اقدامات  تعدیل ساعات کاری بود.
 
وی ادامه گفت: چند چالش داریم، چند پروژه مهم داریم که انتظار داریم مصوب شود، که پمپاژهای آب و رفع مشکلات ایستگاه خان احمد باشت و تسریع در اجرای پروژه سی سخت و مورد سوم ایستگاه دیشموک و قلعه ریسی است.
 
 
اجرای سد خرسان و غرق شدن 16 روستا با 5هزار نفر جمعیت
 
در ادامه نیز زارعی نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت:  ما منطقه ای به نام سادات محمودی داریم که محروم هستند به بهانه اجرای سد ممکن است مشکلات زیادی در این منطقه ایجاد شود.اگر این سد خرسان  اجرا شود، ۱۶روستا با جمعیت بالغ بر پنج هزار نفر زیر سد می روند راه ارتباطی خیلی از آنها قطع می شود ۱۸۰۰هکتاز جنگل و شش هزار اراضی مردم از بین می رود این سد بلای زیادی سر مردم می آورد مردم نگرانی زیادی در آن منطقه دارند مسولان استان از اجرای این سد معترض هستند مردم سادات محمودی  دستشان به جایی نمی رسد انتظار داریم مانع این سد شوید.
 
وی گفت: سد تنک سرخ نیز تنها سدی است که در بالا دست استان ساخته شده است بقیه سدها در بالا دست استان است خواهش ما این است به توجه به اینکه پیمانکار خلع ید شد و پیمانکار حدید مستقر شده انتظار داریم مورد توجه قرار بگیرد و بتوانیم با سرعت بالا سد را اجرا کنیم.
 
روشنگری تاج گردون از انتقال آب سد کوثر به برخی استان های دیگر
 
در ادامه نیز تاج گردون نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس گفت: سد کوثر اکنون مشکلی وجود دارد مردم می بینند از این سد کجاها استفاده می شود  فردی را مأمور کردم از ابتدا تا انتهای سد برود نمی‌خواهم بگویم کجاها از این سد استفاده می شود اما  از این آب برای باغ شهرها ویلا باغ ها استفاده می شود اگر همان اندازه آب به ما تخصیص داده شود وزارت نیرو برق و آب برای پنجاه سال آینده تمام لطفش را برای حوزه انتخابیه من انجام داده است.
 
سد آبریز امید را در مردم زنده کرد
 
 نماینده مردم شهرستان های کهگیلویه، بهمئی و چرام و لنده در ادامه این نشست گفت: مردم امروز امیدوار تر شدند مردم از سفر شما خوشحال شدند امیدواریم این سفرها تداوم داشته باشد و مردم این پروژه های فرسایش شده را با سفر شما خروجی اش راببینند.
 
وی گفت: موردی هست که قبلا  دستور  آن را دادید آب دهدشت غربی است این پروژه اکنون به ده سال رسیده است انتظار داریم برای اینکه یک بار ببینیم از مارون برای کشاورزی پمپاژ شد یک خط لوله را به سوق و جنگلوا برسانند، یکی دیگر از پروژه های فرسایشی شده آب رسانی به لیکک و روستاهای در مسیر است که به تداوم و پیگیری نیاز دارد یک مدل مالی  پیوست شود که مشکلی نباشد.
 
هاشمی پور در ادامه گفت: سد آبریز امید را در مردم زنده کرد، دهدشت و چرام بین دو رودخانه کوثر و مارون قرار دارند و مردم در انتظار این آب هستند مدیریت شود و بحث غیرسامانه و بدنی آن عملیاتی شود ، نکته دیگر که انتظار است برای نیروگاه دهدشت خیلی تلاش شد زحمت کشیدند از همکارانم تاجگردون و زارعی تشکر می کنم عملیات خاکی آن نزدیک تمام است حصارکشی آن در حال انجام است توربین آن ۷۰درصد پیشرفت داشته است الان نیاز است که کمک کنیم و بانک صنعت معدن آن را به صندوق ارسال کند، ایستکاه برق برای چاروسا و دیشموک نیاز داریم  ان شالله طبق دستور کار به نتیجه برسد که نگرانی مردم برطرف  شود.
 
وی گفت: آب شرب لنده نیز موضوع دیگر است باید تلاش کنیم آب برسد آب وفاضلاب  مقطعی فعلا مشکلات مردم را بر طرف کنند امروز تصفیه خانه سرفاریاب را افتتاح کردید مردم برای آب قبلی که مصرف کردند درخواست داشتند بخشودگی برای آب غیر کیفی که مصرف می کردند انجام شود برای اصلاح تعرفه تیر و مرداد که فیش ها حداقل شد سپاس گذارم.
 
 
مردم قدر مسولان خدمتگذار خودشان را می دانند
 
در ادامه نیز استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت:  در سفر وزیر محترم نیرو به استان بیش از ۴۷پروژه افتتاح و ۷۹پروژه در وزارت نیرو در استان در حال کار است، بیش از هشت هزاز و ۳۲۴میلیارد تومان یا هزینه شده است یا هزینه خواهد شد پیشرفت فیزیکی میانگین آنها بالا ۳۵درصد است این سفر کاملا  کاری بود.
 
وی در ادامه گفت: ما از شهرستان بهمئی شروع کردیم، استقبال مردم فوق العاده بود قدر مسولان خدمتگذار خودشان را می دانند که در این شرایط اقتصادی کار اقتصادی و تولید در وزارت نیرو در حال انجام است.
 
کلانتری تصریح کرد: استقبال  کم نظیری در ورودی از وزیر انجام شد که مردم با تفنگ و لباس محلی آمدند این مانور وحدت نظام بود در گچساران نیز همین صحنه را دیدیم در سی سخت و مختار باز هم مردم استقبال خوبی داشتند هر سه نماینده با صمیمیت  وزیر را همراهی کردند و وزیر با حوصله مسایل مردم را می شنید که برای ما درس بود که با حوصله حرف مردم را بشنویم.
 
وی گفت: صمیمانه از شما قدرشناسی می کنیم این سفر ارزشمند بود استان های مثل ما مورد توجه خاص دولت هستند، مصوبه دولت بود که وزرا به استان سفر کنند سفر وزیر با این حجم از برنامه ها که با انرژی خضور داشتیم تشکر می کنیم ، برای تکمیل آب شرب این چهار شهر به مقداری شارژ شدن از نظر تامین اعتبار نیاز داریم.
 
کلانتری عنوان کرد: موضوع سد چمشیر بخش از مطالبات کارگران پرداخت شده است مقداری دیگر اعبتار نیاز است ، بحث تنک سرخ از دیگر موضوعات است دستورات لازم  داده آید ما هم دنبال می کنیم، مدیران شما در استان هر سه در جشنواره. شهید رجایی برتر شدند.
 
وی افزود: با توجه به اینکه برق ها منطقه ای هستند برق ما نیز از منطقه خوزستان  تامین می شود سعی داریم جایگاه استان ارتقا پیدا کند و دستور داده شده یک نفر از استان در هئیت مدیره برق منطقه ای حضور داشته باشد  پیگیر تصمیمات سفر هستیم.
 

بررسی ویژه وضعیت طرح های مهم وزرات نیرو در کهگیلویه وبویراحمد

 در ادامه نیز وزیر نیرو گفت: خدا قوت به همکارانم در استان می گویم و به ثمر رسیدن طرح های آب و برق یک کار جمعی است و بدون همکاری همه اعضای دولت در یک استان این پروژه ها به ثمر نمی رسد در استان نیازمند حمایت دولت هستیم.
 
وی در ادامه افزود: شیوه برخورد ادبیات انتخاب شده برای طرح مسایل از ناحیه استاندار و نماینده ها هنرمندانه و تاثیرگذار است ما همیشه در این منصب نخواهیم بود و وزیر سابق می شویم امروز همه تفاوت عنوان داریم اما در آن روز همه یکسان هستیم  این دولت و گرایش سال ها بعد در حافظه ها نیست اما اینکه ما دست اندرکاران نظام بودیم خواهد ماند مهم نیست کجا بودیم خدماتی که انجام داده آیم می ماند.
 
اردکانیان افزود:امیدواریم که اولویت یک ما باید این باشد که تبعیض های غیر موجه کنار گذاشته شود سطح رضایت مندی مردم آسیب نبیند، امروز در طرح های استان بودیم کارهای خوبی در استان انجام شده است، نشانه همدلی و همکاری بین مسولان مختلف است نماینده های استان در محلس  جز نمونه های مثال زدنی هستند آنان همپوشی دارند این خیلی ارزشمند است.
 
وزیر نیرو در ادامه گفت: اعتبار این پروژه های که  در استان به بهره برداری رسید میلیارد تومان بود تاثیری بر زندگی مردم داشت ۴۴پروژه تامین مشترکن برق شبکه روستایی از جمله این پروژه ها است.
 
وی عنوان کرد: اکنون در این استان که بیش از متوسط کشوری روستا نشین دارد و همه باید با چنگ و دندان این نسبت را حفظ کنیم و سعی کنیم جاهای دیگر به این تاثیر شود کاهش جمعیت روستایی کشور خبر خوبی نیست از ۱۸۸۰روستاهای استان زیر ۱۰درصد برق ندارند و در حال انجام است این نسبت در کل دنیا خیلی رقم خوبی است در کشور ما وضعیت خوبی است.
 
اردکانیان در ادامه اظهارکرد: پروژه سی سخت پروژه سرفاریاب و آبرسانی هابی که انجام شد پروژه هابی هستند که در زندگی مردم تاثیر مثبت دارد تعدادی پروژه تامین برق نیز با  ۱۲۶میلیارد تومان در ۱۲پروژه امروز عملیات آنها آغاز شد چهار پروژه سد سازی و پنج پروژه آبرسانی و تامین برق از دیگر پروزه هاست،  در کل ۷۰پروژه آب و برق و گاز در دست کار است که ۸هزارو ۳۲۴میلیارد تومان اعبتار آنهاست  که میانگین۳۰درصد  پیشرفت داشته است.
 
وزیر نیرو در ادامه گفت: در عین حال به دلیل تحریم ها که شرایط سخت است اما در عین سختی دو هدف داریم اینکه تخت هیچ شرایطی وقفه ای در توسعه کشور پیش بیاید و همیشه نشان دادیم مرد این چالش ها هستیم و دوم اینکه سعی کنیم اکنون که این تحریم تحمیل شده در عین تلاش برای رفع آن برای کنار گذاشتن عادات بد از جمله اصراف را کنار بگذاریم نگوییم چون خشکسالی یا سایر موارد است بپذیریم که باید مصرف کنندگان خوبی باشیم ما منابع تجدید پذیر داریم از جمله آب و خورشید اما بیش از هر چیز در مصرف فکر منابع تجدید ناپذیر خود باشیم منابعی که در حال از بین رفتن هستند در صدر این منابع وقت است هوای وقت را داشته باشیم.
 
وی در ادامه گفت: اگر قرار است ده دقیقه صحبت کنیم نکات مهمی را مطرح کنیم یکی ده دقیقه وقت دارد و همه ده دقیقه می گوید برای ذیق وقت برنامه ای در نظر داریم  اینکه بیست درصد  وقت را صرف مقدمه و مجری  کنیم را کنار گذاشته ایم میزان وقت مهم است امروز روز خوب و پر نشاطی بود سعی می کنیم بحث های امروز را به جد پیگیری کنیم.
 
وزیر نیرو در پایان اظهارکرد: رفع مشکلات مربوط به سد تنک سرخ رفع مشکلات آبرسانی به لیکک اجرایی شدن ابریز وضعیت سد چمشیر وضعیت برق نیز در دستور کار است.
 
ادامه تصاویر  و فیلم این نشست را می توانید در زیر مشاهده نمایید:
 
 
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 
انتهای پیام/
 
 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.