گروه: اخبار استان خبر: 137400 / تاریخ انتشار : 1398/6/30 ساعت : 10:03
در همایش اصلاح خرده فرهنگ های بهمئی مطرح شد؛

لزوم ضمانت اجرایی برای اصلاح خرده فرهنگ های غلط/نباید مصوبات شورا فرهنگ عمومی زمین بماند/خوردن مال یتیم در مراسمات عزا حرام و وضو گرفتن از آب ایتام باطل است

ریش سفیدان و معتمدین در همایش اصلاح خرده فرهنگ های بهمئی، خواهان اجرایی شدن مصوبات شورای فرهنگ عمومی و برخورد با متخلفان به خصوص در حوزه اخلال در نظم عمومی شدند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛همایش معتمدین و ریش سفیدان شهرستان بهمئی با حضور جمعی اعضای شورای تامین، شورای فرهنگ عمومی و جمعی از ریش سفیدان شهرستان در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

این همایش با محوریت اصلاح خرده فرهنگهای نامناسب اجتماعی  به همت دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اجرا شد.

فرمانده انتظامی شهرستان بهمئی در این نشست ابتدا با اشاره به ظرفیت بالای معتمدین در رفع مشکلات اجتماعی جامعه،خود را قائل به استفاده بهینه از این ظرفیت دانست.

 

 

 

سرهنگ سید نوراله تقوی نژاد تصریح کرد:نقش ریش سفیدان و معتمدین در رفع نزاع های دست جمعی در شهرستان ویژه و خطیر است.

وی گفت:نباید به معتمدین و ریش سفیدان تنها برای رفع منازعات مراجعه کرد بلکه می توان برای جذب نیرو در پروژه های عمرانی و اقتصادی از نظرات و پیشنهادات منصفانه این عزیزان استفاده کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر لیکک در این نشست گفت:فرهنگ سازی و اصلاح خرده فرهنگ های غلط یک شبه عملی نمی شود ؛باید برای تحقق این امر همه به صورت مستمر تلاش و پیگیری کنند.

شعبان بهمئی با بیان اینکه ریشه بیشتر نابسامانی ها و مشکلات اجتماعی مسائل اقتصادی و بیکاری است، گفت: مسئولان باید برای رفع این مشکل بزرگ در شهرستان فکری اساسی کنند.

 

ابوتراب دهبانی، از معتمدین شهرستان در این همایش گفت:برخی از مردم خود می توانند پیشقدم اصلاح خرده فرهنگ ها شوند، ما مدعیان باید از خود شروع کنیم.

 

 

 

نیک بین، از معتمدین شهرستان گفت: کارگروهی برای رفع منازعات در شهرستان تشکیل شود تا به شکل منسج تری به اصلاح خرده فرهنگ های شهرستان بپردازد.

 

 

 

حجت الاسلام سید محمد لطیف تقوی، از ریش سفیدان و معتمدین بهمئی با تاسی از آیات و احادیث، گفت:ریش سفید در جامعه مانند نبی در میان امت است.

 

 

 
 

وی افزود:هر چند حرمت ها تا حدودی شکسته شد و سنت ها کمرنگ شدند اما با توجه به اینکه جامعه ما هنوز عشریه ای است، می توان همچنان از ظرفیت بزرگ ریش سفیدی برای رفع مشکلات و اصلاح خرده فرهنگ ها استفاده کرد.

حجت الاسام تقوی خاطرنشان کرد:هزینه فاتحه ای که در جامعه برای اموات می شود، ممکن است مال یتیم در آن باشد و با توجه به اینکه مطابق آیات قرآن کسی که عزادار است و یقه ای چاک، لباسی خاکی و مویی ژولیده دارد، رعایت انصاف و وجدان این است که از خوردن غذای مراسمات عزا خودداری کنیم.

وی با اشاره به بهره برداری مادی عده ای از افراد جامعه از مراسمات عزا، تصریح کرد:این افراد آینده خود را در نظر نمی گیرد که باید طبق این سنت در عزای دیگران چشمان حریصی که پشت صندوق پاکت مراسم هستند، پاسخگو باشد.

حجت الاسلام تقوی با بیان اینکه لازم است به مصیبت دیده های مستضعف کمک کرد،گفت:اگر هزینه مراسمات عزا را سبک بشماریم هم مراتب مسلمانی را بجا آوردیم و هم فشارهای اقتصادی از دوش مردم کم می شود.

علمدار بیژنی، دیگر معتمد شهرستانی گفت:نباید مصوبات شورای فرهنگ عمومی زمین بماند، باید این مصوبات قانون شود تا ضمانت اجرایی درست کنند.

 

 

 

هنرمند و معتمد بهمئی در این همایش با اشاره به اهمیت امنیت و لزوم برخورد با اراذل و اوباش، گفت: قبلا دعوا با سنگ، مشت، چوب و چماق  بود، مدتی که زنجیر مد شده بود و الان که می بینیم  بحث رگبار با اسلحه در خیابان ها هم به آن اضافه شد.

فریدون مختاری با بیان اینکه برخی از مسئولان نمی گذارند قانون برای اوباش اجرایی شود، گفت:تا برخورد جدی قانونی نشود،تلاش همه ما آب در هاون کوبیدن است،اگر قانون با هنجار شکنان و مخلان امنیت اجتماعی برخورد می کرد و چند نفر تبعید می شدند، کار به اینجا نمی رسید.

 

 

 

معتمد و رئیس شورای نگهبان شهرستان بهمئی در این نشست گفت:بنده سالهاست که خودم به صورت مستقیم ورود کردم و در مراسمات به صاحبان عزا توصیه های لازم برای اصلاح خرده فرهنگ ها به خصوص در بحث تیراندازی و غذا دادن، می کنم.

 

 

 

ولی طلوعی مطلق افزود: لازم است همایش اصلاح خرده فرهنگ ها در روستاها برگزار شود.

عطایی، دیگر معتمد بهمئی گفت:باید از قوانین و مقررات محله ای که در سایر نقاط کشور در راستای اصلاح خرده فرهنگ ها پیاده سازی شد، الگو بگیریم.

حسن کریم نژاد، کارگردان و هنرمند بهمئی در این نشست گفت: بار سنگین کار فرهنگی بر دوش هنرمندان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بقیه ادارات هزینه های فرهنگی را تنها در نصب یک بنر می بینند و حتی همین بنر ده ها سال استفاده می شود.

 

 

 

غلامی، جانشین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بهمئی گفت:ما بعنوان مسئولان و معتمدین جامعه باید اصلاح را از خودمان شروع کنیم، سپاه با تمام وجود برای اصلاح خرده فرهنگ ها در کنار مردم است.

 

 

 

فرماندار بهمئی در این نشست گفت:هر چند خرده فرهنگ های غلط در جامعه نیاز به اصلاح دارند اما نیمه پر لیوان هم باید دیده شود.

حکمت اله سنایی افزود: بهمئی یکی از شهرستان هایی است که در استفاده بهینه از ظرفیت معتمدین و ریش سفیدان آن برای اصلاح خرده فرهنگ ها و ارتقای فرهنگ عمومی،الگوست و نه تنها در سطح استان بلکه در سطح کشور معتمدین و ریش سفیدان ما کارنامه درخشانی دارند.

امام جمعه شهرستان بهمئی در این همایش گفت:باید مسائل دینی و رعایت حلال و حرام در مواجهه با خرده فرهنگ ها شود.

 

 

 

حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی تصریح کرد:آیا مردم نمی دانند طبق احادیث و آیات قرآن کریم،خوردن مال یتیمی که در عزاداری ها انجام می شود، حرام است و وضو گرفتن با آب خانه ایتام هم باطل است؟

در ادامه تصاویر بیشتری از این همایش را مشاهده کنید:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.