گروه: اخبار استان خبر: 137378 / تاریخ انتشار : 1398/6/29 ساعت : 09:10

مناطق بکر پایتخت طبیعت زیر چکمه زمین خواران/ جنجال زمین خواری سروک یاسوج در رسانه ملی+فیلم

در منطقه سروک بویراحمد زمین های کشاورزی و منابع طبیعی به وسیله برخی افراد سودجو در حال تخریب جهت ساخت و سازهای مسکونی و شخصی است، این موضوع در رسانه ملی توسط مردم مطرح شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛  در گزارش کمیسیون اصل 90 آمده است " زمین‌خواری، جرم پیچیده‌ای است که دست‌های زیادی در پس آن دیده می‌شود وبرخورد قاطع قضایی می‌تواند این دست‌ها را قطع کند. هرچند به نظر می‌رسد سازمان‌های دولتی باید در واگذاری‌ها دقت کنند تا زمین‌ها و مستغلات به نام مردم و کام زمین‌خواران رها نشود."

 

به رغم تمام غوغاهای فراوانی که درباره زمین‌خواری صورت می‌گیرد هیچ‌گاه این فعالیت به صورت مشخص تعریف نشده و در هیچ قانونی فعالیتی به نام زمین‌خواری، مورد جرم‌انگاری قرار نگرفته است.

 

مدت هاست بر لزوم مبارزه با زمین خواری تاکید می شود اما همچنان شاهد هستیم بستر و کوهپایه سلسله جبال زاگرس مورد هجوم زمین خوران قرار می گیرند و حتی برخی دیگر به برخی از نقاط حتی مناطقی که به عنوان طبیعت بکر در این طبیعت از آنها یاد می شود هجوم برده اند.

 

متاسفانه پدیده زمین خواری محدود به محله، شهر، روستا، استان یا بخش خاصی نیست و در سراسرکشور به اشکال مختلف پراکنده شده است و حتی این زمین خواری به گونه ای پیش رفته که  اراضی ملی و حیات وحش را نیز تحت سلطه خود قرار داده است.

 

منطقه سروک یاسوج به خاطر شرایط آب و هوایی  موجب تأثیرات منفی و مثبتی بر بخش های مختلفی از این منطقه شده است، از طرفی متعرضان سودجو به طبیعت این منطقه دست درازی می کنند و مبادرت به تخریب بخش عمده ای از زمین های کشاورزی و تغییر کاربری  این مناطق کرده اند.

طبق برخی گزارشات، در منطقه سروک کاربری های کشاورزی و منابع طبیعی به وسیله برخی افراد سودجو در حال تخریب جهت ساخت و سازهای مسکونی و شخصی است.

منابع طبیعی و زمین های زراعی به عنوان یک ظرفیت طبیعی و خدادادی متعلق به نسل حال و آینده است، این ظرفیت طبیعی سبب کمک به بشر در ابعاد مختلف  می شود.

در همین خصوص یکی از شهروندان بیان می کند در سروک یاسوج  ساخت و سازهایی وجود دارد که مجوزهای قانونی دارد، اما بخش دیگر ساخت و سازها در زمین های کشاورزی در حال انجام است به گونه ای که مشاهده می شود در این مناطق ویلاهای مختلف با تفکیک زمین در حال ساخت است.

اراضی کشاورزی یکی از ارکان اصلی تولید محصولات کشاورزی است و اگر به هر دلیلی این اراضی در معرض تخریب و نابودی قرار گیرد، چرخه تولید در این بخش از حرکت می‌ایستد از طرفی تغییر کاربری اراضی کشاورزی موجب کاهش تولیدات کشاورزی و بهره‌وری خواهد شد، بنابراین میطلبد مسوولان مربوطه با اتخاذ قوانین و برخورد با متخلفان، از زمین های کشاورزی که به نوعی سرمایه ملی محسوب می شود، حمایت و حفاظت کنند.

مدیر کل جهاد کشاورزی استان در خصوص مشکل مذکور  در گفت و گو با صبح زاگرس گفت: بعد از اطلاع از وضعیت زمین خواری در اراضی کشاورزی در منطقه سروک به همراه مسوولان استانی و با ماشین آلات سنگین برای تخریب ساخت و سازهای صورت گرفته به منطقه سروک رفته، اما متاسفانه برخی از اهالی مانع از فعالیت ماشین آلات مربوطه برای تخریب ساخت و سازها شدند.

در این جا ذکر این نکته لازم است که اگر حکم قانونی برای تخریب ساخت و سازهای غیرقانونی وجود دارد چرا ممانعت اهالی باعث شود که از اجرای حکم جلوگیری شود؟ آیا دستگاه مربوطه برای اجرای قطعی حکم ابزار لازم را در اختیار داشته است؟ چرا مردم باید در مقابل قانون بایستند و آیا روش قاطعانه تری برای مقابله با ان ها وجود نداشت؟این ها سوالاتی است که دستگاه هی متولی باید پاسخی برای ان داشته باشند.

در خصوص ساخت و سازهای غیرقانونی در منطقه سروک شهر یاسوج به تازگی در رسانه ملی و در برنامه ثریا که از شبکه یک سیما پخش می شود، این موضوع مطرح شده، که نشان از حساسیت مسئله برای افکار عمومی جامعه داشته و مسوولان باید نسبت به آن اقدامات لازم و قانونی را صورت دهند.

 

در ادامه فیلم این موضوع قابل مشاهده  است:

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.