گروه: اخبار استان خبر: 137228 / تاریخ انتشار : 1398/6/26 ساعت : 20:21

تبر قانون بر گلوی درختان بلوط زاگرس/قطع درختان 500 ساله بلوط در کهگیلویه و بویراحمد زیر سایه قانون!

نابودی گسترده جنگل‌های زاگرس در استان کهگیلویه وبویراحمد و سایر استان‌های زاگرس نشین، آنقدر ملموس است که انسان می‌تواند به خوبی درد نابودی ریه‌های زمین را حس کند و کنترل این نابودی نیازمند عزم ملی و مدیریتی جهادی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس جنگل‌های زاگرس با وسعت بیش از پنج‌ میلیون هکتار و گستردگی در ۱۱ استان کشور یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های ایران هستند که به دلایل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و بوم شناختی از عرصه‌های کلیدی ایران محسوب می‌شوند. همچنین همگان جنگل‌های این خطه را به نام جنگل‌های بلوط زاگرس می‌شناسند.

تامین ۴۰‌ درصد آب کشور، تنوع زیستی جانوری و گیاهی بالا، اهمیت در تعدیل آب‌و‌هوا و اثرات اقلیمی، حفظ منابع خاک و جلوگیری از فرسایش، از جمله فواید این جنگل‌ها است. بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ تا ۳۰‌ درصد معیشت خانوار‌های روستایی در زاگرس به این جنگل‌ها وابسته است که بر حسب شرایط اجتماعی و اقتصادی متفاوت است.

 

جنگل‌های زاگرس در دست نابودی

بلوط یکی از مهم‌ترین گونه‌های درختی و درختچه‌ای زاگرس است که میوه آن دارای پوستی سخت است. نام دیگر بلوط "درخت مازو" است که عمری طولانی حدود ۵۰۰ ساله (گاهی حتی تا ۲۰۰۰ سال) دارد. استان‌های فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند که در نوع خود از بی‌نظیرترین جنگل‌های جهان هستند.

چوب این درخت از مرغوبترین چوب‌هاست و زغال آن نیز مرغوب است، این موضوع یکی از دلایل قطع بی‌رویهٔ این درختان است که این جنگل‌ها را تهدید می‌کند. تکثیر طبیعی این درخت از طریق کاشته شدن میوه آن صورت می‌گیرد. به همین دلیل سالیان درازی طول می‌کشد تا یک دانه بلوط به درختی تنومند تبدیل شود.

نابودی گسترده جنگل‌های زاگرس در استان کهگیلویه وبویراحمد و سایر استان‌های زاگرس نشین، آنقدر ملموس است که انسان می‌تواند به خوبی درد نابودی ریه‌های زمین را حس کند و کنترل این نابودی نیازمند عزم ملی و مدیریتی جهادی است.

 

فاجعه در کهگیلویه و بویراحمد/ صد‌ها درخت ۵۰۰ ساله بلوط قلع و قمع شد

از جمله این تخریب‌ها که موجب شده بسیاری درختان ۵۰۰ سال به بالای بلوط از بین بروند در جاده یاسوج- سی‌سخت است که اوج تخریب‌ها و نابودی منابع طبیعی و درختان را می‌توان حدفاصل روستای ده‌برآفتاب مشاهده کرد.

طی یک سال اخیر صد‌ها و شاید بیش از یک هزار درخت بلوط ۲۵۰ تا ۵۰۰ ساله در جاده یاسوج-سی سخت حدفاصل ده برآفتاب بخاطر راه سازی قلع و قمع شده است.

هر چند که جاده‌کشی و ایجاد دسترسی آسان میان شهر‌ها الزامی و امری طبیعی به نظر می‌رسد، اما باید فکری به حال این وضعیت سوزناک شود و راهکاری برای جبران ضایعه وجود داشته باشد.

احسان نعمتی معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: مراحل رشد درخت بلوط خیلی کم و طولانی مدت بوده و در صورت مهیا بودن شرایط کامل ۳ تا ۴ سانت در هر سال رشد می‌کند و در صورت نبود شرایط مساعد رشد آن طولانی‌تر می‌شود.

نعمتی با اشاره به اینکه سن مشخصی برای درختان بلوط نداریم، افزود: درختان بلوط قلع و قمع شده در مسیر جاده یاسوج-سی سخت ۲۵۰ تا ۵۰۰ سال سن دارند.

 

غلام‌حسین حکمتیان مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان اینکه برای قطع درختان بلوط پیمانکار مجوز قانونی دارد، افزود: تعهد ۳ هزار کاشت نهال مقرر شده است.

حکمتیان با اشاره به اینکه راه ممانعت از قطع این درختان اجرایی نکردن پروژه راهسازی است، تاکید کرد: اگر من به تنهایی تصمیم گیر بودم به طور حتم اجازه قلع و قمع این درختان بلوط را نمی‌دادم.

 

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد به قلع و قمع صد‌ها درخت ۵۰۰ ساله بلوط در جاده یاسوج-سی سخت واکنش نشان داد و گفت: قانون اجازه نمی‌دهد روند اجرایی پروژه را متوقف کنیم.

 

غلام‌حسین حکمتیان با اشاره به اینکه میزان خسارت وارد شده به درختان بلوط در این مسیر بیش از ۵۰ میلیارد ریال برآورد شده است، بیان کرد: این مبلغ باید به سازمان منابع طبیعی کشور داده شود و بعد مبلغی از آن به استان اختصاص می‌یابد.

 

حکمتیان تاکید کرد: طبق قانون منابع طبیعی در هیچ شرایطی نمی‌تواند روند اجرایی پروژه‌های عمرانی-زیرساختی را متوقف کند و تنها باید میزان خسارت را برآورد و اعلام کند.

 

وی بیان کرد: طبق تفاهم انجام شده راه و شهرسازی به عنوان دستگاه مجری راهسازی و پیمانکار باید اقدامات لازم برای کاشت ۳ هزار نهال بلوط در مناطق تحت کنترل منابع طبیعی انجام دهد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با صبح زاگرس در خصوص قطع درختان بلوط در محور سی سخت با بیان اینکه هر جای بخواهیم جاده بسازیم، طبیعی است که یکسری تخریب هایی صورت می گیرد، گفت: در بعضی نقاط سعی می کنیم با واریانت و تغییر نقشه ها و تغییر مسیر کمترین تخریب را داشته باشیم اما در هر دو طرف مسیر محور"یاسوج- سی سخت" انبوهی از درختان بلوط است.

 

‌عبدالمجید نژاد صفوی اظهارکرد: طی صورت جلسه با منابع طبیعی استان، در این محور باید به ازای هر درختی که قطع می شود سه نهال درخت کاشته شود و پیمانکار باید این کار را انجام دهد، و اینکه نهال ها در کجا و از چه نوع و رقمی باشند به صلاح دید منابع طبیعی است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
ناشناس
1398/6/27 - 07:27
پیاده روی تمرینی اربعین حسینی برگزار می شود+پوستر و جزئیات http://jebhefarhangikb.ir/?p=1419
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.