گروه: اخبار استان خبر: 137143 / تاریخ انتشار : 1398/6/24 ساعت : 19:03
در گفتگو با یک حقوقدان مطرح شد

برخورد قاطعانه با افراد شایعه پراکن در فضای مجازی/هیچ شخص و گروهی مصونیت مطلق ندارند

کارشناس ارشد حقوق گفت: متاسفانه افراد سلبریتی عموما نسبت به مسائلی که در تخصص و فن آنها نیست اظهار نظر می کنند و این موضوع به واسطه مخاطبانی که دارند منتشر می شود.

کارشناس ارشد حقوق در گفت و گو با  پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گفت: تمام افرادی که در عرصه فضای مجازی و یا در فضای حقیقی اظهار نظر می کنند ممکن است چند مبنا داشته باشند از جمله اینکه بگویند مبنای ما امر به معروف و نهی از منکر است و این مسئله ای است که در اصل 8 قانون اساسی مطرح شده است که امر به معروف و نهی از منکر یک تکلیف همگانی است و مردم نسبت به مردم، مردم نسبت به دولت و دولت نسبت به مردم است.

 

عسکرپور بیان کرد: اما همین اصل نیز موضوعی را مطرح کرده است که چارچوب امر به معروف و نهی از منکر در قانون قرار است مشخص شود هر چند هنوز مشخص نشده است اما چون ریشه این مسئله در فقه است می‌توان مشخص کرد و گفته شخصی که در مقام امر به معروف و نهی از منکر است حتما باید خودش امر به معروف و نهی از منکر را بشناسد که بتواند این کار را انجام دهد و بداند که امر به معروف کردنش هم تاثیرگذار است و هم بازتاب منفی ندارد.
 
 
وی تصریح کرد: گاهی شخصی از باب حق آزادی بیان و عقیده اظهار نظر می‌کند که این مسئله  هم در اعلامیه جهانی حقوق بشر مواد 18 و 19 و هم در میثاق حقوق مدنی و سیاسی در مواد ۱۸ و ۱۹ به آن پرداخته شده است این حق را به هر شخصی داده‌اند که بتواند آزادانه اظهار نظر و اظهار عقیده کند اما باز هم این حق مطلق نیست و اینگونه نیست که هر شخصی آزادانه حق داشته باشد هر حرفی را بیان کند، هر شخصی در حدی  آزاد است اظهارنظر کند که به اخلاق حسنه، نظم عمومی و رفاه عمومی صدمه نزند که این امر در بند ۲ ماده ۲۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین، بند ۳ ماده ۱۹ میثاق تصریح شده است.
 
 
کارشناس ارشد حقوق بشر عنوان کرد: افرادی که در فضای مجازی و یا فضای حقیقی اظهار نظر می‌کنند  به این صورت نیست که حق آزادی بیان و عقیده یک حق مطلق باشد گاهی می‌بینیم برخی افرادی که اظهار نظر می‌کنند مسئولیت دارند مثل نماینده‌های مجلس که به موجب اصل ۷۶ قانون اساسی این حق را دارند که در تمام امور کشور تحقیق و تفحص کنند و همچنین به موجب اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی در تمام مسائل داخلی و خارجی حق اظهار نظر دارند و در وظیفه نمایندگی شان می توانند در مجلس هر گونه اظهار نظری کنند.
 
 
وی افزود: اما آیا نمایندگان مجلس مصونیت مطلق دارند؟ که در جواب باید گفت: خیر،  آنها نیز نمی‌توانند هر موضوعی را مطرح کنند چرا که گفتیم ممکن است اخلاق حسنه و رفاه عمومی را خدشه‌دار کند متاسفانه گاهی می‌بینیم اظهار نظر هایی مطرح می‌شود که حاضر نیستند برای آن نیز سندی ارائه دهند هر شخصی ادعایی دارد باید مستند و موثق باشد. بنابراین، این اشخاص اگر مسئله و دغدغه‌ای‌ دارند باید از مسیر قانونی پیگیری‌ کنند‌ اگر هم لازم باشد نتیجه‌ عملکرد و پیگیری خود را در چارچوب قانون‌ به سمع و نظر ملت‌ برسانند.
 
 
 عسکرپور  ادامه داد: اما اینکه چه مواردی باعث شده است که اظهار نظر در فضای مجازی از حالت موثق و مستند بودن خارج شود و اظهار نظر های غیر مستند در فضای مجازی شایع گردد، دلیل این است که خیلی از افرادی که تعهد و تخصص لازم را ندارند فضای رسانه‌ای در اختیار آنهاست  و این افراد نسبت به هر امری اظهار نظر می‌کنند که از لحاظ مسائل حرفه ای و اخلاقی این مسئله  قابل قبول نیست و هر فردی باید در حوزه تخصص خود و چارچوب مشخصی اظهار نظر کند.
 
 
کارشناس ارشد حقوق  افزود:  اظهار نظر ها اگر هم از روی دلسوزی است نباید مسائلی را مطرح کند که یا موضوعیت ندارد یا مستند نیست و اگر مستندی دارند باید در چارچوبی که قانون اجازه داده است در فضای مجازی انتشار  پیدا کند. مثلا افرادی مثل سلبریتی‌ها و چهره‌های مختلف که گاهی برخی از آنها  رسانه خاصی در اختیار دارند و نسبت به هر امری حتی خارج از حوزه تخصصی خود اظهار نظر می کنند.
 
 
وی عنوان کرد:  بعضی از این اظهار نظر و توصیه‌ها مبنای علمی و مبنای تخصصی ندارد و فقط یک دل نوشته است با این تفاوت که به شدت تاثیر منفی در جامعه دارد و باعث  بازتاب منفی می‌شود که فضای رسانه‌ای ما به طور کامل در گروی این مسئله است که توسط افرادی که تخصص لازم را ندارند اشباع شده است و جای نخبگان و متخصصین ما در فضای رسانه‌ای خالی شده است، گاهی می‌بینیم مسائلی  را که مطرح می‌کنند از نظر غنای علمی به شدت پایین است و بعضا به طور کلی متناقض و متضاد بیان می‌شود که باعث تشویش اذهان عمومی و بی‌اعتمادی در جامعه می شود.
 
 
عسکرپور گفت: متاسفانه افراد سلبریتی عموما نسبت به مسائلی که در تخصص و فن آن‌ها نیست اظهار نظر می‌کنند و این موضوع به واسطه مخاطبانی که دارند منتشر می‌شود و مسئله ای که مبنای علمی ندارد و در چارچوب قانون نیست منعکس می شود و این موضوع باعث می شود که یک شایعه و مطلبی غیر مستند در فضای مجازی منتشر شود.
 
 
عسکر پور ادامه داد: وقتی با چنین فردی برخورد قضایی می شود که چرا این مطلب را منتشر کرده است که هیچ سندیتی ندارد این امر نیز بازتاب گسترده و منفی‌ ایجاد می‌کند، بنابراین نهادهای نظارتی دقیق تر و وسیع‌تر فعالیت کنند که هر حرفی که ممکن است توسط افرادی بیان شود و بازتاب منفی در جامعه داشته باشد با حفظ حق اظهار نظر ، حق آزادی اظهار عقیده و سایر حقوق افراد، باید مطالب کنترل شود، هر چند این نکته باید بیان گردد که چهر‌ه‌ها به عنوان یک سرمایه اجتماعی هستند که باید در خدمت جامعه در راستای رشد و اعتلای جامعه فعالیت کنند.
 
 
عسکر پور  اضافه کرد: مواردی مثل توهین، افترا، نشر اکاذیب، افشای اسرار حرفه و تخلیه اطلاعاتی مصداق اظهار نظرهایی است که توسط برخی افراد مطرح می شود و مراجع قضایی نیز در این موارد وارد می شود و برخورد می کند و این مسئله برخورد قضایی باید کما فی‌ السابق منطبق با رسالت دستگاه قضایی کاملا بی‌طرفانه، قاطعانه‌ و عادلانه‌ انجام گیرد. برخورد‌های گزینشی از طرف نهادهای نظارتی و قضایی‌ صحیح  و قابل قبول نیست.
 
 
وی افزود: خط قرمز فقط قانون است که باید مورد حمایت و حراست قرار گیرد و هیچ شخص، حزب، گروه، نهاد یا سازمانی مصونیت بی‌قید و مطلق ندارد و باید نسبت به اظهارات خود که ناقض چارچوب‌های قانونی و مصالح و منافع ملت‌ است، پاسخ‌‌گو‌ و مسئول‌ باشند‌.
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.