گروه: اخبار استان خبر: 137121 / تاریخ انتشار : 1398/6/23 ساعت : 20:28

حکایت تلخ آتش سوزی جنگل ها در کهگیلویه و بویراحمد/ آخرین راهکار ها و ارتباط آن با تجهیزات برای مهار آتش سوزی

جواد رحیمیان گفت: چرای دام در جنگل ها برای کنترل آتش سوزی نقش اثرگذاری نمی تواند داشته باشد زیرا بیشتر گونه های موجود در استان از نوع گونه سیخک ( بهمن ) بوده و گونه ای خوش خوراک برای دام نیست.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ استان کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و 500 هکتار مساحت دارد که از این میزان یک میلیون و 426 هزار و 300 هکتار معادل 87 درصد آن جزو منابع ملی است. 

 

این استان بعد از استان‌های شمالی بیشترین پوشش جنگلی را دارد، و 53 درصد مساحت آن جنگل است که در سند توسعه استان به خاطر جنگل‌های زیبای آن به عنوان یک پارامتر مناسب در زمینه توسعه گردشگری لحاظ شده و  می تواند در اولویت برنامه کاری مدیران ارشد استانی است.

 

در شرایط حاضر و در ماه های گذشته خبرهای زیادی از آتش سوزی جنگل های استان شنیده شد، و علت های  متفاوتی از جمله وجود پوشش علفی خشک در اثر بارش ها مناسب و آتش گرفتن آنها به دلیل گرمای هوا، عوامل انسانی توسط افرادی که برای چوپانی یا تفریح به کوه رفته و آتش روشن کرده، اما در اثر بی احتیاطی سبب حریق در جنگل می شوند، مشاهده شد.

 

 

در خصوص میزان آتش سوزی جنگل های استان طبق گفته های حکمتیان اصل مدیر کل منابع طبیعی استان از ابتدای سال تا تاریخ 16 تیرماه سال جاری برابر است با 33 هکتار و خسارت ریالی آن برابر است با 66 میلیارد ریال اتفاق افتاده است.

 

آنچه  سبب گسترش آتش سوزی در جنگل های استان شده را می توان به کمبود نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات برای خاموش کردن آتش سوزی جنگل از یک طرف و طبق گفته کارشناسان کمبود دمنده آتش که هم اکنون 22 دستگاه بوده و مسولان منابع طبیعی بیان کردند برای مهار بهتر آتش سوزی ها  به تعداد 100 دستگاه دمنده نیاز است، را می توان اشاره کرد.  

 

مشکلات آتش سوزی و گسترش آن تنها در تجهیزات خلاصه نشده و شنیده ها حکایت از آن دارد که مدیریت بحران بعضی از شهرستان‌های استان فعال نیست که نیاز است بیشتر پای کار آمده و نقش فعال تری را ایفا کنند.

 

در کنار عوامل مختلف ذکر شده برای کنترل آتش سوزی ها مسئله خروج دام از جنگل ها و ارتباط آن با افزایش آتش سوزی ها مطرح است، طبق گفته کارشناسان حذف دام از مراتع و جنگل‎ها به آتش سوزی در ماه‌های گرم سال دامن زده است، چرا که در این مناطق، پوشش گیاهی مناسبی وجود دارد که باید به مصرف دام برسد اما به دلیل منع چرای دام در ماه های گرم سال، این پوشش ها خشک شده و تبدیل به باروتی می‌شود که منتظر یک جرقه کوچک است.

 

در این مورد باید گفت وجود دام در جنگل برای کنترل آتشسوزی در مناطق مختلف کشور متفاوت است و انتظارات را برای کنترل آتشسوزی در استان ما یا محدوده بوده یا نمی تواند انتظارات را برآورده کند.

 

در خصوص چرای دام و ظرفیت های آن برای کنترل آتش سوزی در استان رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد و از استادان دانشگاه و متخصصان حوزه جنگلداری، در گفت و گو با صبح زاگرس گفت: چرای دام در جنگل ها در کنترل آتش سوزی  نمی تواند نقش اثرگذاری داشته باشد زیرا بیشتر گونه های موجود در استان از نوع گونه سیخک(بهمن) بوده و گونه ای خوش خوراک برای دام نیست که بتواند مورد استفاده دام قرار گیرد، بنابراین چرای دام راهگشا نخواهد بود.

 

جواد رحیمیان با اشاره به نقش آتش بُر در مناطق مستعد آتش سوزی، عنوان کرد: آتش بُر می تواند در مناطقی که دچار آتش سوزی شده، انجام شود و در شرایط حاضر با توجه به امکانات محدود در برخی مناطق صورت گرفته، و به نوبه خود در کنترل آتش اثر گذار بوده است.

 

وی افزود: دو برابر ظرفیت مراتع استان دام وجود دارد، اما مسئله آتش سوزی با چرای دام حل نشده، چون از یک طرف گونه های موجود برای دام خوش خوراک نیست و از طرف دیگر باید موضوعات فرهنگی مانند اطلاع رسانی ها، فرهنگ سازی از دوران دانش آموزی آموزش داده شود، تا کمتر شاهد آتش سوزی در جنگل های استان بود.

 

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد با اشاره به  نقش اقدام به موقع جهت خاموش کردن آتش و ارتباط آن با تجهیزاتی مانند هلی کوپتر، افزود: هلی کوپتر می تواند نیروهای خاموش کننده آتش را به نزدیک ترین نقطه آتش رسانده و با مهار آتش در سریع ترین زمان ممکن، از ادامه آن در سطح بیشتر جلوگیری کند.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در شهرستان بویراحمد چون وسعت جنگل ها بیشتر است اگر  بالگرد معمولی وجود داشته باشد، می تواند به کنترل آتش سوزی در سریع ترین زمان ممکن کمک کند.

 

انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.