گروه: اخبار استان خبر: 136934 / تاریخ انتشار : 1398/6/21 ساعت : 07:59

آداب و رسوم عزاداری ماه محرم در شهرستان بهمئی

مردم بهمئی در ماه محرم آداب و رسوم مختلفی دارند که با اجرای آنها عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) نشان می دهند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛هر ساله با آغاز ماه محرم شهرستان بهمئی حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد و مردم این شهرستان مانند سایر هموطنان، با شیوه های خاص خود به سوگواری سید شهدا (ع) می پردازند.

جوانان این شهرستان چند روز قبل از آغاز ماه محرم با تهیه پارچه‌های سیاه و داربست‌های فلزی به شیوه سنتی تکیه‌های عزاداری در سطح محله های مختلف دایر می‌کنند و با آماده کردن ابزار عزاداری مانند عَلم عزاداری، بلندگوها و طبل‌ها خود را برای عزاداری امام حسین (ع) آماده می‌کنند.

 دسته های سینه زنی و نوحه خوانی در شهر

در شهرستان بهمئی سینه‌زن‌ها و دسته‌های زنجیرزنی دسته دسته گرد هم می‌آ‌یند و با کامل شدن هیئت‌ با تشکیل چند ستون به عزاداری می‌پردازند که به طور معمول هیئت های مذهبی از روز پنجم ماه محرم اقدام به حرکت دسته های سینه زنی و زنجیرزنی در کوچه، خیابان ها و امامزادگان می کنند و خود را برای برپایی اصلی ترین مراسم عزاداری در ایام تاسوعا و عاشورا آماده می سازند.

 مجالس عزاداری

هیئت های مذهبی شهرستان بهمئی از شب اول محرم به مدت یازده شب هرشب مجالس عزاداری و منبرخوانی توسط روحانیون که از خود شهرستان و یا از سایر نقاط کشور دعوت می شوند، در مساجد وحسینیه ها برگزار می شود.

سینه زنی واحد

مراسم سینه زنی واحد، یک سبک عزاداری شناخته شده است که در بین عزاداری بیشتر روستائیان شهرستان بهمئی مشاهده می شود.

 سفره های نذری

سفره های نذری از دیرباز در شهرستان بهمئی مرسوم بود که توزیع غذاهایی مانند برنج، خورشت، نان و خرما، آش، حلیم و شله زرد بین عزاداران حسینی در برکات این سفره هاست.

 

شب شام غریبان

مردم شهرستان بهمئی در شب شام غریبان به یاد شب اول شهادت حسین ابن علی (ع)، شمع روشن می کنند و با راه اندازی دسته های سینه زنی و یا به صورت خانوادگی بر مظلومیت آن بزرگوار و اسارت اهل بیتش (علیهم السلام) در کنار قبور مطهر شهدا در پاسی از شب به مناجات و گریه می پردازند.

 

تعزیه خوانی

تعزیه خوانی یکی دیگر از مراسم های متداول  ماه محرم است که در آن واقعه کربلا به دست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می شود.

مراسم تاسوعا و عاشورا

مراسم تاسوعا و عاشورا همه ساله با تجمع خیل عظیمی از عزاداران حسینی با راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی در مکان های مذهبی، امامزادگان و قبور مطهر شهدا و شهدای گمنام شهرستان بهمئی جمع می شوند و به سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند.

سوگواری و نماز ظهر عاشورا

عزاداران و هیات مذهبی شهرستان بهمئی به یاد ظهر عاشورا هرساله هنگام اذان ظهر در روز عاشورا در یک نقطه جمع می شوند و نماز ظهر عاشورا را به جا می‌آورند.

 

پیاده روی اربعین حسینی

هر ساله عزاداران شهرستان بهمئی با پای پیاده و راه اندازی دسته های سینه زنی از مرکز شهر بهمئی به طرف امامزاده بابااحمدمسیر 10 کیلومتری را طی می کنند و در آنجا به عزاداری می پردازند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.