گروه: اخبار استان خبر: 136835 / تاریخ انتشار : 1398/6/17 ساعت : 20:12

مدارس متروکه کهگیلویه و بویراحمد را واگذار کنید/ساختمان هایی که دوای درد جوانان بیکار است

مدارس متروکه زیادی در کهگیلویه و بویراحمد است که با اندکی ابتکار و خلاقیت می توان هر کدام از آنها را به یک کارگاه تولیدی تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، کهگیلویه و بویراحمد یک درصد از جمعیت ایران و یک درصد از خاک ایران را به خود اختصاص داده است در این استان 156 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند که معمولا سالانه تعدادی از این ها از مدارس خارج و وارد دانشگاه ها می شوند  و از طرف دیگر کلاس اولی ها وارد مدارس می شوند.

 

به دلیل تراکم و پراکندکی که در نقاط مختلف استان وجود دارد در برخی تعداد دانش اموزان نیز کم است و سال به سال نیز کمتر می شود تا اینکه به طور کلی آن مدرسه خالی از دانش اموز می شود هر چند که مهاجرت نیز در کاهش تعداد دانش اموزان در روستا ها تاثیرگذار است.

 

 خیلی به ندرت دیده می شود که یک مدرسه در شهر متروکه شود اما می بینیم که برخی از مدارس در استان به دلیل نداشتن دانش اموز به متروکه ای تبدیل می شوند در حالی که اگر به انها رسیدگی شود در حقیقت می توان از انها بهره برداری های زیادی کرد هر چند که بودجه اموزش و پرورش به اندازه ای نیست که مبلغی نیز برای نگهداری از این مدارس هزینه کند.

شرایط اقتصادی نیز در کشور به گونه ای است که در همین استان افراد زیادی به دنبال سرمایه گذاری هستند اما وقتی قیمت بالای اجاره بهای زمین ها را می بینند از کار خود منصرف می شوند و جوانان زیادی نیز هستند که با مبلغ کمی که دارند به دنبال کارافرینی هستند که باز هم با این شرایط اجاره بها، شاید سرمایه آنها تنها برای رهن و اجاره برود.

 

سال قبل بود که اعلام شد دهیاری ها می توانند از مدارس متروکه برای ساختمان دهیاری خود استفاده کنند که این هم یک راه استفاده از این ساختمان هاست اما به عنوان مثال در دهستان دشت روم مدرسه ای چهار طبقه است که قریب به دو سال است هیچ دانش اموزی در انجا درس نمی خواند.

 

مدرسه ای دیگر در نزدیکی روستای تنگاری دشت روم وجود دارد که آن جا نیز مدت ها است رنگ و بوی معلم و دانش آموز را به خود ندیده است و به یک متروکه تبدیل شده در حالی که یک روز برای ساخت آنها مبلغ زیادی هزینه شده است یعنی بیت المالی است که رها شده و هیچ کاربردی ندارد.

 در حالی که با اندکی تفکر و ابتکار می توان از این مدارس بهره برداری های زیادی انجام داد در همین استان فارغ التحصیلان زیادی در بخش کشاورزی بیکار هستند و بعد از گذراندن چند واحد دانشگاهی در جامعه ای رها می شوند که برنامه خاصی برای انها ندارد.

 

آموزش و پرورش به کمک برخی از دستگاه های دولتی می تواند خیلی از همین جوانان بیکار را در مدارس متروکه صاحب شغل کند و یا حداقل مهارت های لازم را به انها بدهد.

 

مدرسه دشت روم چهار طبقه است که به راحتی می توان در آن  محصولات کشاورزی مختلف را با روش های نوین کاشت، هر اتاق ان می تواند کلاس درس عملی برای فارغ التحصیلان کشاورزی و یا هر رشته دیگری باشد فقط به ابتکار و خلاقیت نیاز دارد.

 

خیلی از این مدارس متروکه را می توان به کارآفرینانی واگذار کرد که به دنبال یک مکان هستند اما متاسفانه برنامه ریزی مناسبی برای این مدارس وجود ندارد و انقدر می مانند تا تخریب شوند در حالی که نباید اینگونه باشد.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.