گروه: اخبار استان خبر: 136712 / تاریخ انتشار : 1398/6/15 ساعت : 00:38
متن کامل صحبت های آیت الله ملک حسینی در همایش همدلی مجازی؛

معامله با خبر یکی از ننگین ترین کارهاست/تکثیر زیاد خبر خودکشی در استان آن را عادی ساخت/برخی برای پیدا کردن آبروی کاذب اقدام به نقد مدیران و افراد دیگر می کنند

نماینده ولی فقیه در استان گفت: برای فعالیت در این فضا و آسیب شناسی آن باید به وحدت در مصادیق رسید سپس اقدام به آسیب شناسی‌کرد، فعالیت در فضای مجازی نیاز به آموزش دارد و هرکسی نباید اقدام به تولید و نشر در آن کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس همایش همدلی مجازی با حضور نماینده ولی فقیه در استان، فرمانده سپاه فتح، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، رئیس کل دادگستری و فعالان مجازی استان که از پر مخاطب ترین افراد در این فضا بود در سالن اجتماعات کتاب خانه عمومی امام علی(ع) شهر یاسوج برگزار شد.نماینده ولی فقیه در استان در این همایش گفت: آسیب فضای مجازی و آسیب در فضای مجازی دو بحث جداگانه است که سخنرانی باید دراین خصوص تخصصی باشد.


وی با بیان آیاتی از قرآن گفت: اگر انسان قرار است به هدفی برسد باید مسیر درست را انتخاب کند تا هدف حاصل شود.


آیت الله ملک حسینی با بیان این مطلب گفت: در آسیب شناسی ها باید آگاه و مواظب باشیم که به آسیب دیگر مبتلا نشویم.


وی به تقابل سیدالشهدا با یزید به عنوان تقابل عدل با ظلم و توحید با شرک اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ هیچ ندایی به نام غیرت پس از عاشورا بلند نشد مگر نام سیدالشهدا بر پرچم آن باشد.


نماینده ولی فقیه در استان به آسیب شناسی فضای مجازی اشاره کرده و گفت: در این فضا اطلاعات یا قدرت خبر قدرت انکار ناپذیر است، و خبر یا اطلاعات قدرت به همراه دارد و فضای مجازی میتواند یک فضای ویرانگر و یک فضای دفاع بسته به اخبار و اطلاعات باشد .


وی با بیان اینکه فضای مجازی را میشود به فضای حقیقی تعمیم داد، گفت: فضای مجازی امروز یک فضای بی شناسنامه است ولی فضای رسانه شناسنامه دار است و بی شناسنامگی خود از اعظم آسیب هاست.


آیت الله ملک حسینی با طرح این سوال که آیا در یک فضای بی شناسنامه می شود با آسیب های آن مقاله کرد؟ گفت: این بحث تخصصی است که باید کارشناسانه به آن ورود کرد.وی افزود: در شهرستان بویراحمد به اندازه کل فارس خبرنگار وجود دارد، آیا این یک آسیب است یا فرصت؟ آیا زیاد بودن فالوئرها یک فرصت است یا آسیب؟ کمیت گرایی در فضای مجازی بدلی بر کیفیت گرایی در این فضا است.


آیت الله ملک حسینی ادامه داد: از قاعده های آسیب شناسی باید آگاه بود، آیا آسیب صرفا یعنی ضد فرهنگ و ضد اعتقاد؟ آیا کودکان کار یک آسیب است، یعنی باید بپذیریم کودک تا 18سالگی کار نکند و زیر دین پدر و مادر باشد؟ یا اینکه کودکان کار باید آموزش ببینند و تخصص پیدا کنند؟ برخی از مصادیق کودک کار یک آسیب است و برخی دیگر از این مصادیق یک فرصت است، شنیدم رسانه های بیگانه با یکی از این کودکان کار به منظور تخریب انقلاب مصاحبه می کرد ‌ این کودک گفت پدرم فوت شده است و مادم نمیتواند کار کند و خودم در کنار درس خواندن نیز کار می کنم ، این کودک نمونه یک همت بلند است.


نماینده ولی فقیه در استان تاکید کرد:برای فعالیت در این فضا و آسیب شناسی آن باید به وحدت در مصادیق رسید سپس اقدام به آسیب شناسی‌کرد، فعالیت در فضای مجازی نیاز به آموزش دارد و هرکسی نباید اقدام به تولید و نشر در آن کند.وی با اشاره به تصویر منتشر شده از دو جوان بهمیی در فضای مجازی گفت: آیا طرح این موضوع در فضای مجازی به یک آسیب تبدیل نشد؟ در خصوص این موضوع چه اقدامی صورت گرفت غیر از اینکه آبروی آن خانواده و آن شهر زیر سوال رفت و حتی نام استان به بدی ذکر شد.

 

آیت الله ملک حسینی تاکید کرد: این تخیل را از خود دور کنیم که هر آسیبی را میتوان عنوان کرد، چرا که خود موجب معرفی آن آسیب می شود، و موجب مبتلای افراد دیگر شود، این تخیل را از خود دور کنیم که برای مصونیت بخشیدن به جامعه باید تکثیر کردوی افزود: توزیع و تکثیر یک موضوع خود به نوعی یک آسیب است، از زمانی که یکی دو خودکشی در استان رخ داد اینقدر تکثیر کردیم که بعد از این موضوع را فراوان در استان مشاهده کردیم، مثل قضیه طوطی و بازرگان.


نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: معامله با خبر از دیگر آسیب های این فضا و یکی از ننگین ترین کارهاست، برخی برای پیدا کردن آبروی کاذب اقدام به نقد مدیران و افراد دیگر می کنند، عدالت ناموس یک جامعه است، ناموس فروشی یک نوع فاحشه گری اجتماعی است، تن آدم باید بلرزد که می بیند با خبر معامله میشود و عده ای تهدید آمیز می گویند «بزنم این خبر».


وی ادامه داد: ترند شدن و برجسته سازی هر چیز و هر مسئله ای به صلاح نیست و باید به همه جوانب و تبعات آن فکر کرد.


آیت الله ملک حسینی گفت: میل به شهرت در فضای مجازی یا به اصطلاح شاخ اینستاگرام شدن این روزها به موضوعی تبدیل شده است که نفس آن مطلوب نیست مگر اینکه هدف گذاری شود،‌چرا که ممکن است هر شاخی بشکند.


وی افزود: آسیب های موجود مجازی به آسیب های جامعه حقیقی رسوخ پیدا می کند، این انتقال موجب بروز مشکلات جدی در بین مردم جامعه می شود، وانمود کردن از نمود کردن در فضای مجازی تبعات بد تری دارد و وانمود نکنم که فلان مطلب یا فلان تصویر را نمیدانستم و در این فضا گذاشتم.نماینده ولی فقیه در پایان خطاب به رئیس کل دادگستری استان گفت: انسانها در فضای مجازی و حقیقی یکی هستند ، گناه، آبرو و عزت در این دو فضا یکی هستند، تبعیض در مقابله و تبعیض در دفاع غیرقابل قبول است و اگر انسانی تخریب شد و آبروی او ریخته شد در هر مرتبه و جایگاهی باشد از شما خواهش می کنم بدون تبعیض مقصر را پیدا و به سزای کارش برسانید.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.