گروه: اخبار استان خبر: 136598 / تاریخ انتشار : 1398/6/14 ساعت : 16:48
آداب و رسوم مردم کهگیلویه و بویراحمد در ایام محرم؛

مردمانی که عاشقانه عزاداری می کنند/شروه خوانی و عزداری محرم به سبک زنان زیلایی +تصاویر

مراسم عزاداری در کهگیلویه و بویراحمد متفاوت تر از سایر استان هاست زنان زیلایی با شروه خوانی همدردی خود را با حضرت زینب (س) نشان می دهند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،محرم ماه خون و ماه ناله است ماهی که در آن یکی از تلخ ترین حوادث تاریخ رخ داده است سر بریدن سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) و به شهادت رسیدن 72 یار ایشان در کربلا، شهادت نوجوان 14 ساله حضرت علی اکبر و کودک 6 ماهه ای که با زبان تشنه یک تیر دو شاخه بر گلویش نشست.

حضرت ابوالفضل العباس (ع) که برای آوردن آب بر لب چشمه ای رفت که توسط زیاد ملعون و سربازانش بسته شده بود  و تیرهایی که به دو دست باب الحوائج خورد و مشکی که با دندان گرفت که آن را به خیمه اهل بیت امام حسین(ع) برساند.

حضرت رقیه(س)  دختر خردسالی که بعد از شهادت پدر  نیمه شب بهانه پدر را می کند و یزید ملعون سر بریده پد را در بغل این دختر خردسال می گذارد و آنقدر با سر بریده پدر صحبت می کند و اشک می ریزد تا اینکه برای همیشه به خواب می رود.

و حضرت زینب(س) که اسوه صبر است و همه این اتفاقات را می بیند و بی حرمتی های زیادی را تحمل می کند و همه این اتفاقات را به افراد زمان خودش منتقل می کند و امروز می گوییم کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود.

محرم در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز همچون سراسر کشور رنگ و بوی خاصی برای مردم دارد این استان از قدیم الایام به شیوه های مختلف عزداری ابا عبدالله الحسین(ع) را انجام می دادند در برخی از روستاهای کم جمعیت مردم آتشی روشن می کنند و دور آن جمع می شود و بعد فردی که صدای بهتری دارد نوحه می خواند و بقیه نیز سینه می زنند.

در شهرستان های استان رسم های خاصی در این ایام  محرم وجود دارد و اجرا می شود که بسیار جالب توجه است  مردم ساکن شهرها نیز در مساجد و حسینه ها نیز جمع می شوند و عزاداری می کنند.

اما در میان همه رسم های متفاوت عزداری که در استان وجود دارد عزداری زنان  کهگیلویه و بویراحمدی به ویژه زنان منطقه زیلایی در نوع خود کم نظیر است، شاید بتوان گفت زنان زیلایی با این نوع از عزاداری ها خوشادن در حقیقت با حضرت زینب(س) در این واقعه تلخ همدردی می کنند.

زنان زیلایی در نوع خاصی از عزداری های خود پارچه ای مشکی را بر پیشنانی خود می بندند که نشان دهنده داشتن غم است و اینکه یکی از عزیزان آنها فوت کرده است و دو طرف چادر و یا پارچه ای دیگر را می گیرند و پایین و بالا می برند و سینه می زنند.

شروه خوانی زنان نیز از دیگر آداب و رسوم در ماه محرم است که توسط زنان اجرا می شود، زنان کهگیلویه و بویراحمد همچون زینب(س) برای امام حسین(ع) شوره می خوانند و گریه می کنند.

زنان زیلایی  دستانشان را دور کمر همدیگر حلقه می کنند و در یک صف منظم قرار می گرند و یک حلقه بزرگ تشکیل می  دهد که گاهی در وسط این حلقه یا پرجم ابا عبدالله الحسین(ع) است و یا آتشی روشن می کنند.

 مردان روستا نیز همچون زنان ایستاده و حلقه ای تشکیل می دهند و  و سینه می زنند و برخی از جوانان نیز پرچمی که به نام حسین(ع) است را در میان جمعیت می چرخانند.

از دیگر رسم های مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در ایام محرم پیاده روی تا امامزاده هاست در استان کهگیلویه و بویراحمد 225 امامزاده  و بقعه متبرکه وجود دارد که مردم مناطق  مختلف در این ایام به ویژه در تاسوعا و عاشورای حسینی از روستای خود تا نزدیک ترین امامزاده پیاده روی می کنند و در آنجا نذرهای مختلفی را انجام می دهند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.