گروه: اخبار استان خبر: 136432 / تاریخ انتشار : 1398/6/10 ساعت : 11:41
انتقاد تند پژوهشگر حوزه علمیه قم از مسئولان فرهنگی و شهرداری یاسوج

برای آقایان دستگاه سیدالشهدا(ع)به اندازه یک خواننده ارزش ندارد/از بی خیالی برخی از مسئولان شهر است که محرم در یاسوج از چهارمین روز شروع می شود+تصاویر

کارشناس مذهبی و پژوهشگر حوزه علمیه قم گفت: آقایان دغدغه ای ندارند، اگر محرم در یاسوج از پنجم محرم شروع می شود از بی خیالی حضرات و از کم کاری آنها بوده است! چرا باید محرم با تاخیر چند روزه در یاسوج شروع شود؟

حجت الاسلام عبدالصالح شمس‌الهی در گفت و گو با خبرنگا پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، گفت: تعظیم شعائر بحثی است که قرآن آن را از تقوای قلب ها دانسته است و فرموده است "و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب" کسی که شعائر الهی ایام الله و مناسبت های مختلف مذهبی را تعظیم می کند نشان می دهد که قلب با تقوایی دارد؛ نشان می دهد این فرد دغدغه مسائل دینی و مسائل الهی را دارد؛ اگر کسی این شعائر تعظیم نکرد نشان می دهد انسان دغدغه مندی نسبت به این مسائل نیست.

 

کارشناس مذهبی و پژوهشگر حوزه علمیه قم عنوان کرد: متاسفانه در شهر یاسوج در سال‌هایی که من رفت و آمد دارم چیزی که می‌بینم این است که مناسبت‌های مذهبی مخصوصا در ایام محرم از طرف دستگاه های مسئول مورد بی مهری قرار میگیرد شما الان سری به خیابان‌های یاسوج بزنید، با توجه به اینکه امروز اول محرم است اما شهر یاسوج هنوز رنگ محرم به خود نگرفته است!! مردم گرفتار روزمره خودشان هستند و این وظیفه دستگاه‌های فرهنگی مثل شهرداری، سازمان تبلیغات، شورای هماهنگی تبلیغات است که در راستای این مسائل گام بردارند.
 
 
 
وی افزود: متاسفانه وقتی ما در این خصوص با مسئولین صحبت می‌کنیم توجیهاتی مطرح می‌کنند، مثلا میگویند که محرم در یاسوج از قدیم الایام اینگونه بوده است که از چهارم و پنجم شروع می شده یا اینکه جزء شرح وظایف ما نیست یا مثلا شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی می گوید شرح وظایف ما مناسبت های ملی است و وظیفه ای برای مناسبت های مذهبی نداریم این برای من خیلی عجیب است مگر می شود در جمهوری اسلامی نسبت به 22 بهمن وظیفه داشته باشد اما نسبت به محرم که پایه 22 بهمن است تکلیف نداشته باشد.؟
 
 
حجت الاسلام شمس الهی تصریح کرد: گاهی چنین توجیهاتی را از مسئولان استان می شنوم که این موضوع نشان می دهد آقایان دغدغه ای ندارند، اگر محرم در یاسوج از پنجم محرم شروع می شود از بی خیالی حضرات و از کم کاری آنها بوده است! چرا باید محرم با تاخیر چند روزه در یاسوج شروع شود؟ مگر ما در طول سال چند بار یا چند شب به صورت مستقیم برای اباعبدالله الحسین(ع) عزاداری می کنیم؟
 
 
کارشناس مذهبی و پژوهشگر حوزه علمیه قم عنوان کرد: این ها توجیه نمی شود که بگوییم محرم از چهارم یا پنجم در یاسوج شروع می شود دستگاه ها موظف هستند در این راستا اقدام کنند.
دستگاه‌ها به ویژه شهرداری که بودجه فرهنگی دارد و آذین‌بندی معابر و خیابان‌ها که جزء وظایف آن‌هاست باید قبل از محرم انجام شود، این آذین‌بندی‌ها باعث میشود تا دلها به سمت سید الشهدا متمایل شود، مردم متوجه شوند که محرم شده است و از حال و هوای دنیای خود بیرون بیایند.
 
 
وی ادامه داد: وقتی شهرداری اینگونه عمل نمی کند معلوم است که به مرور زمان و کم کم هیئت ها نیز از رونق می افتد، بین جوانان و هیئت‌ها فاصله می‌افتد، چرا باید اینگونه باشد؟ من چند روز قبل که از مسیر قم به استان می آمدم از اصفهان، شهرضا و سمیرم رد شدم با اینکه دو روز به محرم مانده بود اما آذین بندی‌های ویژه محرم انجام شده است.
 
 
 
حجت الاسلام شمس الهی  گفت: شاید برخی ها بگویند این آذین  بندی‌ها باید مردمی انجام شود، بله هیئت‌ها باید مردمی باشند اما آذین بندی تمام شهر از توان مردم خارج است ما در دستورات فقهی‌مان در خصوص حج داریم که اگر مردم توان رفتن به حج را نداشته باشند، اگر جامعه نسبت به حج بی تفاوت شود بر حاکمان حکومت اسلامی واجب است پول بدهد و مردم را به حج بفرستد، دستگاه سید الشهدا کم از حج ندارد.
 
 
 
کارشناس مذهبی و پژوهشگر حوزه علمیه قم بیان کرد: باید بدانیم خیلی از کسانی که به خدا و پیغمبر اعتقاد پیدا می کنند و پای منمبرها می نشینند خدا را می شناسند معارف دین را یاد می گیرند این کم از حج ندارد وقتی می بینیم این مسائل دارد کم رنگ می شود و دشمن حمله کرده است، چرا دستگاه‌های فرهنگی ما شروع نکنند و وارد میدان نشوند؟؟؟
 
 
وی تصریح کرد: من به یاد دارم که چند سال قبل خواننده‌ای سنتی قرار بود به یاسوج بیاید و برنامه اجرا کند، حجم تبلیغات این خواننده به حدی گسترده بود که یقینا این حجم از تبلیغات از عهده یک شرکت خصوصی، یک فرد یا گروه خارج بود، یقینا دستگاه‌های دولتی از جمله ارشاد، شهرداری باید پشت آن باشد که تمام ستون های یاسوج و تعداد زیادی از مکان های تبلیغاتی در یاسوج از بنر این خواننده پر شود.
 
 
حجت الاسلام شمس الهی افزود: یعنی برای آقایان دستگاه سیدالشهدا به اندازه یک خواننده سنتی ارزش ندارند که دغدغه آن را ندارند!! چرا فرهنگ سازی انجام نشده است؟ در خیلی از شهرها پارچه مشکی بر سر خیلی از خانه ها نصب است چرا فرهنگ سازی انجام نشده است که از قبل از محرم این کارها انجام شود! اینها کار دستگاه های فرهنگی است و نشان می دهد که آقایان دغدغه ندارند.
 
 
 
این کارشناس مذهبی ادامه داد: امام حسین در حد اسم و شعار برای آقایان است وگرنه امام حسین در حد فرهنگسازی تعظیم شعائر نه فقط یک کلاسی و پرستیژی است که در ایام محرم در یکی دو سخنرانی اسمی هم از امام حسین می آورند این که نمی‌شود اگر واقعا حسینی هستند باید دغدغه داشته باشند و قبل از محرم شروع کنند.
 
 
وی گفت: در احادیث آمده است که وقتی اسم امام حسین(ع) می امد امام صادق(ع) تا چند روز نمی خندیدند؛ از چند روز به محرم حالت ایشان گرفته می شد؛ در اول محرم اقامه عزا می کردند؛ شب های نهم و دهم محرم گفته اند گریه امام صادق(ع) آنقدر شدید می شد که کسی نمی توانست با امام صحبت کند، ائمه به ما یاد دادند اینگونه باشیم.
 
 
حجت الاسلام شمس الهی عنوان کرد: اگر واقعا دغدغه داریم و حسینی هستیم و می خواهیم جامعه حسینی داشته باشیم حرکت و فعالیت کنیم؛ اکنون نزدیک به انتخابات است آیا واقعا کاندیداها و طرف‌دارانشان فقط در زمان مقرر شده تبلیغ می کنند نه اینگونه نیست خیلی از آقایان از یک سال قبل شروع به تبلیغ کرده اند چرا چون نان در آن است دنیا در آن است چون مقام در آن هست اما از دستگاه سید الشهدا غافل هستند.
 
 
وی افزود: سوال من این است که آیا دستگاه سید الشهدا به اندازه انتخابات برای این آقایان ارزش ندارد؟ اینها درد است اگر اقایان دغدغه فرهنگ و فساد در جامعه و اصلاح جوانان را دارند به دستگاه سید الشهدا اهتمام بیشتری داشته باشند امیدوارم که با تغییراتی که در برخی از دستگاه ها رخ داده است، از جمله حضور برادر ارزشمند و مخلص جناب استاد حجت الاسلام و المسلمین افتخاری در سازمان تبلیغات این موضوع نیز بهتر شود.
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.