گروه: اخبار استان خبر: 136170 / تاریخ انتشار : 1398/6/6 ساعت : 10:46
بدون سلاح هم می توان شادی کرد

وحشت شبانه در یاسوج و شلیک گلوله های بی هدف مراسمات عروسی

تیراندازی در مراسم های مختلف در کهگیلویه و بویراحمد به ویژه مراسم های عروسی در کنار هشدارهای مسئولان همچنان ادامه دارد، و می تواند خطرات جانی به همراه داشته باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ هیجان و شادی خصلت مراسمات شادی است، اما گاهی این هیجان ها از نوع شلیک گلوله به آسمان است.

 

ماجرا ازاین قرار است که تیراندازی در مراسم های مختلف در کهگیلویه و بویراحمد به ویژه مراسم های عروسی در کنار هشدارهای مسئولان همچنان ادامه دارد، و می تواند با خود خطراتی به همراه داشته باشد.

 

در گذشته‌های نه‌چندان دور، در بین عشایر و منطقه غرب کشور، در مراسم و مجالس شادی، تیراندازی و قیقاچ( تیراندازی بر روی اسب) مرسوم بود بر این اساس که گوسفند، خروس یا نشانه ای را در فاصله ای معین می گذاشتند و شرکت کنندگان که عمدتا بزرگان قوم و شکارچیان زبده بوده به سمت آن شلیک می کردند که علاوه بر تفریح به نوعی نمایش قدرت طوایف و قبلیه ها نسبت به همدیگر بود.

 

اما چند سالی است که در سطح شهرها تیراندازی در مجالس مختلف به ویژه مراسم های شادی و عروسی مرسوم شده و به جای افراد با تجربه جوانان و نوجوانان تقریبا ناآشنا، اقدام به تیر اندازی می کنند، در اثر این موضوع بارها حوادث ناگواری اتفاق افتاده است.

 

در همین خصوص در سطح شهر یاسوج برخی شب ها، صدای گلوله ها آسایش را برای شهروندان سلب کرده، از طرفی اگر مسافری در این شهر قصد اقامت داشته باشد، چه بسا به وجود آمدن نزاع و جنگ به ذهن او خطور کند.

 

تیراندازی های شبانه در سطح شهر یاسوج علاوه بر آثار منفی آن از جمله به خطر افتادن جان شهروندان، ایجاد رعب و وحشت برای کودکان و خردسالان، به خطر افتادن سلامت بیماران، تاثیرات مخربی دیگری نیز با خود به همراه دارد، از جمله آن در ایام گردشگری می تواند تاثیرات نامناسب و منفی بر کاهش گردشگر، به جهت بازتاب خشونت از شهر یاسوج داشته باشد.

 

شادی و نشاط حق مردم است، اما شلیک های نیمه شب در عروسی ها سبب سلب آسایش مردم و جنبه تخلف و پایمال کردن حقوق دیگر شهروندان می شود، و نه تنها کمکی به استحکام و بنیان خانواده نمی کند بلکه به دلیل نارضایتی مردم از این موضوع می تواند سبب از بین رفتن خیر و برکت در تشکیل یک خانواده شود، از طرفی تیراندازی های نیمه شب می تواند جنبه حق الناس نیز داشته باشد.

باید اشاره کرد به وجود آمدن چنین موضوعات و آسیب هایی سبب گلایه و اذیت و آزار شهروندان شده است، و آنها خواستار حل این موضوع از طریق های مختلف فرهنگی و قانونی و نهاد های مسوول هستند.

 

در این خصوص مراجع قضایی و نهادهای انتظامی باید ضمن تعریف ضوابطی برای برگزاری مراسمات شادی در راس آن مراسمات عروسی، در درجه اول در صدد توسعه برنامه های فرهنگی بوده، و در مراحل بعد با کسانی که موجب سلب آسایش و آرامش مردم در نیمه های شب می شوند برخورد قانونی صورت گیرد.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.