گروه: اخبار استان خبر: 136025 / تاریخ انتشار : 1398/6/3 ساعت : 12:26
در نخستین همایش کاهش آسیب های اجتماعی لنده مطرح شد

نبود سواد رسانه ای موجب انحطاط جامعه در فضای مجازی شده است/ضرورت جلوگیری از رسوم غلط در مراسمات شادی و عزا

حجت الاسلام محمودی اصل گفت: آنچه امروز باعث دگرگونی پایه های مستحکم جامعه می شود بحث افزایش آسیب های اجتماعی و پدیده های نوظهور در جامعه است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرلنده، امام جمعه شهرستان لنده در نخستین همایش کاهش آسیب های اجتماعی با حضور معتمدین، بزرگان و ریش سفیدان شهرستان لنده با اشاره به نقش غدیر گفت: غدیر یکی از مهمترین حوادث تاریخی در اسلام است که نقش تعیین کننده ولایت پذیری مردم را مورد آزمون قرار داده است.

 

وی افزود: غدیر، بهترین نقطه برای ادامه امامت و ولایت بود که کسانی که این واقعه را به درستی درک کردند تا اخرین نفس در کنار ائمه اطهار(ع) به دین و ولایت خدمت کردند و کسانی که نمی خواستند این واقعه مهم را بپذیرند با روش های مختلف همواره به دنبال نفی مهمترین واقعه تاریخی در طول حیات دین اسلام بودند.

 

حجت الاسلام سید هدایت محمودی اصل در ادامه تصریح کرد:آنچه امروز باعث یک درد در جامعه می شود بحث افزایش آسیب های اجتماعی از قبیل خودکشی، رسومات غلط تیراندازی،خواننده در مراسمات عزاداری و عدم استفاده بهینه از فضای مجازی است که این آسیب ها روز به روز در حال افزایش است.

 

وی تاکیدکرد: امروز در حوزه آسیب های اجتماعی نیازمند حرکت جهادی مسئولان و افزایش اعتماد عمومی به ریش سفیدان و معتمدین است که همه باید همه جانبه پای کار بیایند تا شاهد کاهش این آسیب های در جامعه باشیم .

 

امام جمعه شهرستان لنده تصریح کرد: دامنه آسیب های اجتماعی روز به روز در حال کاهش سنین افراد در جامعه است به طوری که اگر فلان مسئله در بین افراد 30سال به بالا زمانی مرسوم شده بود امروز به کمتر از 20سال در حال رسوخ است که این مسئله برای جامعه همانند سم است.

 

وی افزود: رسومات غلط تیراندازی در مراسمات عزاداری و استفاده از خوانندگان محلی با هزینه های سرسام آور آن هم در این شرایط اسف بار اقتصادی و معیشتی باعث یک چالش جدید در این شهرستان شده است که به نوعی نیز می تواند گفت که ناشی از چشم و هم چشمی های غلط است.

 

محمودی اصل گفت: افزایش هزینه های غیر ضروری در مراسمات شادی نیز می تواند در همان ابتدای زندگی باعث مقروض کردن زوجین و خانواده های آنان شود که این خود یک از آسیب های است که باید ریش سفیدان و بزرگان در خصوص کاهش چنین هزینه های پیشقدم شوند.

 

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان لنده گفت: برای تعالی جامعه و مصون ماندن آن از آسیب های اجتماعی نیازمند حضور مستمر و فعالانه همه مردم به خصوص ریش سفیدان و معتمدین و همچنین مسئولان به خصوص دستگاه های فرهنگی هستیم تا با نهادینه کردن مباحث راهبردی در جامعه زمینه کاهش آسیب های اجتماعی را در حوزه های مختلف به خصوص فضای مجازی کاهش دهیم.

---

 

فرمانده سپاه لنده در نخستین گرهمایی ریش سفیدان، معتمدین و بزرگان طوایف در خصوص کاهش میزان آسیب های اجتماعی گفت: آسیب های اجتماعی در حوزه های مختلف مهمترین مباحثی است که می تواند پایه های جامعه را متزلزل کند.

 

سرگرد اسفندیار مختاری افزود: نقش راهبردی فرهنگ در حوزه معنویت،دین و مسائل اجتماعی می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی مثمرثمر باشد که تحقق این امر نیازمند حضور آگاهانه مردم در حوزه های مختلف است.

 

وی تصریح کرد: نقش مهم ریش سفیدان، بزرگان طوایف در رفع بسیاری از چالش های امروز جامعه به خصوص آسیب های ناشی از خرده فرهنگ ها غلط می تواند نقشی تعیین کننده باشد.

 

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج لنده تاکیدکرد: امروز در حوزه های اعتیاد، مراسمات شادی و عزا، فضاهای مجازی دارای آسیب های جدی هستیم که اگر به درستی در حوزه های مختلف مسائل را بتوانیم آگاهانه به مردم با برگزاری دوره های آموزش خانواده، سطح سواد رسانه ای منتقل کنیم و از طرف دیگر نیز ریش سفیدان به عنوان رهبران طوایف بتوانند نقش خویش را به درستی ایفا کنند شاهد کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم بود.

 

مختاری اظهارکرد: یکی از چالش های اساسی در مراسمات بحث تیراندازی است که متاسفانه سالانه باعث کشته شدن و زخمی شدن افراد بیگناه زیادی در این مراسمات و گاهاً نیز ایجاد رعب و وحشت در بین شهروندان می کند که این آسیب اجتماعی نیازمند مشارکت آگاهانه مردم و نهی این مهم از سوی ریش سفیدان و بزرگان در طوایف است.

 

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج لنده گفت: این همایش با همکاری ناحیه مقاومت بسیج لنده، دفتر امام جمعه، اداره بهزیستی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان لنده با اجرای برنامه های متنوع از جمله طنز برگزار شد.

 

انتهای پیام/

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.