گروه: اخبار استان خبر: 135862 / تاریخ انتشار : 1398/5/31 ساعت : 18:34
مدیرگروه معارف دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در گفتگو با صبح زاگرس مطرح کرد

جوانمردی و انفاق ائمه در راستای تحقق عدالت اجتماعی در جامعه/ائمه در خط مقدم کمک به نیازمندان و یتیمان بودند

فرح بخش تصریح کرد: اهل بیت همه یک هدف داشتند و آن هم تحقق عدالت اجتماعی و برطرف شدن فاصله طبقاتی در جامعه بود یکسری از موانع و معضلات در این زمینه به وجود می‌آمد که این موانع توسط خلفا و دیگران در جهت تحقق عدالت در جامعه برای آن ها به وجود می آوردند تا ائمه اطهار نتوانند به سر مقصود هستی برسند .

مدیرگروه معارف دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در گفتگو با پایگاه خبری و تحلیلی صبح زاگرس  در خصوص اطعام نیازمندان در سیره اهل بیت بیان کرد: قرآن کریم و اهل بیت سفارش های بسیاری را در رابطه با اطعام نیازمندان و کمک به فقرا و ایتام داشته اند امامان معصوم که خود به مال اندک از دنیا قناعت می کردند و از مال اندوزی پرهیز می کردند اما تا آنجا که می توانستند در رفع نیازمندی های دیگران می کوشیدند.

 

محمد جواد فرح بخش اظهار کرد: یکی از مهمترین ویژگی های مشترک اولیاء الهی  انفاق به نیازمندان بوده این کار علاوه بر جنبه های معنوی و آثار اخروی، در کاهش فقر و فاصله طبقاتی که خود ریشه بسیاری از نابسامانی ها است تاثیر فراوانی داشته است، امامان معصوم (ع) به هنگام بروز سختی ها و گرفتاری ها گذشته از کمک و برطرف کردن مسائل مالی از نظر روحی به مردم توان تحمل و بردباری می بخشیدند.

 

وی افزود: ائمه (ع) برای یادآوری دیگر نعمت های خداوند و همچنین تبیین فلسفه گرفتاری ها افراد را نسبت به حل مشکلات توانمند می کردند یعنی اینطور نبود که از ائمه معصوم علیه السلام فقط به مردم از نظر مالی کمک کنند بلکه آنها را از نظر معنوی آماده می‌کردند که تحمل گرفتاری ها و سختی ها از راه تبیین فلسفه گرفتاری ها را داشته باشند این موجب می‌شد که مردم در مقابل مشکلات توانمند و صبور باشند و در جهت رفع مشکلات با حوصله و توکل بر خداوند گام بردارند.

فرح بخش تصریح کرد: جوانمردی ائمه اطهار تا جایی بود که حتی به محرومان و مخالفان و دشمنان خود کمک می‌کردند یکی از اهداف مهم اولیا و انبیا پاکسازی جامعه از ستم و برقراری عدالت در میان مردم است که این امر با ظهور منجی عالم بشریت مهدی موعود تحقق خواهد یافت همه ائمه و انبیا الهی در جهت رفع محرومیت و ایجاد عدالت اجتماعی در جامعه گام برداشتند  که با یک سری از موانع  و مشکلاتی روبه رو می شدند که با ظهور منجی عالم بشریت عدالت واقعی در سر تا سر زمین تحقق پیدا خواهد کرد.

 

وی ادامه داد: خدمت به مردم اگر با شرط خلوص باشد از جمله عبادات تلقی می شود و ثوابی همچون عبادات مستحبی و بالاتر از آن را خواهد داشت امام حسن (ع) می فرمایند: بهترین مردم کسی است که بیشترین خیر و نفع را به مردم برساند در مورد امام باقر (ع) گفته شده است که وی به نزدیکان خود توصیه می کردند وقتی نیازمندی به شما مراجعه کرد و هرگاه که خواستید نیازمندی را صدا بزنید او را به بهترین صدا ها و لقب ها صدا بزنید خود ایشان نیز این چنین رفتار می کردند.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: امامان و  انبیای ما  علاوه بر اینکه به محرومان و نیازمندان کمک می کردند حفظ حرمت و شخصیت نیازمندان برای آنها بسیار مهم بود در آیه شریفه از زبان حضرت عیسی(ع) آمده است (خدایا تا زمانی که زنده ام مرا مبارک قرار بده)! امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه می فرمایند: مراد از مبارک بودن مفید بودن برای مردم  این است که  خود آن حضرت همیشه می کوشیدند تابه مستمندان و نیازمندان سود برساند.

محمد جواد فرح بخش بیان کرد: بخشش و کرم از ویژگی های خاندان رسالت است آنها همواره با ایثار دارایی‌ها و انفاق امکاناتی که در اختیار خود داشتند گره گشای مشکلات مردم بودند امام حسین (ع) علاوه بر اینکه درس عزت و آزادگی داد در مورد وی گفته شده است روزی شخصی وارد شهر مدینه شد و از مردم پرسید که بخشنده ترین فرد در این شهر کیست؟ مردم وی را به امام حسین (ع) راهنمایی کردند یعنی امامان ما علاوه بر انجام رسالت خود  خدمت به مردم، انفاق و بخشش را سرلوحه کار خود قرار داده بودند.

 

فرح بخش تصریح کرد: امام سجاد (علیه السلام) وظیفه تأمین مخارج خانوار فقرا و نیازمندان را برعهده گرفته بودند بسیار علاقه مند بودند که یتیمان و مردم نیازمند و زمینگیر بر سرسفره وی حاضر شوند از امام سجاد در صحیفه سجادیه آمده است:( اللهم انی اعوذ بک  من الفقر) (خدایا من از دست فقر به تو پناه می برم) چرا که عامل بسیاری از ناهنجاری ها و دستکاری در دین مردم همین فقر است فقر را می توان در  معناهای مختلفی به کار برد اما فقری که تیغ آن برنده تر است  و می‌تواند در کجروی رفتاری تاثیر داشته باشد فقر اقتصادی است.

 

وی افزود: اگر از دری فقر وارد شد از در دیگر ایمان می رود، توصیه به امر انفاق و دستگیری از نیازمندان در فرمایشات همه اهل بیت بوده است کسانی که طلا و جواهر جمع می کنند و ثروت اندوزی می کنند و در راه خدا انفاق نمی کنند به آنها بشارت بده که عذابی دردناک برای آنها است خداوند با این آیه می خواهد بگوید که انفاق کردن و کمک کردن به نیازمندان در جامعه از وظایف مومنین است که در جهت  فقرزدایی به جامعه بر می گردد.

فرح بخش ادامه داد: امام علی (ع) نیز تنها بخش کوچکی از درآمدهای خود را صرف مصارف شخصی می کرد و بقیه آن را انفاق می کرد کمک های اهل بیت (ع) به گونه ای زیاد بود که برخی ها را به تعجب وا می داشت از امام علی  (ع)  پرسیدند چگونه است که هر نیازمندی به در خانه شما می آید ناامید بر نمی گردد؟ ایشان فرمودند : من هم نیازمندی هستم به درگاه خداوند متعال، همان گونه که من دوست ندارم خداوند متعال مرا دست خالی برگرداند خداوند هم نمی خواهد که من بنده اش را از نعمت هایی که به من ارزانی داشته است محروم سازم، می ترسم نیازمندی را رد کنم و خداوند هم مرا دست خالی برگرداند این درس عبرتی برای همه مردم و مومنین است.

 

محمد جواد فرح بخش اظهار کرد: ائمه اطهار با رفتار و گفتمان خود ما را به انفاق توصیه کردند  (فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره) اگر گره ای از مشکلات دیگران برداریم گره از مشکلات خود ما باز می شود چرا که ائمه اطهار با آن رسالت و مقام خطیری که داشتند به گسترش دین خدا، توحید و عدالت می‌پرداختند و همیشه در راه انفاق  به ویژه انفاق به یتیمان، نیازمندان و محرومان و فقرا پیش دستی می کردند و در مقدم ترین خط ها در این زمینه قرار داشتند.

 

فرح بخش تصریح کرد: اهل بیت همه یک هدف داشتند و آن هم تحقق عدالت اجتماعی و برطرف شدن فاصله طبقاتی در جامعه بود یکسری از موانع و معضلات در این زمینه به وجود می‌آمد که این موانع توسط خلفا و دیگران در جهت تحقق عدالت در جامعه برای آن ها به وجود می آوردند تا ائمه اطهار نتوانند به سر مقصود هستی برسند اما این به آن معنی نیست که عدالت به وجود نخواهد آمد تحقق عدالت با ظهور منجی عالم بشریت به وجود خواهد آمد و رسالت همه ائمه برای برپایی قسط و عدل به تحقق خواهد پیوست.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.