گروه: اخبار استان خبر: 135753 / تاریخ انتشار : 1398/5/30 ساعت : 13:06

مذاکره یا مقاومت ؟/ ایستادگی در مقابل دشمنان تهدید است یا فرصت؟

هر گاه پافشاری بر اراده و مقاومت در راستای تحقق منافع وجود داشته، غرب مجبور به عقب نشینی شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس :نفتکش گریس 1 که حامل بیش از 2 میلیون بشکه نفت ایران است روز 4 جولای در جبل الطارق توقیف شد. انگلیسی‌ها به بهانه اینکه مقصد این کشتی سوریه بوده و اینکه سوریه تحت تحریم اتحادیه اروپاست، این محموله را توقیف کردند.

آمریکایی‌ها می‌خواستند با توقیف نفتکش ایران، موضع مقتدرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در ماجرای ارسال نامه رئیس جمهور امریکا به وسیله نخست وزیر ژاپن و سرنگونی پهپادشان را تلافی کنند

انگلیس آن روزها مشغول انتخاب نخست وزیر بود و کاندیداها برای خوش خدمتی به آمریکا درگیر رقابت شده بودند. از طرفی ایران پهپاد آمریکایی را به دلیل ورود به حریم هوایی خود سرنگون کرده بود. این اتفاق و انفعال آمریکا در واکنش به آن، ایران را در موضع برتر و قدرت قرار داده بود.

کسی تصور نمی‌کرد که ایران پاسخ آمریکا را بدهد، به همین دلیل اقدام ایران به مثابه مشت محکم می‌ماند که علاوه بر آمریکا، دیگران را متوجه جدی بودن ماجرا کرده بود. به همین دلیل آمریکایی‌ها در همکاری با انگلیسی‌ها توقیف گریس 1 را تدارک دیدند تا ایران را در موضع ضعف قرار داده و از دستاوردهای مقاومت فعال آن بکاهند؛ غافل از اینکه تلاش‌ آنها برای توقیف نفتکش حامل نفت ایران نتیجه عکس می‌دهد.

نفتکش

آمریکایی‌ها همچنان به فشارهای خود در این زمینه ادامه می دادند، به همین دلیل یک دادگاه آمریکایی‌ حکم توقیف گریس 1 را صادر کرده است. دست و پا زدن واشنگتن به این دلیل است که به خوبی می‌داند اگر این کشتی آزاد شود، ایران به جای یک گام به عقب یک گام به پیش خواهد آمد. به زبانی ساده تر، آمریکایی‌ها از اینکه ایران با مقاومت فعال خود بار دیگر یک تهدید را به فرصت تبدیل کرده‌اند، هراسان هستند. این می‌تواند پیامی جدی به کشورهای دیگر ارسال کند مبنی بر اینکه در تعامل و تقابل با آمریکا باید از مقاومت استفاده کرد تا نرمش؛ اینکه مقاومت منافع بیشتری را احصا می‌کند و می تواند منجر به پیروزی دیپلماتیک هم شود. و این خوشایند مقامات کاخ سفید نیست که هر لحظه منتظر تماس با تهران هستند. توقیف کشتی انگلیسی و حکم آزادی گریس 1، ادامه دومینوی پیروزی‌های مقاومت فعال ایران در منطقه است.

مقایسه تجربه برجام و تحولات دو سال گذشته به خوبی نشان می‌دهد که هرگاه سخن از مماشات بوده، آمریکایی‌ها، به جای همکاری، سعی کرده‌اند ضربه بیشتری را وارد کنند، اما هر گاه پافشاری بر اراده و مقاومت در راستای تحقق منافع وجود داشته، غرب مجبور به عقب نشینی شده است. بنابراین «رئالیسم شجاعانه» جمهوری اسلامی در آزمون اراده‌ها نتیجه بهتری را کسب کرده است.

وضعیت بحرانی برجام

اگر ایران همچنان از سیاست مماشات در برابر آمریکا بهره می‌گرفت، هم‌اکنون غرش هواپیماهای ایالات‌متحده، آرامش شهروندان ایرانی را خدشه‌دار می‌کرد. تجربه برجام به زمامداران ایرانی آموخت که در برابر اقدامات تهاجمی می‌بایست از سازوکارهای «اقدام متقابل» بهره گرفت. الگوی رفتاری ایران تاکنون نشانه‌هایی از سیاست دفاعی موثر را منعکس می‌سازد.

 ایران امروز این اراده را دارد که در برابر اقدامات آمریکا رفتارهای متقابل انجام دهد. آمریکا نیز نشان داده که در افغانستان و عراق آسیب‌پذیر است و نمی‌تواند به پیروزی لازم برسد. ترامپ نمی‌خواهد هزینه‌های انسانی و اقتصادی بیشتری را برای آمریکا ایجاد نموده و سودمندی چندانی به دست نیاورد.

اگر مقامت نبود انگلیس و آمریکا به توقیف یک کشتی پسنده نمی کردند و در حال حاضر برای خود در خلیج فارس  یک پایگاه راهزنی دریایی احداث کرده بودند و هر روز شاهد توقیف کشتی ها بیشتر در این منطقه بودیم.

 

تاریخ نشان داه است که هر کشوری با دید دوستانه با امریکا و انگلیس و متحدانش نگاه کرده است با  درآن کشورها جز فقر و جنگ و غارت چیزی نبوده است. بعنوان مثال در کدام از کشورهای مثل افغانستان  و عراق و لیبی که آمریکا و متحدانش  حاضر بودند پیشرفتی حاصل شده است؟

حال منطق مقاومت بهتر است یا مذاکره باید گفت:هرچند عده‌ای تلاش دارند تا مقاومت را مترادف با جنگ‌طلبی تفسیر کنند، اما تجربه سایر کشورها و همچنین مقاومت ایران در عرصه‌های مختلف نشان می‌دهد این سیاست نه تنها عامل جنگ نیست بلکه سازش با دشمنان موجب پیش‌روی و زیاده‌خواهی می‌شود.

با توجه به تجربه‌ای که از مذاکره بر سر توان هسته‌ای به‌دست آوردیم، اگر در آینده نیز ایران بخواهد مجدداً مذاکره‌ای انجام دهد باید براساس راهبرد مقاومت و از موضع قدرت برای گرفتن امتیازات اساسی از طرف مقابل باشد.

 انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.